[]

13 січня народився український геній і патріот Левко Мацієвич

13 січня народився український геній і патріот Левко Мацієвич

Росіяни називали Левка Мацієвича гордістю нації, а він фінансував національний рух у Севастополі і Петербурзі, мріяв відірвати Україну від імперії.

Народився Левко 13 січня 1877 року в містечку Олександрівка Чигиринського повіту Київської губернії у родині бухгалтера цукрового заводу Макара Мацієвича (кажуть, що справжнє його прізвище — Матвієнко). Був одним із дев'яти дітей у сім’ї.

Зацікавлення технікою у Левка з'явилося в ранньому дитинстві – після відвідин цукрового заводу і спостереження за роботою машин хлопчик удома брався за моделювання власних пристроїв.

Левко вступає на механічне відділення Харківського технологічного інституту. Тут хлопець долучається до Української студентської громади, метою діяльності якої було «визволення нації». Жіночу частину громади розбудовували старші сестри Левка — Мелітина, що мала стоматологічний кабінет, та Олександра, а згодом і молодша — Шура. Одним із приятелів Мацієвича став письменник, бандурист і композитор Гнат Хоткевич-Галайда: разом вони влаштовували українські вистави та займалися просвітницькою роботою.

Cтудент Харківського технологічного інституту Левко Мацієвич
(у верхньому ряду, перший ліворуч) із друзями та сестрами

 

У юності Мацієвич демонстративно перейшовши на українську, до кінця життя розмовляв і листувався нею не лише у колі однодумців. Відтоді він відрекомендовується як «Левко». Саме в студентські роки хлопець стане не просто українофілом, а справжнім українцем.

У лютому 1901 року за участь у студентських виступах у Харкові були виключені з вишів і піддані адміністративному покаранню 140 студентів. Серед них і Левко Мацієвич, якого вислали до Севастополя під нагляд поліції.

Разом з інститутським товаришем Олександром Коваленком Мацієвич долучається до Українського гуртка любителів драматичного мистецтва. За спогадами сучасників, хлопці мали революційні погляди і мріяли про «відокремлення Малоросії».

Сучасниця Євгенія Рахт у спогадах описує Мацієвича так:

«Блондин, доволі гарний, з ніжним кольором обличчя і самовдоволено нудьгуючим виразом, застиглим на обличчі. Зовні здавалося, що нічим не можна його оживити, схвилювати. Однак це враження було оманливим».

Український гурток любителів драматичного мистецтва у
Севастополі: Гнат Хоткевич (унизу), Олександр Коваленко,
Левко Мацієвич та його сестри

 

У 1906 році молодий чоловік закінчує Морську академію в Петербурзі, згодом – спеціальний курс навчального загону підводного плавання в Лієпая (Латвія). Раніше почавши проектувати підводні човни, він бере активну участь у створенні підводного флоту, розробляючи 14 проєктів підводних човнів (деякі ідеї, закладені в них, випередили свій час).

Виїхавши до Петербурга в 1908 році для організації військового літакобудування, Левко Мацієвич долучається до тамтешньої української громади. Тоді ж він розробляє проєкт захисту бойових кораблів від атак торпедами, стає помічником начальника конструкторського бюро Морського технічного комітету.

Захоплюється теорією та практикою повітроплавання. Саме Мацієвич розробив перший проєкт авіаносця, який мав нести на борту 25 літаків. Детально продуманий проєкт передбачав навісну палубу для злету й посадки аеропланів, електричну розгінну лебідку (прообраз катапульти), яка б могла вистрілювати апарат із потрібною швидкістю, та особливу гальмівну сітку (аналог аерофінішера), призначену для гасіння швидкості літаків.

Однак, попри найдоброзичливіші відгуки фахівців, проєкт авіаносця так і залишився нереалізованим: у морському відомстві його визнали цікавим, але фінансувати з державної скарбниці відмовилися.

Невгамовний Мацієвич розробляє один з перших проєктів гідроаероплана, а також пристосування, яке забезпечувало б льотчикові безпеку при вимушеній посадці на воду.

У 1910 році Левко Мацієвич стає одним з перших пілотів царської Росії, здобувши вміння у Франції в авіашколі Анрі Фармана. При цьому він досконало вивчає конструкцію та організацію виробництва майже всіх аеропланів і дирижаблів, а також систему навчання летунів. На чолі комісії відділу повітряного флоту Мацієвич за вигідними цінами закуповував для Росії перші аероплани, ламаючи при цьому корупційні схеми.

Після повернення до Петербурга Мацієвич продовжує працювати над власним проєктом літака, здійснює перші нічні польоти. Чимало людей довірили йому своє життя і піднялися з ним у повітря як пасажири, зокрема дружина Олександра, голова держдуми Гучков та голова ради міністрів Росії Столипін.

Протягом 1906-1910 років Мацієвич надавав значну матеріальну допомогу українському політичному руху, зокрема партіям РУП та УCДРП.

7 жовтня 1910 року стало для Мацієвича трагічним. Під час першого всеросійського свята повітроплавання в Петербурзі на «Фармані-4» Левка Мацієвича тріснула діагональна розтяжка: кінець дроту попав у гвинт, через що одна з лопастей розлетілася. Пілота поштовхом викинуло з літака, який на очах десятків тисяч глядачів буквально розвалився в повітрі. Паси безпеки та парашути на літаках з'являться лише після цього випадку.

Капітана Мацієвича ховав увесь Петербург, його похорон перетворився на багатолюдну маніфестацію. Серед 350-ти вінків на могилі в Олександро-Невській лаврі був і вінок із жовто-блакитною стрічкою — від Української громади. Замовили його з ініціативи давнього приятеля Мацієвича Симона Петлюри.

Мацієвич став першим пілотом, що загинув у Російській імперії. Серед публіки був інженер Гліб Котельников. Вражений, протягом року він розробив і запатентував перший ранцевий парашут. Також очевидцем трагедії став поет Олександр Блок. Він присвятив загиблому вірш «Авіатор».

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
День народження Євро: 24 роки тому була втілена ідея єдиної європейської валюти
Історія
День народження Євро: 24 роки тому була втілена ідея єдиної європейської валюти
4 січня 1999 року на торгах валютних бірж вперше почато операції з євро, новою європейською валютою...
Цього дня відбулася страта іракського диктатора Саддама Хусейна: путіну - приготуватись
Історія
Цього дня відбулася страта іракського диктатора Саддама Хусейна: путіну - приготуватись
30 грудня 2006 року в Багдаді за вироком суду повішено п'ятого президента Іраку Саддама Хусейна та 11 інших членів баасистського режиму...
Коли вперше українці почали святкувати Новий Рік 1 січня?
Історія
Коли вперше українці почали святкувати Новий Рік 1 січня?
153 року до нашої ери римляни перенесли початок року на 1 січня...
105 років тому розпочалася Перша російсько-українська війна
Історія
105 років тому розпочалася Перша російсько-українська війна
18 грудня 1917 року Центральна Рада України відмовилась підкорятися наказам більшовиків та откримала від Радвиконкому оголошення про стан війни з Росією...
Найдавнішу різдвяну листівку в світі було надруковано в Англії у середині ХІХ сторіччя
Історія
Найдавнішу різдвяну листівку в світі було надруковано в Англії у середині ХІХ сторіччя
Створити святкову листівку першому спало на думку Генрі Коулу. Він попросив свого друга-ілюстратора розробити веселий дизайн...