Венеційській комісії не сподобався мовний закон

Венеційській комісії не сподобався мовний закон

Україна внесе деякі змінив до закону про захист державної мови, адже цього від Києва вимагає Венеційська комісія.

Про це сьогодні на пресконференції заявила уповноважений із захисту державної мови Тетяна Монахова.

"Комісія погодилася з правом України на захист і популяризацію своєї державної мови. Вони відзначають як позитив, що в цьому законі закладена можливість будь-якому громадянину вивчити державну мову. Але там є і рекомендації, до яких Україна певною мірою дослухається", – сказала вона.

За словами Монахової, нині готується закон про нацменшини, де "всі побажання будуть прийняті до розгляду". Цей документ Україна зобов’язалася ухвалити не пізніше початку 2020 року, але його й досі не подали до парламенту. Україна також підготує обґрунтування і офіційну відповідь на висновки Венеційської комісії.

Уповноважений із захисту державної мови Тетяна Монахова

 

В останніх рекомендаціях "Венеціанка", по суті, стала на захист російської мови, яка за чинним законодавством отримує найменше прав. Міжнародна комісія рекомендує Україні наділити три групи мов нацменшин приблизно однаковими правами. Ідеться про офіційні мови ЄС (угорська, румунська, польська, болгарська), мови корінних народів (кримськотатарська), а також "інші", куди потрапила російська.

Раніше Венеційська комісія так само висувала неприйнятні вимоги до закону про освіту, вони стосувалися, знову ж таки, захисту російської мови. Україна не сприйняла таких "рекомендацій" та досі успішно їх ігнорує.

Окремі норми мовного закону настільки вразили членів Комісії, що ті вирішили говорити з Україною навіть не "рекомендаціями", а більш категорично, як-от: "цього не повинно бути в законі", "це необхідно змінити".

До прикладу, міжнародним експертам не сподобалося мовне регулювання в туристичній галузі, де "українська запроваджується непродумано".

"Венеційці" також узріли багато неясности в чинному законі. Приміром те, що "кожен громадянин України повинен володіти державною мовою". Експертам не зовсім зрозуміло, які наслідки чекають на громадян, які не виконують цю вимогу.

Окремий блок претензій стосується застосування мов нацменшин державними посадовцями, передусім в екстрених випадках.

А ще, на думку Комісії, закон встановлює занадто жорсткі вимоги для політичних партій та об’єднань громадян, зобов’язуючи їх приймати свої рішення виключно українською.

Чинний закон посилює вимоги до мовних квот, збільшуючи частку української для національних та регіональних мовників з 75 до 90 відсотків, а для місцевих мовників – з 60 до 80 відсотків.

"Оскільки ці положення застосовуються і до приватних телерадіокомпаній, вони обмежують право на свободу вираження поглядів та право осіб, які належать до національних, релігійних та мовних меншин, на використання власної мови або культури", – кажуть у "Венеціанці" і зауважують, що ця норма порушує низку міжнародних конвенцій, учасником яких є Україна.

Також Комісія виступає проти зобов’язання, накладеного на друковані ЗМІ, випускати українськомовну версію.

Уповноважений із захисту державної мови Тетяна Монахова нагадала, що кримінальна відповідальність за порушення мовного закону не передбачена, натомість запроваджено адміністративне покарання. Проте штрафи стягуватимуть лише через два-три роки.

"Штрафи різного розміру – від 200 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто приблизно від 3,4 тис. до 11,9 тис. грн. Але система штрафів не починає діяти прямо зараз. Вони відтерміновані в середньому на два-три роки", – сказала мовний омбудсмен.

Крім того, Монахова повідомила, що коли запрацює Офіс уповноваженого, громадяни зможуть скаржитися на порушення їхніх мовних прав, а офіс відповідно реагуватиме: спочатку роз’яснюватиме та попереджатиме, а в разі повторного порушення мовних прав звертатиметься до суду, щоб притягнути порушників до адміністративної відповідальності.

"У нас буде створено секретаріат, юридичний відділ, відділ лінгвістичної експертизи, який визначатиме, чи принижує той чи інший вислів українську мову у публічному просторі", – зазначила Монахова.

Нагадаємо, закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" набув чинності 16 липня 2019 року.

Як писав "Український дощ", 27 листопада Кабінет міністрів призначив Тетяну Монахову уповноваженим із захисту державної мови.

Щойно стало відомо, що народний депутат від "Слуги народу" Максим Бужанський вніс до Верховної Ради законопроєкт про скасування закону про захист державної мови.

 

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Patriot мають бути тут, а не в місцях нульової ракетної загрози, - Кулеба закликав Борреля надати ППО
Політика
Patriot мають бути тут, а не в місцях нульової ракетної загрози, - Кулеба закликав Борреля надати ППО
Кулеба закликав до якнайшвидшого постачання Україні додаткових систем Patriot та інших ППО, здатних збивати балістику...
НАТО розглядає варіант збиття ракет рф біля своїх кордонів - МЗС Польщі
Політика
НАТО розглядає варіант збиття ракет рф біля своїх кордонів - МЗС Польщі
Стаття 4 НАТО – це початок офіційних консультацій країн-членів Північноатлантичного договору з державою, якій загрожує небезпека...
У Палаті представників ініціювали відставку спікера Джонсона
Політика
У Палаті представників ініціювали відставку спікера Джонсона
Конгресвумен Грін подала клопотання про відставку спікера палати представників Джонсона...
Зеленський про теракт в «Крокус Сіті Хол»: «путін добу думав, як це притягнути до України»
Політика
Зеленський про теракт в «Крокус Сіті Хол»: «путін добу думав, як це притягнути до України»
Президент відреагував на спроби росії перекласти відповідальність за стрілянину у підмосковному концертному залі «Крокус Сіті Хол» на Україну...
У МЗС відкинули звинувачення путіна у «причетності» України до теракту в «Крокус Сіті Холл» 
Політика
У МЗС відкинули звинувачення путіна у «причетності» України до теракту в «Крокус Сіті Холл» 
Сполучені Штати також заявили, що немає жодних ознак того, що до нападу причетна Україна...