[]

12 травня Україна стала членом ЮНЕСКО

12 травня Україна стала членом ЮНЕСКО

ЮНЕСКО є міжнародною організацією, спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй, у співпраці членів-держав у галузі освіти, науки, культури, сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвитку національної культури, охорони пам’яток культури тощо.

На початок 2013 року кількість країн-учасниць становило 195 держав яка сприяє зміцненню миру, подолання бідності, розвитку національної культури, охорони пам’яток культури тощо.

Україна стала її членом 12 травня 1954 року.

Статут ЮНЕСКО був підписаний 16 листопада 1945 року. Тоді ж була створена підготовча комісія. Статут був підписаний представниками 37 держав з 44, присутніх на зустрічі і вступив в силу після того, як був ратифікований 20 державами.

4 листопада 1946 року в Парижі відбулася перша сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО, в якій взяли участь представники 30 держав.

На сьогодні список місць всесвітньої спадщини ЮНЕСКО представляє вже готовий путівник по світу. Найсуворіші критерії, за якими пам’ятки планети потрапляють в цей список - гарантія того, що в будь-якому з цих місць варто побувати. Звичайно далеко не кожна пам’ятка відома основній масі туристів і не тільки, наприклад, за підсумками порівняння запасів найчистішої води на планеті, що проводилося під егідою ЮНЕСКО в 122 країнах світу - Фінляндія є провідною державою в цьому питанні.

За час співпраці з Організацією наша країна виступала ініціатором багатьох міжнародних програм та проектів. Наприклад, українська ініціатива щодо використання засобів масової інформації з метою зміцнення миру, недопущення пропаганди війни, насильства i ненависті між народами дала поштовх до розробки i прийняття у 1978 році Декларації про раси i расові забобони.

На 27-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО (1993 р.) Україна виступила з ініціативою розробки «Програми культури миру». Ця ініціатива лягла в основу переорієнтації діяльності ЮНЕСКО в напрямку зміцнення її етичної місії та ролі у формуванні психології культури миру, клімату довіри і толерантності.

В ході 29-ї сесії Генконференції ЮНЕСКО Україна ініціювала звернення до ООН з метою відзначення Міжнародного року захисту, збереження та відродження культурної спадщини. 56-а сесія Генеральної асамблеї ООН підтримала ініціативу – 2002 рік проголошено ООН Міжнародним роком із захисту світової культурної спадщини.

За період членства в ЮНЕСКО Україна чотири рази обиралася до керівного органу Організації – Виконавчої ради.

В умовах російської агресії проти України та незаконної окупації РФ Кримського півострова одним з пріоритетів України в ЮНЕСКО є забезпечення ефективного моніторингу з боку Організації ситуації в Криму у сфері компетенції ЮНЕСКО.

За ініціативи української делегації Виконавча Рада постійно розглядає це питання та ухвалює рішення «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)», в яких підтверджується територіальна цілісність України та визнається негативний вплив окупації Росією АРК на ситуацію на півострові у сфері компетенції ЮНЕСКО.

Українські об’єкти у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Українські культурно-архітектурні та природні перлини, які внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

«Собор Св. Софії, Києво-Печерська лавра та прилеглі монастирські споруди» (з 1990 року)

Ансамбль історичного центру міста Львів (з 1998 року);

 Архітектурний ансамбль колишньої Резиденції православних митрополитів Буковини і Далмації побудований на місці старого єпископського будинку в 1864-1882 рр. Сьогодні тут знаходиться Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича (з 2011 року);

«Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора» (з 2013 року);

Церква Святого Юра - православна церква, пам'ятник історії і архітектури в Дрогобичі в 2013 році внесена до списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в складі об'єкта «Дерев'яні церкви Карпатського регіону на території Польщі і України». спільна українсько-польська номінація (з 2013р.);

Природній об’єкт: »Букові праліси Карпат та древні букові ліси Німеччини» (з 2011 року);

Церква Спаса на Берестові (укр. Церква Спаса на Берестові) - стародавня церква в Києві, яка примикає з півночі до Києво-Печерській лаврі. Незважаючи на те, що вона знаходиться поза стінами лаври, церква Спаса на Берестові вважається частиною всього історичного комплексу, що відноситься до Всесвітньої спадщини.

Церква Собору Пресвятої Богородиці (укр. Церква Собору Пресвятої Богородиці) - дерев'яний храм української греко-католицької церкви в селі Матків, побудований в 1838 році. Пам'ятник бойківської архітектури і монументального мистецтва. (під охороною ЮНЕСКО з 2013)

Церква Різдва Пресвятої Богородиці (укр. Церква Різдва Пресвятої Богородиці) - дерев'яна церква в селі Нижній Вербіж Коломийського району Івано-Франківської області, побудована в 1756-1808 роках. Пам'ятник архітектури і монументального мистецтва. (Під охороною ЮНЕСКО з червня 2013)

Церква Святого Духа - православна дерев'яна церква в селі Потелич (Львівська область), споруджена в 1502 році

Церква Вознесіння Господнього, пос. Ясиня, разом з іншими дерев'яними церквами Карпатського регіону, була включена в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (внесена у 2013)

Церква Святого Михайла (укр. Церква Святого Михайла); - дерев'яна церква Мукачівської і Ужгородської єпархії Української православної церкви Московського патріархату в селі Ужок Великоберезнянського району Закарпатської області.

Церква Святого Духа (укр. Церква Святого Духа), Рогатинська Святодухівська церква (Рогатинський Святодухівська церква) - дерев'яний храм в місті Рогатині Івано-Франківської області, пам'ятник народної архітектури і монументального мистецтва національного значення.

Церква Святої Трійці (укр. Церква Святої Трійці) - дерев'яна церква в місті Жовква Львівської області, побудована в 1720 році. Пам'ятник архітектури і монументального мистецтва галицької школи (з 2013 включена в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

До Репрезентативного списку нематеріальної спадщини людства входить українське декоративно-орнаментальне малярство – петриківський розпис.

Виконання Козацьких пісень ДніпропетровщиниКозацькі пісні Дніпропетровщини, або «козацькі пісні» — явище виконання степових пісенних творів (українських козацьких пісень) у Дніпропетровській області, внесене до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує негайної охорони (у 2016 році).

Спеціальні статуси ЮНЕСКО

Герман Макаренко отримав статус «Артист в ім’я миру» у 2016 році.

Артист ЮНЕСКО в ім’я миру

Почесне звання «Артист ЮНЕСКО в ім’я миру» видатні діячі з різних сфер культури отримують «за внесок у привернення уваги громадськості до проблем миру, справедливості, толерантності, до становища дітей у важкій ситуації, до боротьби з неписьменністю і збереження навколишнього середовища». Герман Макаренко став першим українським артистом, якому ЮНЕСКО присвоїло такий високий статус.

Спеціальний статус Чемпіонів спорту ЮНЕСКО мають також президент Національного олімпійського комітету Сергій Бубка та брати Віталій та Володимир Клички.

Мережа Асоційованих шкіл ЮНЕСКО

В Україні функціонує Мережа Асоційованих шкіл ЮНЕСКО (74 шкіл із різних регіонів).  Серед них є школи-дитячі садочки, середні загальноосвітні школи, спеціалізовані школи з поглибленим вивчення іноземних мов, гімназії, ліцеї, професійно-технічні училища.

Асоційовані школи ЮНЕСКО в Україні беруть участь у міжнародних освітніх проектах; розвивають молодіжну і дитячу дипломатію; вивчають і відзначають пам'ятні дати ООН; проводять міжнародні семінари, конференції, фестивалі, літні табори. Чотири основні теми їх дослідження, що визначені ЮНЕСКО: вивчення світових проблем і роль системи ООН в їхньому врегулюванні; права людини; інші країни та культури; людина і довкілля.

Проект асоційованих шкіл ЮНЕСКО був започаткований у 1953 році. Головною метою Проекту є забезпечення якісної шкільної освіти, націленої на реалізацію проектів по підтримці знань у галузі прав людини, демократії, міжкультурних зв’язків та захисту довкілля в системі ООН. Наразі є понад сім тисяч Асоційованих шкіл ЮНЕСКО у 172 країнах-членах.

Кафедри ЮНЕСКО

 • Завдяки програмі ЮНЕСКО UNITWIN при вищих навчальних та наукових закладах України діють  спеціалізовані кафедри, що створює можливості для міжнародної наукової співпраці у напрямах їх діяльності. Серед них – лінгвістика, філософія людського спілкування, застосування інформаційних та комунікаційних технологій в освіті, превентивна освіти та соціальна політика, екологія техногенних регіонів, кріобіологія, клітинна і молекулярна нейробіологія, прав людини і демократії.
 • Кафедра ЮНЕСКО «Філософія людського спілкування» Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. П.Василенка (м.Харків)
 • Кафедра ЮНЕСКО «Вища технічна освіта, прикладний системний аналіз та інформатика» на базі Національного технічного Університету України «КПІ» (м.Київ)
 • Кафедра ЮНЕСКО «Через вивчення іноземних мов до культури миру» при Київському національному лінгвістичному університеті (м.Київ)
 • Кафедра ЮНЕСКО «Інтелектуальне моделювання та адаптація технологій до проблем освіти та соціального прогресу» при Одеському національному політехнічному університеті (м.Одеса)
 • Кафедра ЮНЕСКО «Права людини, мир, демократія, толерантність та міжнародне взаєморозуміння» при Національному університеті «Києво-Могилянська академія» (м.Київ)
 • Кафедра ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття» на базі Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України (м.Київ)
 • Кафедра ЮНЕСКО «Інформаційні та комунікаційні технології в освіті» Міжнародного науково – технічного університету (м.Київ)
 • Кафедра ЮНЕСКО з питань кріобіології на базі Інституту проблем кріобіології та кріомедицини НАН України (м.Харків)
 • Кафедра ЮНЕСКО «Духовно-культурні цінності виховання та освіти» на базі Інституту духовного розвитку людини Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля (м. Луганськ/переміщено до м.Київ)
 • Кафедра ЮНЕСКО «Екологічно чисті технології» на базі Харківського національного автомобільно-дорожнього технічного університету (м.Харків)

Нагадаємо, що у 2019 році на сесії комітету Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО російська делегація роздала учасникам матеріали, в яких йдеться про те, що Херсонес Таврійський є культурно-історичним надбанням країни-агресора. Мінкульт України направив ноту протесту в зв'язку з цим кричущим порушенням.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Пам'яті Пилипа Орлика
Історія
Пам'яті Пилипа Орлика
26 травня 1742 року в Яссах у віці 69-и років помер гетьман Війська Запорізького, автор і творець першої української Конституції - Пилип Орлик...
Народження кіборгів: бої за аеропорт
Історія
Народження кіборгів: бої за аеропорт
26 травня — шоста річниця боїв за Донецький аеропорт. Цього дня 2014 року розпочались бої з російським військом за важливий стратегічний об’єкт ...
Смерть Петлюри
Історія
Смерть Петлюри
25 травня 1926 року в Парижі анархіст Самуїл Шварцбард з пістолета вбив Симона Петлюру, колишнього Головного отамана військ УНР і Голову Директорії ...
КДБ знищило українські стародруки й літописи
Історія
КДБ знищило українські стародруки й літописи
Згоріло від 500 до 600 тис. книг та рукописів. Підпал влаштував співробітник бібліотеки Погружальський, який буцімто хотів помститися директору відділу україніки...
«Мертві душі»
Історія
«Мертві душі»
21 травня 1842 року в Москві вийшли друком «Похождения Чичикова, или Мёртвые души» Миколи Васильовича Гоголя. ...