Заповідник «Софія Київська» запрошує українців на огляд Конституції Пилипа Орлика

У Софійському соборі кияни і гості столиці мають можливість побачити унікальний документ - оригінал Конституції Пилипа Орлика. З 17 серпня до 14 листопада він буде відкритий для широкого огляду (з 9:00 до 17:00).
Як повідомили у пресслужбі Національного заповідника «Софія Київська», Конституцію Пилипа Орлика покажуть у виставковому проєкті, до уваги відвідувачів представлено виставковий проєкт «Раритети Української козацької держави – Гетьманщини ΧVII–XVIII ст.: до 30-річчя Незалежності України», на якій презентовано оригінал латинського перекладу Конституції Пилипа Орлика.
«Експонатами виставки стали раритети, які зберігаються в архівних та музейних закладах Королівства Швеції та України. Зі Швеції представлені гетьманська булава з Кабінету раритетів єпархіальної бібліотеки міста Лінчопін та латиномовний примірник «Пактів та Конституцій Війська Запорозького…» 1710 року з Державного архіву Швеції у Стокгольмі. З українських архівних та музейних зібрань представлено п’ять універсалів 1687–1702 років, виданих у Батурині гетьманом Іваном Мазепою, з Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. Вернадського в м. Києві, а також Клейнод гетьмана Івана Мазепи – Знак гідності Голови Української держави з ДП «Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал» у м. Києві», - йдеться у повідомленні.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пояснив, чому латинський переклад договірних статей «Конституції Пилипа Орлика», привезений на експозицію зі Швеції, виставили розкритим на другій і третій статтях.
У дописі про це у фейсбуці 16 серпня він так коротко передав зміст цих статей у латинському перекладі:
«Стаття 2. Недоторканність українських кордонів, які пролягають по ріці Случ і затверджені угодами, щоби не порушувалася у майбутньому після завершення війни.
Стаття 3. Оскільки козаки здавна пов’язані із непереможним скитським народом і походженням і законами близького сусідства, отож, для кращої і надійнішої безпеки нашої Вітчизни ясновельможний гетьман повинен домогтися від найяснішого хана відновлення колишніх побратимських стосунків із Кримською державою, оружної підтримки й затвердження цього навічно у договорі»
Конституцію Орлика (1710 рік) привезли зі Швеції з нагоди святкування 30-річчя Незалежності України. Конституція прибула в Україну вперше за 311 років з часу свого створення.
на фото: Гетьманська булава, яка, вірогідно, спершу належала Іванові Мазепі, а згодом – Пилипу Орлику, оригінал
Конституція Пилипа Орлика – перша в світі конституція, що визначала основи державного устрою, форми правління, і в якій окреслювались державні кордони.
В Україну документ прибув з ініціативи Президента Володимира Зеленського для тимчасового експонування в рамках святкування 30-ї річниці Незалежності доправили оригінал Конституції Пилипа Орлика. Конституція Пилипа Орлика (1710 рік) прибула в Україну вперше за 311 років з часу свого створення.

на фото: Знак гідності голови Української Держави (знак влади президентів УНР в екзилі), оригінал
Документ вважається однією з перших конституцій Європи і фактично проголошував в Україні незалежну республіку з протекторатом шведського короля замість підданства царю, що було великим кроком уперед у політичній думці того часу.
Перша українська Конституція була ухвалена на зборах козацтва біля містечка Тягиня на правому березі річки Дністер 5 квітня 1710 року. Вона містить преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана. Конституція Пилипа Орлика була укладена у двох примірниках: українською та латинською мовами та має дві староукраїнські редакції. Оригінал, написаний рукою Пилипа Орлика, зберігається в Національному архіві Швеції у Стокгольмі.