11 лютого Японія відзначає День заснування держави

11 лютого Японія відзначає — національне японське свято - День заснування держави, яке відмічається щорічно на згадку про сходження на трон першого японського монарха, легендарного імператора Дзімму, та створення ним династичної держави.
В цей день 660 року до н. е. Дзімму, уродженець острова Кюсю і нащадок богині сонця Аматерасу, зійшов на престол завойованої ним Держави Ямато і став засновником імператорської династії, яка править Японією до сьогодні. На честь цієї події з 1872 року 11 лютого в Японії відзначається як національне свято.
Легенда говорить, що Дзімму народився у перший день першого року за китайським календарем (13 лютого) 711 року до н. е. і був правнуком бога Нініґі, внука богині Сонця Аматерасу, за наказом котрої першим спустився з Небес на Землю. Мешкав Дзімму на півдні Кюсю і вже у 14 років став правителем свого народу.
В 667 році до н. е. він разом з братом розпочав похід на північ в країну Ямато (сучасне місто Осака), яку завоював за сім років.
Там Дзімму збудував свій палац Касіхара, де 11 лютого 660 року до н. е. присвоїв собі титул «Сина Неба» і правив ще 76 поспіль аж до своєї смерті 9 квітня 585 року до н. е.
Його спадкоємцем став другий син від другої дружини Суйдзей, який придушив заколот свого старшого брата від першої дружини Дзімму і зійшов на престол 23 лютого 581 року до н. е.
До VI століття правителі Ямато підкорили більшу частину острова Хонсю, завоювали острів Сікоку, північ острова Кюсю і здійснили невдалу спробу експансії в Корею. У 538 році буддизм, який поширився Японськими островами з Корейського півострова, став державною релігією і важливим етапом масштабних суспільно-політичних реформ, проведених під впливом китайської цивілізації на шляху перетворення Держави Ямато, яка у 670 році стала називатись Ніппон, на централізовану монархічну державу.
У 1872 році 122-й японський імператор Муцухіто, який розпочав реформи задля перетворення Японії в сучасну світову державу, запровадив святкування Дня заснування імперії на честь сходження Дзімму на престол, що мало символізувати легітимність імператорської влади після повалення 700-річного правління сьогунів. Воно відзначалось у перший день нового року за місячно-сонячним календарем, а з наступного року, коли в Японії був запроваджений Григоріанський календар, День заснування імперії припав на 11 лютого.
Після капітуляції Японії у Другій Світовій війні окупаційна адміністрація відмінила це свято як ідеологічно неприйнятне і воно було відновлене лише в 1966 році під назвою День заснування держави, пише історик Володимир Лук'янюк.
Цей день в Японії відзначають досить тихо, без грандіозних і видовищних заходів старовини. Більшість японців вивішує державні прапори на дверях свої будівель, а різні політичні партії проводять ходу, засідання або мітинги «за» чи «проти» свята.
Члени імператорської сім'ї виступають з вітаннями японській нації з нагоди цього дня.