[]

З'їсти сніданок самому чи віддати ворогу? - відповідає французький вчений

З'їсти сніданок самому чи віддати ворогу? - відповідає французький вчений

Чи дійсно сніданок є найважливішим прийомом їжі? Французький вчений Жиль Фюме вважає, що це твердження - небезпечний механізм, запущений в інтересах промисловості.

Викладач Сорбонни, фахівець з географії харчування, Жиль Фюме випустив книгу під назвою «Обережно, сніданок!», в якій пояснює, чи обов'язково добре їсти вранці і коли з'явилася така звичка.

"Прийнято вважати, що сніданок - найважливіший прийом їжі. Я помітив, що люди, які не можуть їсти вранці, хвилюються, що щось з ними не так, що вони псують собі здоров'я. У звичайному класі таких дітей може бути до 40%, а серед дорослих - приблизно третина. Я не лікар, але зрозумів, що мої дослідження в галузі соціальних наук можуть допомогти відповісти на їх запитання." - розпочинає свій опус Жиль Фюме.

У французькій назві книги Фюме слово «сніданок» написано чомусь англійською, breakfast. По-французьки і по-англійськи слова breakfast і déjeuner означають «закінчення пісного періоду». Тобто, це була їжа, якій передувало деяке голодування. Французьке слово petit déjeuner виникло набагато пізніше.

Сніданком французи раніше називали те, що зараз називають обідом. Назва книги Фюме попереджає, що до сніданку потрібно ставитися з обережністю, адже звичка добре снідати була придумана промисловими колами в англо-саксонському світі у XIX столітті для тих, хто йшов працювати на підприємство, вставав рано, і кому потрібна була енергія для щільного робочого графіка першої половини дня.

До XVIII століття вранці люди майже ніколи не їли, їжу давали після ночі тільки іноді - дітям або хворим. Харчувалися два рази в день. Вставали дуже рано, працювали і «припиняли піст» приблизно о десятій ранку. А потім їли приблизно о четвертій вечора, на десяту годину після пробудження. Від слова «десять» і відбулося французьке слово diner, вечеря. Дуже рання їжа була запропонована у вигляді норми в результаті промислової революції, і з цією нормою погодилося багато країн. Її прийняли і поширили не тільки агропромислові підприємства, яким це було вигідно, але і отельерний бізнес, який бурхливо розвивався в цей час.

Для того, щоб побачити дві абсолютно різних манери снідати, не потрібно їздити далеко. Між Італією і Німеччиною всього двісті кілометрів, а у німців та італійців зовсім різні сніданки. Італійці вранці п'ють каву, і ті, хто займається фізичною працею, додають невеликий круасан. А у німців - щільний, гарячий сніданок з м'ясними продуктами. Так вийшло, тому що в Німеччині промисловість стала розвиватися раніше, робітники працювали в три зміни, і обід перемістився до раннього ранку.

"Коли я писав книгу, то вивчив не тільки годинник прийомів їжі, але і їх зміст, то, що з'являється на столі. Важливо було помістити сніданок в контекст цілого дня. Італійці не їдять вранці, тому що їх вечірня їжа дуже для них важлива соціально. Це момент, коли за столом сидить вся сім'я. Вечеря пізня, всі повинні повернутися з роботи, довга і ситна. Вранці їм просто не хочеться їсти." - ділиться своїми спостереженнями вчений.

За спостереженнями Фюме, багаті країни часто приймають промислову норму і використовують промислові продукти, а бідні як і раніше вважають за краще їсти супи та каші, і їдять пізніше. Африка пручається американізованого сніданку просто тому, що люди бідні, а Латинська Америка вже повністю прийняла невластивий їй образ харчування. І результати катастрофічні - ожиріння прогресує дуже швидко.

Китай намагається протистояти американському впливу в цій області, але і там росте ожиріння, особливо серед дітей. 

Вчений вважає, що сніданок це питання не тільки географії, а й історії.

"Я спробував зрозуміти, коли з'явилася ідея обов'язкового сніданку. Перша хвиля змін була в XVIII столітті, її викликало поява в Європі тропічних напоїв - кави і шоколаду. І тоді в аристократичному суспільстві вперше встановився такий звичай. А до кінця XIX століття, як я вже сказав, промисловість просто нав'язала свій годинник роботи, а крім того, створила легко доступні продукти, з яких можна було швидко щось приготувати. Тоді в англо-саксонському світі виникли, наприклад, пластівці, а з вивченням вітаміну С почалося промислове виробництво апельсинового соку. Готелі стали подавати його навіть до французького, «континентального» сніданку." - написав Фюме.

Сам вчений ніколи не їсть вранці. Він виходить з дому в половину восьмого ранку, півгодини їде на велосипеді до університету, а там чотири години поспіль, стоячи, читає лекції. На переконання вченого, його організм не вимагає додаткової енергії. Йому вистачає енергії, отриманої напередодні ввечері.

"Одного разу я був на конгресі булочників і кондитерів. На столах стояли страви з круасанами і булочками з шоколадом. І мене вразило, що більшість присутніх їх не їли. Вони розуміли, що від цього додається вага. Саме тоді я вирішив змінити власну манеру харчуватися, а потім прийшла й ідея цієї книги." - каже Фюме.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
10 продуктів з вашого холодильника, котрі нищать здоров'я
Здоров'я
10 продуктів з вашого холодильника, котрі нищать здоров'я
Звичайні продукти з холодильника можуть вбити – що робити, щоб зберегти себе...
Вчені випробували середньовічний засіб боротьби з бактеріями
Здоров'я
Вчені випробували середньовічний засіб боротьби з бактеріями
Група дослідників з університетів Ноттінгема і Уоріка оцінила ефективність середньовічного антибактеріального засобу...
Непитущі ризикують рано померти: відкриття вчених перевернуло стереотипи
Здоров'я
Непитущі ризикують рано померти: відкриття вчених перевернуло стереотипи
Вчені пояснили, чому алкоголь продовжує життя. Звичайно, це не може служити виправданням для алкоголізму, але задуматися є над чим...
П'ять продуктів, які допомогають схуднути
Здоров'я
П'ять продуктів, які допомогають схуднути
Додайте до своїх зусиль зі зниження ваги вживання цих продуктів, і ви побачите результат...
Названий спосіб зупинити випадання волосся
Здоров'я
Названий спосіб зупинити випадання волосся
Втрата волосся може бути пов'язана з нестачею вітаміну B12. Він підтримує здоров'я червоних кров'яних тілець, дозволяючи їм забезпечувати киснем волосяні фолікули...