Знай наших: українець, який спрограмував Crew Dragon

Знай наших: українець, який спрограмував Crew Dragon

Весь світ гуде про успішний запуск Crew Dragon в космос. Вперше в історії до Міжнародної космічної станції відправився приватний пілотований космічний корабель SpaceX Crew Dragon - дітище мільярдера Ілона Маска. Та мало хто знає, що все програмне забезпечення польоту створив старший розробник ПО в групі Flight Software SpaceХ – українець Олексій Пахунов із Житомира.

Через 9 років після закінчення програми Шаттл Сполучені Штати знову вийшли в космос, запустивши власний космічний корабель з космічного центру імені Джона Кеннеді у Флориді.

На старт зльоту спеціально прибув президент Дональд Трамп. На борту МКС екіпаж «Дракона» Роберт Бенке і Дугласа Херлі очікують колеги - американський астронавт Кріс Кессіді і російські космонавти Анатолій Іванишин та Іван Вагнер. Цей запуск в Америці назвали «історичним», «початком нової ери» в історії космонавтики.

Нова глава в історії космонавтики

Вперше в історії до Міжнародної космічної станції відправився приватний пілотований космічний корабель. У березні були проведені успішні випробування з екіпажем на борту по зльоту і приземлення космічного апарату. Це без перебільшення історична подія, всі причетні до нього люди стали героями. Один з них - українець Олексій Пахунов, який зіграв важливу роль в космічних пригодах SpaceX. Він був відповідальним за успішну посадку Falcon 9 в 2015 році, а 6 лютого сидів в першому ряду Mission Control.

Олексій Пахунов - уродженець Житомира, символічно, що він є земляком батька радянської космонавтики,  великого українського вченого і конструктора ракетно-космічних систем Сергія Павловича Корольова, який теж був уродженцем Житомира - такий от зв'язок часів і поколінь

Олексій Пахунов здобув освіту в Хмельницькому Технологічному університеті «Поділля» (тепер Хмельницький Національний Університет) за спеціальністю «Комп'ютерні системи та мережі».

У 2004 році переїхав до Данії, працювати в офісі Microsoft в Копенгаген. До цього також встиг пожити і попрацювати в Румунії. У 2006 році перевівся в команду Windows Kernel і переїхав в Редмонд, штат Вашингтон. Потім працював в одній з груп Microsoft Research. А в 2012 році перейшов в Google, де працював над Chrome Remote Desktop.

фото: Mission control — робочий простір команди Олексія Пахунова

Олексій поїхав з України на початку 2000-х і сьогодні цурається розмов про політику, намагаючись по можливості уникати навколополітичних тем.

В середині 2013 року з Олексієм зв'язався рекрутер з SpaceX і зробив йому пропозицію, від якого українцеві було складно відмовитися:

«Я міг поєднати два своїх улюблених хобі: програмування і космос», - згадує Пахунов.

Сьогодні він працює старшим розробником ПО в групі Flight Software, SpaceX.

Компанія була вже тоді занадто великою і з Ілоном Маском Олексій інтерв'ю не проходив. Особисто з засновником компанії він перетинався всього пару раз. «Перший - на товариських посиденьках в ресторані, другий - в досить стресовій обстановці, коли потрібно було швидко прийняти складне рішення. Посиденьки в ресторані мені сподобалися більше », - зізнається Олексій.

Олексій розповідає, що Ілон Маск непогано розбирається в інженерній справі.

«У нього хороше чуття на працюючі вирішення складних інженерних проблем. Більш того, у нього добре виходить вирішувати інженерні проблеми бізнес-методами. Скажімо, ви зіткнулися з проблемою, що ваш основний додаток занадто повільно обробляє дані. Наївний інженерний підхід для вирішення цієї проблеми - витратити X годин на оптимізацію коду. Трохи менш наївний підхід - купити в десять разів більше серверів. Це, напевно, не дуже ефективно, але може бути виправдано, якщо мова йде про основну функцію компанії. Маск в цій ситуації може сказати, що взагалі-то оптимізація обробки даних - абсолютно не та проблема, якою потрібно займатися. Потрібно просто зменшити потік вхідних даних і не паритися. Це не лише дасть змогу розв'язати вихідну проблему, а й допоможе в десятці інших місць, де великий обсяг даних створював проблеми. Залишилося тільки знайти спосіб зменшити обсяг даних ...

Мені здається, що таке «концептуальне» мислення - це одночасно і причина, чому у Маска виходить, і причина, чому терміни постійно повзуть вправо.» - розказує Олексій.

Як повідомляє SpaceOn Ukraine, Олексій був відповідальним за успішну посадку Falcon 9 ще у 2015 році. Зараз він працює старшим розробником ПЗ у групі Flight Software, SpaceX та старшим інженером польотного ПО в SpaceX та безпоседередньо писав програмне забезпечення для польоту "Crew Dragon".

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Апарат NASA врізався у астероїд і змінив його форму
Наука і технології
Апарат NASA врізався у астероїд і змінив його форму
Астрономи вивчають наслідки....
Перша людина в світі, якій вживили в мозок чіп, зіграла в онлайн-шахи силою думки
Наука і технології
Перша людина в світі, якій вживили в мозок чіп, зіграла в онлайн-шахи силою думки
Компанія Ілона Маска Neuralink показала, як перший пацієнт, якому вживили в мозок чіп проекту, грає в онлайн-шахи...
Конкурент Chat GPT: Маск оприлюднив вихідний код чат-бота xAI Grok
Наука і технології
Конкурент Chat GPT: Маск оприлюднив вихідний код чат-бота xAI Grok
Американський бізнесмен і мільярдер Ілон Маск опублікував вихідний код чат-бота зі штучним інтелектом Grok, який розробила його компанія ...
Вчені з'ясували, що надмірне сидіння підвищує ризик ранньої смерті
Наука і технології
Вчені з'ясували, що надмірне сидіння підвищує ризик ранньої смерті
У дослідженні взяли участь 5856 жінок у віці від 63 до 99 років...
Чому люди цілуються, а тварини - ні
Наука і технології
Чому люди цілуються, а тварини - ні
Дослідження 168 культур світу показало, що поцілунки заведені менш ніж у половині з них....