16 січня - Всесвітній день The Beatles (відео)

Свято на честь найпопулярнішого музичного гурту всіх часів започаткувала ЮНЕСКО 2001 року. І дату обрали невипадково. Бо саме 16 січня 1957 року у Ліверпулі відкрили клуб The Cavern, де стартувала творчість славетних музикантів. Саме тут з 1961-го по 1963 рік Beatles виступили рекордних 292 рази!
За версією журналу Rolling Stone, The Beatles – перші у рейтингу найвеличніших виконавців усіх часів і усіх народів. Протягом як мінімум 50 останніх років пісні The Beatles лунали в середньому кожні 15 секунд з радіоприймачів у різних куточках світу.
І це при тому, що ідея створення гурту виникла у засновників просто заради розваги і втіхи. Причому жоден з музикантів навіть не знав нотної грамоти.
Першими об’єдналися в групу Джон Леннон, Пол Маккартні та Джордж Гаррісон. Згодом до них приєднався і Рінго Старр. Усі учасники гурту народилися та виросли у Ліверпулі — місті, де наприкінці п'ятдесятих років спостерігався сильний вплив американської поп-музики.
Музика бітлів доволі швидко підкорила ліверпульські клуби і паби, але компанії звукозапису довгий час відмовляли чарівній четвірці у професійному звукозаписі. 1962 року хлопці уклали свій перший контракт із продюсером, записали свою першу «сорокап'ятку» і цього ж року підкорили британський національний хіт-парад. А вже за рік The Beatles мали натовпи затятих фанатів і фанаток, любов яких до гурту пізніше називатимуть бітломанією. Так почалася епоха The Beatles.
Прем'єра першого фільму за участю The Beatles «Вечір важкого дня» (Hard Day's Night) — відбулася у США у серпні 1964 року і перший тиждень прокату приніс прибуток у рекордні 1,3 мільйони доларів.
Тоді на музикантах заробляли усі, хто міг. Перуки та одяг "під Beatles" - все, що стосувалось гурту, розкуповували шаленими темпами. Однак через фінансову недосвідченість менеджера музикантів, самі артисти майже ні копійки від експлуатації власного іміджу не отримували, хоча і стали на чолі так званого «британського вторгнення», проклавши на американський ринок дорогу для таких гуртів, як The Who, Rolling Stones і The Kinks.
Однак бітли змогли добре заробити своєю творчістю. Сингли гурту продавалися мільйонними тиражами. А їхню пісню Hey Jude, написану Полом Маккартні, і досі називають найприбутковішим синглом у світі. Цей хіт автор присвятив Джуліану – сину іншого музиканта гурту Джона Леннона. Тоді останній саме розлучався з дружиною. І Пол вирішив піснею підтримати юного сина свого колеги та друга у важкі часи.
Але дуже скоро між учасниками The Beatles виникли незворотні протиріччя. У вересні 1969 року Джон Леннон заявив, що йде з гурту, однак тоді його вмовили залишитися до вирішення спірних питань. А в день, коли світ побачив перший сольний альбом Пола Маккартні, музиканти офіційно оголосили про розпад групи.
Легендарна ліверпульська четвірка у звичному складі існувала всього 8 років. За цей час вони випустили 13 альбомів, кожна пісня з яких ставала хітом. А імена учасників The Beatles назавжди стали легендарними і навіть більше - культовими.