Великобританія і ЄС: умови розлучення

Великобританія і ЄС: умови розлучення

Євросоюз, одразу після різдвяних вихідних, у понеділок 28 грудня, запускає процедуру підписання і реалізації проєкту угоди з Великобританією, укладеної в четвер. Про це пише RFI.

Варіант угоди "про розлучення" англійською мовою днями представив комітету постійних представників держав-членів ЄС (COREPER) європейський парламентер Мішель Барньє. Члени COREPER повинні в терміновому порядку проаналізувати величезний документ на предмет наявності в ньому «прихованих ризиків», підписати і отримати схвалення Європарламенту.

Аби вступити в силу з 1 січня 2021 року угода повинна бути опублікована в офіційному віснику Євросоюзу не пізніше 31 грудня.  

Оскільки ратифікація договору зажадає не менше двох місяців, Європейська рада має задіяти статтю 218 (5) Договору про Європейський Союз, згідно з якою вищий орган ЄС може тимчасово ввести міжнародну угоду в дію, минаючи процедуру схвалення. Британська Палата громад планує ратифікувати угоду вже 30 грудня.

Для того, щоб домовитися про «умови розлучення», сторонам треба було дев'ять місяців, хоча на досягнення домовленостей такого масштабу зазвичай йдуть роки. Повний текст договору поки ще відомий тільки присвяченим, опубліковано лише два коротких опису - європейський і британський.

Угода стосується відносин Євросоюзу та Великобританії в царині торгівлі, транспортного сполучення, рибальства, енергетики, співпраці в сфері безпеки та інших областях.

Торгівля без мит і квот

Головний підсумок переговорів - збереження безмитної торгівлі між Великою Британією та ЄС. Миттєвий перехід від вільної торгівлі до торгових обмінів на умовах СОТ завдав би значної шкоди як європейській, так і британській економіці. В результаті сторони домовилися, що угода гарантуватиме торгівлю без тарифів або квот для «всіх товарів, які відповідають чинним правилам щодо їх походження». Це безпрецедентна домовленість, що відкриває для британських товарів доступ до величезного єдиного європейського ринку, який налічує 450 мільйонів споживачів.

Крім того, вдалося уникнути появи кордону між Ірландією (членом ЄС) і Північною Ірландією (у складі Великобританії покинула Євросоюз). Але, як попередив Мішель Барньє, з 1 січня 2021 року «реальні зміни» стануть відчутні «для багатьох громадян і підприємств». Євросоюз виділив п'ять млрд євро зі свого бюджету на підтримку найбільш постраждалих секторів.

Конкуренція

Торгова відкритість буде супроводжуватися суворими умовами: компанії, що знаходяться за Ла-Маншем, повинні будуть дотримуватися певної кількості європейських правил щодо державних субсидій, ціноутворення, охорони праці, технологічних і екологічних вимог до виробництва, щоб уникнути будь-якого демпінгу.

В ході переговорів Євросоюзу довелося відмовитися від вимоги, щоб Великобританія автоматично слідувала правилами ЄС, і створити певний механізм. Це означає, що сторони отримали право відповідати митами в окремих конкретних галузях, якщо партнер спробує серйозно підвищити конкурентоспроможність своїх фірм шляхом субсидій, пільг або зниження вимог до умов праці і виробництва.

Спори і розбіжності

Угода також включає в себе механізм вирішення розбіжностей і передбачає порядок створення «Спільної ради», яка повинна забезпечити правильне застосування і тлумачення угоди. За бажанням Лондона Суд Євросоюзу не втручатиметься у цей процес.

Рибальство

Зрештою було знайдено компроміс у складному питанні про рибальство, яке стало каменем спотикання в останні дні переговорів. Укладена угода передбачає, що після закінчення перехідного періоду довжиною в п'ять з половиною років (до червня 2026) європейські рибалки повинні будуть щорічно повертати Великобританії суму, еквівалентну 25% вартості улову в британських територіальних водах, хоча спочатку Лондон наполягав на 80%.

У цій ситуації проблему доступу до британських вод необхідно буде переглядати щороку, зокрема, щодо територіальних вод, розташованих на відстані від 6 до 12 морських миль від узбережжя ВБ. Порушення Великобританією прийнятих правил спричинить відповідні заходи у вигляді застосування митних тарифів до британських товарів.

Транспорт

Угода гарантує безперебійне повітряне, автомобільне, залізничне і морське сполучення між Великобританією і ЄС, але на менш вигідних, ніж раніше, умовах. Положення спрямовані на забезпечення справедливої ​​конкуренції між операторами, «аби не обмежувати права пасажирів та працівників і забезпечити безпеку транспорту».

Європейські програми

Великобританія продовжить участь у деяких програмах ЄС в період з 2021 по 2027 рік, таких як програма наукових досліджень та інновацій Horizon Europe, за умови, якщо ВБ внесе свій внесок у бюджет ЄС. При цьому Великобританія більше не братиме участі в програмі обміну студентами Erasmus.

Судове співробітництво

Угода «встановлює нові рамки» для співпраці поліції та судових органів, «зокрема, у боротьбі з транскордонною злочинністю та тероризмом». Ця співпраця може бути призупиненою, якщо Великобританія відмовиться від приєднання до Європейської конвенції про права людини або «від її застосування на національному рівні».

Фінансові послуги

Угода не охоплює питання про фінансові послуги. Питання про доступ на європейський ринок для лондонських банків і страховиків буде вирішуватися в ході паралельних перемовин.

Як пише BBC, для Великобританії «в торгівлі з ЄС найголовніше не машини, ліки або ягнятина, а фінансові, консалтингові, транспортні, юридичні та інші послуги, на які припадає 80% британської економіки і левова частка її експорту в країни Євросоюзу». І якщо для товарів «відкриті всі шлагбауми», то в сфері послуг Євросоюз «залишив за собою право зводити бар'єри і обмеження».

Крім того, прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес підкреслив, що переговори продовжаться з метою збереження вільного пересування товарів і громадян між Іспанією і Гібралтаром, британським анклавом на Піренейському півострові.

Зовнішня політика

Угода не поширюється на співробітництво в сфері зовнішньої політики, зовнішньої безпеки та оборони, оскільки Великобританія не захотіла вести переговори з цих питань.

Теги
Новини партнерiв
Схожi
Повноваження делегації Росії в ПАРЄ офіційно оскаржені з ініціативи України
Світ
Повноваження делегації Росії в ПАРЄ офіційно оскаржені з ініціативи України
Перегляд повноважень російської делегації після масових затримань 23 січня ініціювали депутати п'яти країн...
Іванка Трамп не приховує амбіцій. Ймовірно вона балотуватиметься в Сенат від Флориди
Світ
Іванка Трамп не приховує амбіцій. Ймовірно вона балотуватиметься в Сенат від Флориди
Сенатор від Флориди, республіканець Марко Рубіо, у неділю, 24 січня, спростував чутки, що Іванка Трамп може кинути йому виклик у праймеріз на проміжних виборах в Сенат США 2022 року. Проте інсайдери наполегливо говорять про зворотнє...
З першого березня Кіпр відкриє кордони для українців
Світ
З першого березня Кіпр відкриє кордони для українців
Умови допуску українців на Кіпр будуть залежати від того, до якої карантинної зони буде віднесена на той момент Україна...
В’ятрович звернувся до СБУ через «російських агентів» Деркача і Дубінського
Світ
В’ятрович звернувся до СБУ через «російських агентів» Деркача і Дубінського
Нардеп повідомив, що надіслав офіційне звернення до СБУ, в якому просить голову відомства Івана Баканова пояснити, чи буде спецслужба вживати якихось заходів після санкцій США до двох парламентарів...
Назвали умову в'їзду до Польщі без відбування карантину
Світ
Назвали умову в'їзду до Польщі без відбування карантину
Особи, які в'їжджають до Польщі з 23 січня можуть не проходити обов'язковий десятиденний карантин...