[]

19 квітня - дата першої анексії Кримського півострову імперською росією

19 квітня - дата першої анексії Кримського півострову імперською росією

19 квітня 1783 року, через кілька днів після зречення престолу хана Шахін Герая, імператриця Катерина II підписала «Маніфест про прийняття Кримського півострова, острова Тамань і всієї Кубанської сторони під державу Російську».

Офіційно цей маніфест було оголошено і визнано Османською імперією 9 липня, пише jnsm.com.ua.

У 1475 році Османська імперія підкорила останні християнські володіння у Криму і «взяла під захист» Кримське ханство, яке в свою чергу в 1502 році завоювало рештки Золотої Орди, ставши фактично її політичним спадкоємцем.

Незважаючи на те, що цього ж року московський князь Іван III Васильович був змушений визнати себе данником Криму, суперництво між Кримським ханством та Московським князівством тривало наступні кілька століть, час від часу переростаючи у повномасштабні війни.

У 1768 році Османська імперія втрутилася у громадянську війну в Речі Посполитій, підтримавши Барську конфедерацію.  Таким чином Порта опинилася у протистоянні зі ставленником Росії та Пруссії королем Станіславом Понятовським. Це зрештою призвело до Російсько-турецької війни, в якій Порта зазнала поразки і за підписаним 21 липня 1774 року Кючук-Кайнарджийським мирним договором була змушена не лише визнати протекторат Росії над Молдовою та Валахією, а й "незалежність" Кримського ханства, пограбованого російськими військами.

Втративши володіння в Північному Причорномор'ї і підтримку кримських беїв, хан Селім III Герай зрікся престолу і виїхав до Стамбулу. Його наступники так і не зуміли відновити економічне благополуччя Криму, який, хоч і був формально незалежним, тим не менше перебував під сильним політичним впливом Росії.

Посаджений нею у 1777 році на престол хан Шахін Герай розпочав реформування державної влади, прагнучи зрівняти у правах мусульманське і християнське населення. Це викликало невдоволення місцевої знаті та духовенства, яке через три роки переросло у повстання. Розпочавшись на Кубані з виступів Абазинської орди, воно охопило усе Північне Причорномор'я. Шахін Герай був змушений рятуватись втечею у Керч під захист російського гарнізону. У той же час ногайці з Єдичкульскої орди (між Дністром і Дунаєм) захопили Бахчисарай і проголосили новим ханом Бахадира Герая, а в Кафі (нині — Феодосія) — сераскіра Єдисанської (Очаківської) орди Махмуда Герая.

Махмуд і Бахадир Гераї були двоюрідними братами, онуками хана Девлета II Герая, союзника гетьмана Івана Мазепи в роки його війни з царем Петром I

Позбавлений влади 27-річний Шахін звернувся по захист до Москви і за розпорядженням імператриці Катерини II у Крим були відправлені війська на чолі з князем Потьомкіним, а на Кубань — на чолі з генерал-поручиком Суворовим.

У вересні 1782 року росіяни зайняли Перекоп і Карасубазар, під Чонгаром розгромили війська Бахадира Герая, який невдовзі був взятий у полон. У листопаді в полон був захоплений і його двоюрідний брат Махмуд Герай.

Масові розправи з політичними супротивниками і відсутність підтримки серед знаті та духовенства призвели у лютому 1783 року до чергового повстання проти поновленого на престолі Шахіна Герая. Не маючи змоги навести лад власними силами, 14 квітня під тиском князя Потьомкіна Шахін зрікся ханського престолу, і 19 квітня 1783 року імператриця Катерина II підписала «Маніфест про прийняття Кримського півострова, острова Тамань і всієї Кубанської сторони під державу Російську».

Перша російська анексія Криму була визнана Османською імперією 8 січня 1784 року після підписання російсько-турецького «Акту про мир, торгівлю і кордони обох держав», що скасовував відповідну статтю Кючук-Кайнарджійського мирного договору про незалежність Кримського ханства.

Втративши всі свої маєтності і землі, які були експорприйовані до російської скарбниці, і змушений виїхати в 1784 році разом з родиною та свитою до Росії, останній кримський хан Шахін Герай проживав у Таганрозі, Воронежі та Калузі, а через 4 роки переїхав до Порти. По прибуттю до Османської імперії як можливий претендент на престол Шахін Герай був заарештований і засланий на острів Родос, де в 1787 році був убитий за наказом султана Абдул-Хаміда I.

Отака була доля першого вельможного сепаратиста.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Історія
Археологи знайшли підтвердження існування амазонок
Деякі скелети свідчать про те, що жінки активно користувалися луком і стрілами....
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Історія
3 березня 1861 року відбулося скасування рабства: цар відмінив кріпацтво
Кріпацтво було відоме ще з часів Київської Русі, де холопи обробляли князівську чи державну землю і не мали права залишати її собі...
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Історія
Держархів опублікував особову справу Бандери, яку завела польська поліція під час його першого арешту
Державний архів Івано-Франківської області розпочав публікацію своїх особливо цінних документів на вебсайті у цифровому форматі...
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
Історія
В Бельгії знайшли реліквію зі стародавнього римського міста Помпеї
На мармуровій дошці зображені рельєфи, що зображують землетрус, що стався в Помпеях 62 року до нашої ери...
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
Історія
В Амазонії знайшли стародавнє місто, яке змінює уявлення про історію
У джунглях Амазонії знайшли величезне стародавнє місто, яке протягом тисяч років ховалося у пишній місцевій рослинності...