Заповідник «Софія Київська» запрошує українців на огляд Конституції Пилипа Орлика

Заповідник «Софія Київська» запрошує українців на огляд Конституції Пилипа Орлика

У Софійському соборі  кияни і гості столиці мають можливість побачити унікальний документ - оригінал Конституції Пилипа Орлика. З 17 серпня до 14 листопада він буде відкритий для широкого огляду (з 9:00 до 17:00).

Як повідомили у пресслужбі Національного заповідника «Софія Київська», Конституцію Пилипа Орлика покажуть у виставковому проєкті, до уваги відвідувачів представлено виставковий проєкт «Раритети Української козацької держави – Гетьманщини ΧVII–XVIII ст.: до 30-річчя Незалежності України», на якій презентовано оригінал латинського перекладу Конституції Пилипа Орлика.

Універсал гетьмана Івана Мазепи під час відкриття виставки «Раритети Української козацької держави – Гетьманщини»

«Експонатами виставки стали раритети, які зберігаються в архівних та музейних закладах Королівства Швеції та України. Зі Швеції представлені гетьманська булава з Кабінету раритетів єпархіальної бібліотеки міста Лінчопін та латиномовний примірник «Пактів та Конституцій Війська Запорозького…» 1710 року з Державного архіву Швеції у Стокгольмі. З українських архівних та музейних зібрань представлено п’ять універсалів 1687–1702 років, виданих у Батурині гетьманом Іваном Мазепою, з Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. Вернадського в м. Києві, а також Клейнод гетьмана Івана Мазепи – Знак гідності Голови Української держави з ДП «Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал» у м. Києві», - йдеться у повідомленні.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пояснив, чому латинський переклад договірних статей «Конституції Пилипа Орлика», привезений на експозицію зі Швеції, виставили розкритим на другій і третій статтях.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко (ліворуч) та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час відкриття виставки

У дописі про це у фейсбуці 16 серпня він так коротко передав зміст цих статей у латинському перекладі:

«Стаття 2. Недоторканність українських кордонів, які пролягають по ріці Случ і затверджені угодами, щоби не порушувалася у майбутньому після завершення війни.

Стаття 3. Оскільки козаки здавна пов’язані із непереможним скитським народом і походженням і законами близького сусідства, отож, для кращої і надійнішої безпеки нашої Вітчизни ясновельможний гетьман повинен домогтися від найяснішого хана відновлення колишніх побратимських стосунків із Кримською державою, оружної підтримки й затвердження цього навічно у договорі»

Конституцію Орлика (1710 рік) привезли зі Швеції з нагоди святкування 30-річчя Незалежності України. Конституція прибула в Україну вперше за 311 років з часу свого створення.

Гетьманська булава, яка, вірогідно, спершу належала Іванові Мазепі, а згодом – Пилипу Орлику, оригінал

на фото: Гетьманська булава, яка, вірогідно, спершу належала Іванові Мазепі, а згодом – Пилипу Орлику, оригінал

Конституція Пилипа Орлика – перша в світі конституція, що визначала основи державного устрою, форми правління, і в якій окреслювались державні кордони.

В Україну документ прибув з ініціативи Президента Володимира Зеленського для тимчасового експонування в рамках святкування 30-ї річниці Незалежності доправили оригінал Конституції Пилипа Орлика. Конституція Пилипа Орлика (1710 рік) прибула в Україну вперше за 311 років з часу свого створення.

Знак гідності голови Української Держави (знак влади президентів УНР в екзилі), оригінал

на фото: Знак гідності голови Української Держави (знак влади президентів УНР в екзилі), оригінал

Документ вважається однією з перших конституцій Європи і фактично проголошував в Україні незалежну республіку з протекторатом шведського короля замість підданства царю, що було великим кроком уперед у політичній думці того часу.

Перша українська Конституція була ухвалена на зборах козацтва біля містечка Тягиня на правому березі річки Дністер 5 квітня 1710 року. Вона містить преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана. Конституція Пилипа Орлика була укладена у двох примірниках: українською та латинською мовами та має дві староукраїнські редакції. Оригінал, написаний рукою Пилипа Орлика, зберігається в Національному архіві Швеції у Стокгольмі.

«За сім днів до установчого саміту Кримської платформи Конституція 1710 року нагадує нам, що немає нічого більш природного, ніж наша з Кримом єдність. Це сильна енергетична підтримка для нас», – наголосив керівник МЗС України Дмитро Кулеба

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
До угруповання чорноморського флоту рф додалися три великі десантні кораблі
Україна
До угруповання чорноморського флоту рф додалися три великі десантні кораблі
Угруповання російських військ у Чорному морі посилилося трьома десантними кораблями. На двох ракетних кораблях РФ тримає півтора десятка крилатих ракет...
Паризький регіон виділить на відновлення Київщини та Чернігівщини понад мільйон євро
Україна
Паризький регіон виділить на відновлення Київщини та Чернігівщини понад мільйон євро
54-річна французька політикиня Валері Пекресс, яка була міністром бюджету Франції, а нині є головою столичного регіону Іль-де-Франс, відвідала Київ...
Майже 16 мільйонів українців потребують гуманітарної допомоги - ООН
Україна
Майже 16 мільйонів українців потребують гуманітарної допомоги - ООН
Як повідомила гуманітарна координаторка ООН в Україні Оснат Лубрані, майже 16 мільйонів українців зараз потребують гуманітарної допомоги...
“Укрзалізниця” підвищить тарифи на 70% на всі групи вантажів
Україна
“Укрзалізниця” підвищить тарифи на 70% на всі групи вантажів
Міністерство інфраструктури підтримало пропозицію залізничників провести індексацію тарифів, підвищивши їх на 70% на всі групи вантажів...
Росіяни ледь ноги унесли з остріву Зміїний: не витримали вогню української артилерії
Україна
Росіяни ледь ноги унесли з остріву Зміїний: не витримали вогню української артилерії
Наразі Зміїний вкрито пожежею, лунають вибухи...