Українському шлягерові «Минає день, минає ніч» - 40 років!

Українському шлягерові «Минає день, минає ніч» - 40 років!

Українському супершлягерові «Минає день, минає ніч» виповнилось 40 років! Пісня витримала іспити поколіннями, модою, змінами урядів, державних укладів, революцій і, навіть, війни. Музичний хіт міцно тримається в рейтингу найулюбленіших пісень кількох поколінь українців.

Вперше пісня на вірші Юрія Рибчинського та музику Миколи Мозгового вперше була виконана Софією Ротару у 1984 році.

Треба сказати, що сам композитор Микола Мозговий дуже добре співав його. До останніх своїх днів...

 
 

 

За спогадами автора музики Миколи Мозгового, в період з 1973 до 80-х він працював в Київському мюзикхолі при Укрконцерті, де поет Юрій Рибчинський інколи читав свої вірші і автори добре були знайомі. 

Якось осіннім днем 1980 року на Бессарабському ринку столиці України зустрілися поет і драматург Юрій Рибчинський і композитор і музикант Микола Мозговий, які вже зналися довгі роки. Того теплого погожого осіннього дня піснетворці взяли по стакану молдавського вина й сіли на лавку.

 


Микола запитав Юрія Рибчинського: «Маєш зі собою щось?» Малося на увазі, щось свіже, народжене з того, що ніхто ще не бачив і не чув. А поет й справді мав у кишені вірша «Минає день, минає ніч», у якому був уже написаний заспів і приспів. Уже на лавці, за черговим ковтком вина, Микола почав наспівувати мелодію. 

 


Протягом того дня вірш "Минає день, минає ніч" не давав композитору спокою і Мозговий настільки був зачарований текстом, що подзвонив поету о другій годині ночі і пообіцяв йому на ранок привезти готову мелодію на вулицю Вишгородську, де в той час мешкав з родиною Юрій Рибчинський.

 

 

Вранці Мозговий виконав свою обіцянку і вони записали пісню, але її не виконували декілька років. Тільки коли Софія Ротару готувалася до турне до Канади і потребувала нових пісень, її старий друг Мозговий поділився цією піснею. З тих пір пісня стала популярною і багато разів виконувалася іншими виконавцями.

Минає день, минає ніч,
Хвилини котяться, мов хвилі голубі.
Не в тому річ, не в тому річ,
Що я сказав "люблю" лише одній тобі.

Не в тім печаль, не в тім печаль,
Що цілий всесвіт був тоді в твоїх очах,
Безмежний всесвіт був тоді в твоїх очах,
Але не в тім моя печаль.

Приспів: 
Біда не в тім, що свище вітер лютий,
Що січень на вікні малює мертві квіти,
Біда не в тім, що ти мене не любиш,
Біда, що я тебе не можу розлюбити.

Минає день, минає ніч,
Хвилини котяться, мов хвилі голубі.
Не в тому річ, не в тому річ,
Що після зустрічі розлука б’є у дзвін.

Не в тім печаль, не в тім печаль,
Що, наче постріл, пролунало те "прощай",
Як зради постріл пролунало те "прощай",
Але не в тім моя печаль.

Приспів 

Одним з найбільш популярних виконавців пісні став автор її музики, Микола Мозговий. У різний час цю пісню виконували Ані Лорак, Іво Бобул, Потап з Тетяною Решетняк, Олександр Пономарьов, Віктор Павлик, гурт Мертвий півень (альбом Радіо Афродита).

 

Для Миколи Мозгового завжди взірцевою залишалася творчість Володимира Івасюка. Тому недаремно він з успіхом організовував і успішно проводив у Чернівцях Пісенний конкурс імені Володимира Івасюка, хоча уже й сам був знаним композитором і міг робити конкурс власних творів.

 
 
Поет Юрій Рибчинський згадує:
«Це була одна з найкращих Миколиних пісень. Проте ми того ж дня зійшлися в бажанні, що найкраще цю пісню може виконати Софія Ротару. І не випадково. Адже це була присвята Володі Івасюку, і звісно, краще жіночого голосу Соні, яка співала 22 пісні Володі, і найкращі його пісні чують і впізнають з її голосу, ніхто інший не зміг би зробити.
 
 
Коли ми записували у студії «Минає день, минає ніч», добре пам’ятаю, як стоячи за склом Соня запитала: «Які побажання?», я відповів: «Будеш співати, думай про Володю. Він тебе любив, зрештою, ми тебе всі любили — і Івасюк, і Василь Зінкевич, і я... Важко навіть уявити, хто би тебе не міг полюбити. Адже це було би ненормально. А життя склалося так, що Володя, мабуть, жодного разу тобі не освідчувався в коханні, адже знав, що ти однолюб і твій Толік Євдокименко затьмарив усіх нас. Ти ж була зайнята і на тебе ніхто не зазіхав. Але всі пісні, написані Володею, й були тим освідченням у коханні тобі єдиній. Коли Софія проспівала перший дубль, у неї на очах були сльози. Уся вона тремтіла, значить зачепило за живе, за жіноче серце. Потім було багато дублів після першого, доки ми не зрозуміли, що емоції зробили своє уже на першій стадії запису".
 

Як писав Український Дощ, сьогодні День української писемності та мови, який традиційно відзначають 9 листопада вже 23 роки поспіль. У цей день зазвичай нагороджують кращих українських літераторів і видавництва, які випускають літературу українською мовою. 

Теги
Схожi
Українська ілюстраторка увійшла до короткого списку 55-ї Болонської виставки
Культура
Українська ілюстраторка увійшла до короткого списку 55-ї Болонської виставки
На цьогорічну виставку в Італії надійшли заявки 3235 художників з 68 країн. Міжнародне жюрі обрало 303 фіналісти...
Незабаром у Литві запрацюють два автобусні україномовні аудіогіди
Культура
Незабаром у Литві запрацюють два автобусні україномовні аудіогіди
Особливість цих двох проєктів – те, що увагу в них зосереджено на тих місцях, архітектурних пам’ятках й історичних подіях, які поєднують Литву з Україною...
Всесвітній день письменника
Культура
Всесвітній день письменника
Сьогодні, 3 березня, Всесвітній день письменника. Свято ухвалено рішенням 48-го конгресу International PEN Club у 1986 році і з того часу святкують щороку майже у всіх країнах світу...
«Золотий глобус» визнав історичний серіал «Корона» кращим  драматичним телесеріалом
Культура
«Золотий глобус» визнав історичний серіал «Корона» кращим драматичним телесеріалом
«Корона» (The Crown) - історичний драматичний телесеріал від платформи Netflix, присвячений правлінню королеви Великобританії Єлизавети II...
Мультфільм для дорослих «Душа» удостоєний премії «Золотий глобус»
Культура
Мультфільм для дорослих «Душа» удостоєний премії «Золотий глобус»
Сюжет мультфільму від студій Pixar Animation Studios і Walt Disney Pictures розповідає про пошук покликання для кожної людини...