11 грудня 1972 року відбулася остання висадка людини на Місяць

11 грудня 1972 року відбулася остання висадка людини на Місяць

49 років тому, 11 грудня 1972 року, модуль «Челленджер» американського космічного корабля «Аполлон-17» здійснив посадку на Місяць в долині Таурус-Літтров на південно-східній околиці Моря Ясності. Астронавти Юджин Сернан і Гаррісон Шмітт провели на місячній поверхні загалом близько 75 годин, і стали останніми людьми, хто побував на поверхні супутника Землі. Про це пише JNSM.

Програма космічних польотів «Аполлон» з висадки людини на Місяць, ініційована 35-м президентом США Джоном Кеннеді, була прийнята Національни управлінням з питань аеронавтики і космосу (НАСА) в 1961 році. Через п'ять років було проведено перші випробування непілотованого корабля на предмет працездатності, взаємодії і узгодженої його роботи зі спеціальним модулем для приземлення на супутник Землі.

Випробування завершились в жовтні 1968 року на першому пілотованому людиною кораблі «Аполлон-7» і в грудні того ж року «Аполлон-8» з трьома астронавтами на борту облетів Місяць, в березні 1969-го екіпаж «Аполлона-9» випробував модуль приземлення на супутник Землі, а в травні три астронавти на «Аполлоні-10» виконали всю програму польоту до Місяця в максимально наближеному до реальності режимі перевірки. 20 липня 1969 року командир корабля «Аполлон-11» Ніл Армстронг вийшов зі спеціального модуля «Eagle» і, торкнувшись поверхні супутника в районі Моря Спокою, став першою людиною, що ступила на поверхню Місяця.

14 листопада 1969 року відбувся запуск «Аполлона-12», екіпаж якого 19 листопада здійснв другу висадку на Місяць. Наступного року відбувся політ «Аполлона-13», проте його місія завршилась невдачею — через вибух вибух кисневого балона і вихід з ладу двох з трьох батарей паливних елементів довелось обмежитись обльотом супутника Землі.

Попри те, що Конгрес США скоротив фінансування програми «Аполлон», в 1971 — 72 роках були здійснені ще три успішні польоти на Місяць. «Аполлон-17» мав стати останньою місією програми і він вперше в історії пілотованих космічних програми США повинен був відбутися в темний час доби. Політ у складі командира 38-річного Юджина Сернана, який мав досвід двох космічних польотів, пілота командного модуля 39-річного Рональда Еванса та 37-річного вченого-геолога Гаррісона Шмітта розпочався 7 грудня 1972 року о 00:33:00 за місцевим часом з космодрому на мисі Канаверал у штаті Флорида. За 12 хвилин корабель вийшов на майже кругову навколоземну орбіту на висоті 167 км і після третього витка перейшов на траєкторію польоту до Місяця.
 
Рон Еванс, Гаррісон Шмітт і Юджин Сернан
 

«Аполлон-17» увійшов на навколомісчну орбіту на 89-й годині польоту і 11 грудня 1972 року на початку 12-го витка, коли корабель перебував над зворотною стороною Місяця, від нього відстикувався модуль «Челленджер», який о 19:54:58 за Гринвичем здійснив посадку в долині Таурус-Літтров на південно-східній околиці Моря Ясності за 200 метрів від заздалегідь запланованої точки. Через чотири години астронавти розгерметизували кабіну і Юджин Сернан та Гаррісон Шмітт ступили на поверхню Місяця.

Астронавти залишалися на Місяці 74 години 59 хвилин 40 секунд, за котрі зробили три виходи з корабля загальною тривалістю 22 години 3 хвилини 57 секунд, під час яких вивчали топографічні особливості місця посадки, провели експерименти з дослідження місячних припливів, складу атмосфери, теплових потоків у грунті та його електричних параметрів, проїхали на «Ровері-3» поверхнею 36 км, найбільше віддаляючись від місячного модуля на 7,3 км та зібрали 110,5 кг зразків місячнї породи.

14 грудня, на 186-й годині місії, «Челленджер» злетів з Місяця, пристикувався до корабля, і після 75 витків на місячній орбіті «Аполлон-17» відправився до Землі, куди прибув 19 грудня 1972 року, приводнившись у Тихому океані. Його політ став першим, в якому жоден член екіпажу не мав досвіду льотчика-випробовувача, найтривалішим польотом до Місяця (301 година 51 хвилина 59 секунд, за які було подолано рекордні 2 391 486 км), найтривалішим за часом перебування на Місяці і останнім польотом людини за межі т. зв. «низької навколоземної орбіти».

У подальшому невикористані в програмі «Аполлон» кораблі брали участь в доставці експедицій до орбітальної станції «Скайлеб» і експериментальному спільному польоті з радянським кораблем «Союз-19» в 1975 році.

Український Дощ писав раніше, що китайський місяцехід виявив на темному боці Місяця «таємничу хатинку».

 
 
[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
У Кремнієвій долині 15 українських стартапів візьмуть участь у щорічній конференції Startup Grind
Наука і технології
У Кремнієвій долині 15 українських стартапів візьмуть участь у щорічній конференції Startup Grind
Стало відомо, що в результаті конкурсного відбору на Startup Grind Global 2023 у Кремнієву долину поїдуть 15 українських стартапів...
ЗСУ використовують на фронті одноразові австралійські дрони з картону: наддешеві та надійні
Наука і технології
ЗСУ використовують на фронті одноразові австралійські дрони з картону: наддешеві та надійні
Ці БПЛА вироблені австралійською компанією SYPAQ для забезпечення логістичних завдань у важкодоступних місцях...
Електронна компанія Acer перейшла на виробництво розумних велосипедів
Наука і технології
Електронна компанія Acer перейшла на виробництво розумних велосипедів
Вело Ebii працює від акумулятора на 460 Втч, що забезпечує запас ходу на 110 км. Вбудований електродвигун здатний розганяти велосипед до 25 км/год...
Українська компанія «Старлінк» виграла суд проти компанії Ілона Маска
Наука і технології
Українська компанія «Старлінк» виграла суд проти компанії Ілона Маска
Українське товариство з обмеженою відповідальністю “Старлінк” на початку березня виграло суд першої інстанції проти компанії Ілона Маска SpaceX
...
Фахівці пояснили, скільки насправді коштує ремонт мобільного телефону
Наука і технології
Фахівці пояснили, скільки насправді коштує ремонт мобільного телефону
Пошкоджений екран – неприємна ситуація, адже в такому випадку доступ до даних, що зберігаються в пам'яті телефону, може бути обмеженим...