[]

100 років відомій українській письменниці Лесі Бризгун-Шанти

100 років відомій українській письменниці Лесі Бризгун-Шанти

8 квітня - 100 років з Дня народження Лесі Бризгун-Шанти, активної діячки мережі СФУЖО, української письменниці, члена Спілки письменників України, багаторічного секретаря управи Об'єднання працівників літератури для дітей і молоді ім. Леоніда Глібова, художниці, мистецтвознавиці.

Про це повідомляє СФУЖО на своїй сторінці у Facebook.

Дитинство Лесі минуло в селі Стражське на Пряшівщині (Словаччина).

Пізніше родина переїхала до Гуменного (Словаччина), а потім до Братислави, де Леся здобула середню освіту. Вже в той час Леся почала писати. В гімназії вона брала участь у вседержавних студентських чехословацьких літературних змаганнях і отримувала нагороди.

В університеті дівчина здобула ступінь Бакалавра (фізичне виховання та англійська мова) та працювала учителькою в середній школі.

У 1945 році родина виїхала до Баварії (Німеччина). В Реґенсбурзі Леся була прийнята до переселенчого табору УНРА. Це був український табір, який мав гімназію, шпиталь і власну таборову управу. Леся навчала дітей в гімназії та одночасно викладала англійську мову в Українському Технічно-Господарському Інституті (УТГІ) та їздила щотижня до Мюнхену, де також викладала англійську мову в Українському Вільному університеті в 1945-1948 роках.

Влітку Леся провадила програму УНРівських міжнародних дитячих таборів. Крім того, Леся брала активну участь у пластовому житті, зокрема, була кошовою та вихованкою гуртка «Ластівка».

Наприкінці 1948 року Леся переїздить з родиною до Канади, до Гамільтону, а в наступному до Торонто, де викладає фізичне виховання в жіночій організації YWCA.

На їхніх дитячих літніх таборах провадить одно- дво- та триденні прогулянки на каноє по озеру Джорджен Бей. В наступному стала учителькою в середніх школах Торонто, потім бібліотекаркою та студіює історію світової дитячої літератури та письменницьку теорію при Торонтському університеті.

У вільний час активно працює в Пласті, як секретарка гуртка Сеньйорів, провадить старшопластунський гурток та працює в дитячому таборі. Активно діє в мережі СФУЖО, а також працює секретаркою: в Братстві Карпатських Січовиків, в Учительському Товаристві, в УПЛДМ та в жіночих організаціях.

Леся була довголітньою коменданткою дитячих дівочих літніх таборів УНО на українській оселі «Сокіл» біля Торонто, організувала свої власні дитячі літні денні табори та школу ритмічної руханки. Регулярно дописувала до українських дитячих журналів Америки й Канади, до жіночих журналів та до газет. Також викладала на курсах українознавства.

Пізніше весь свій час присвячує написанюю та виданню українських дитячих книжок (видавалися в Києві, Тернополі, Торонто).

Померла Леся Бризгун-Шанта 7 грудня 2011 року в Торонто.

Нагороди:

  • У 1967 р. нагорода ХII Конкурсу СФУЖО ім. Марії Бек за твір «Кам’яна мушля».
  • В 1996 році в Києві відзначена премією ім. Лесі Українки за найкращу дитячу книжку «Золотий горішок». Крім того отримала літературні премії - ім. Дмитра Нитченка, «Тріумф» та премію ім. Олекси Гірника.
[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"1","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Українська діаспора стала найчисельнішою у Чехії
Події
Українська діаспора стала найчисельнішою у Чехії
У Чехії за минулий рік народилося понад 1250 українців, що на півтори сотні більше порівняно з попереднім роком...
Вперше до ради мігрантів австрійського Ґраца увійшла українка
Події
Вперше до ради мігрантів австрійського Ґраца увійшла українка
Українська громада Ґраца (Австрія) вперше отримала свого представника у консультаційній раді мігрантів, яка представляє інтереси мешканців міста – негромадян ЄС, ним стала Галина Скотнік...
Українська тенісистка Світоліна відвідала Український національний музей у Чикаго
Події
Українська тенісистка Світоліна відвідала Український національний музей у Чикаго
Українська тенісистка, бронзовий призер Олімпійських ігор у Токіо 2020 Еліна Світоліна відвідала у Чикаго (США) Український національний музей...
У Польщі вшанували пам’ять Михайла Грушевського (фото, відео)
Події
У Польщі вшанували пам’ять Михайла Грушевського (фото, відео)
У польському місті Холм відзначили 155-ту річницю від дня народження одного з найвідоміших діячів українського державотворення Михайла Грушевського...
У Пекіні пройдуть «Дні українського кіно»
Події
У Пекіні пройдуть «Дні українського кіно»
У п’яти престижних кінотеатрах столиці Китаю упродовж 22-30 вересня відбудуться «Дні українського кіно»...