[]

20 січня народився Михайло Ельман - американський скрипаль-віртуоз українського походження

20 січня народився Михайло Ельман - американський скрипаль-віртуоз українського походження

20 січня 1891 року в містечку Тальне (нині – Черкаська область) в єврейській родині музиків народився Михайло Ельман - американський скрипаль-віртуоз єврейського українського походження. 

Дідусь хлопця Йосип був професійним музикантом-клезмером, батько викладав іврит та Біблію, умів грати на скрипці. Родина майбутнього музиканта жила дуже бідно, великих можливостей не мала.

Одного дня малий Михайло попросив у батька скрипку, хотів спробувати на ній заграти. Той дістав свій старий невеликий інструмент, показав, як користуватися смичком… і у малого вийшло!

З чотирьох років Ельман почав навчатися гри на скрипці, спочатку під керівництвом батька.

Наступним кроком для Ельмана стала Імператорська музична школа в Одесі. Саме туди він вступив з подачі батька. Після першого ж прослуховування учитель скрипки Олександр Фідельман взяв його у свій клас, хоча для цього потрібно було вмовляти директора: хлопець був замалий для вступу. Директор приїхав на прослуховування і був шокований – перед ним грав справжній вундеркінд. Після екзамену Ельмана одразу зарахували і дали стипендію – 8 рублів на місяць.

У 5 років Михайло дав свій перший концерт.

У 1901 році гру юного Ельмана почув Леопольд Ауер і запросив його навчатися до Петербурзької консерваторії.

В 13 Ельман дав концерт у Санкт-Петербурзі, на якому замінив самого Ауера, який захворів. Він грав складні твори – «Вічний рух» Паганіні та концерт Мендельсона (шість раз повторював на біс).

У тому ж 1904 вперше дебютував за кордоном – у Берліні його виступ став справжнім тріумфом. За рік його чекав ще більший успіх – концерт у Лондоні, де Ельман виконав надзвичайно складний концерт Чайковського. Ауер вважав, що зіграти цей концерт неможливо, і тому попросив Чайковського, який присвятив твір йому, зняти присвяту.

Пізніше Михайло дебютував у США. Після концерту в Нью-Йорку критики визнали, що Ельман – один з найталановитіших музикантів сучасності. Скрипаль багато гастролював світом.

Одного разу він виступав перед британською королівською родиною разом з Енріко Карузо. Після цього співак та скрипаль потоваришували і неодноразово багато разів виступали та записували твори разом.

У 1911 році скрипаль емігрував до США, проте громадянство прийняв лише дванадцять років потому. Після декількох років концертів і гастролей Ельман серйозно зацікавився камерною музикою і заснував Струнний квартет Ельмана, який незабаром отримав велику популярність.

Повернувшись до концертної діяльності в 1936 році, музикант дав у Карнегі-холі цикл з п'яти концертів «Розвиток скрипкової літератури».

Один з найвизначніших концертів скрипаля пройшов у лондонському Альберт-холі. Ельману вже було 70 років, він легко зіграв Брамса та Мендельсона (а ці концерти разом рідко можуть зіграти навіть талановиті молоді музиканти).

«Коли я був вундеркіндом, мені казали, що я граю дуже добре для свого віку. Зараз, коли я – найстарший скрипаль, все ще даю концерти – мені досі кажуть те саме», – казав Михайло Ельман.

Скрипаль-віртуоз займався і композицією: написав оперету, кілька п’єс для скрипки та фортепіано, обробки народних пісень і пісень різних авторів, серед яких – популярна ізраїльська пісня «Елі, Елі».

Михайло Ельман був одним із найвизначніших скрипалів 20 століття, мав власний стиль, техніку і мелодійність. У Тальному пам’ятають про талановитого земляка – зараз там проводять Міжнародний конкурс «Золота скрипка» імені Михайла Ельмана.

Помер музикант у 1967 році в Нью-Йорку, там і похований.

Про піаніста, якого неможливо копіювати, символ фортепіанної гри XX століття, найнепередбачуванішого музиканта сучасності, 25-разового володаря вищої Світової музичної нагороди – премії "Греммі" у кількох номінаціях Володимир Самійлович Горовіц  можна прочитати на сторінках Українського Дощу.

[]
Теги
Схожi
Легенда Голлівуду Джек Паланс мріяв зіграти в українському кіно
Люди
Легенда Голлівуду Джек Паланс мріяв зіграти в українському кіно
Джек Паланс був американцем, але українство жило в ньому з далекої дитячої доби і аж до смерті....
Творчість із присмаком венесуельської кави. Як українська художниця підкорила Венесуелу
Люди
Творчість із присмаком венесуельської кави. Як українська художниця підкорила Венесуелу
9 лютого 107 років тому побачила світ українська художниця й ілюстраторка зі світовим ім’ям Галина Мазепа, донька прем’єр-міністра уряду Української Народної Республіки Ісаака Мазепи...
19 січня народилася німецька акторка українського походження, зірка німого кіно Ксенія Десні
Люди
19 січня народилася німецька акторка українського походження, зірка німого кіно Ксенія Десні
Народилася майбутня зірка у 1894 році в містечку Остер на Чернігівщині...
Сьогодні Василеві Сліпаку виповнилося б 46 років
Люди
Сьогодні Василеві Сліпаку виповнилося б 46 років
У цей день 46 років тому народився Герой України,  славетний «Міф», всесвітньо відомий український оперний співак, соліст Паризької опери Василь Сліпак...
Сьогодні Міллі Йовович - 45!
Люди
Сьогодні Міллі Йовович - 45!
17 грудня святкує свій день народження відома американська акторка родом з Києва Мілла Йовович...