Учені пояснили феномен повторного зараження COVID-19

Міжнародна група учених дала можливе пояснення феномену повторного зараження COVID-19. За їхньою гіпотезою, коронавірус здатний «ховатися» від імунної системи в бульбашках, що містяться в міжклітинній рідини, і «виходити назовні» після того, як організм впорався з хворобою. На користь такого припущення говорять позитивні результати ПЛР-тесту у людей, які за кілька днів до цього показали два негативні результати, і шанси заразитися знову були мінімальні.
Гіпотетично теорія може виявитися вірною, але для її підтвердження потрібні додаткові експерименти, вважають експерти.
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, пацієнта після перенесеного COVID-19 можна виписати з лікарні після двох послідовних негативних результатів ПЛР. Аналізи потрібно проводити з різницею в часі не менш доби.
Але у деяких людей ПЛР-тест виявляється позитивним через 4-17 днів після виписки, зробленої за регламентом ВООЗ. При цьому їх повторне зараження малоймовірно, тому що вони повинні були дотримуватися карантину два тижні.
Міжнародний колектив учених з Єгипту, Саудівської Аравії і Росії знайшов потенційне пояснення такому феномену. Їх зацікавили дані досліджень, що показують наявність вірусу в тканинах легенів деяких пацієнтів, хоча ПЛР-тести на COVID-19 у них були вже негативні.
Учені припустили, що SARS-Cov-2 може ховатися в Екзосома - мікроскопічних позаклітинних бульбашках діаметром 30-100 нанометрів. Їх роль в організмі ще повністю не вивчена, хоча вони беруть участь в міжклітинній комунікації, секреції білків і сприяють пом'якшенню імунної відповіді.
Багато вірусів проникають в ці бульбашки в процесі поширення всередині господаря. Що стосується SARS-Cov-2, гістологічний аналіз зразків тканин померлих пацієнтів показав, що він може проникати в бульбашки міжклітинної рідини інфікованих клітин. Причому там були виявлені непоодинокі вірусні частинки, а цілі масиви.
Основним місцем, звідки вірус поширюється на інші тканини, мабуть, є легені. Хоча в крові вірусну РНК виявляють нечасто, розмір патогена дозволяє заразити спочатку кровоносні судини, а потім і самі тканини. Так вірус поширюється по всіх органах, включаючи і саму серцево-судинну систему.
«Ці висновки свідчать про те, що існує можливість використання SARS-Cov-2 екзосомального клітинного транспорту в якості способу поширення, і це служить потенційним засобом для реактивації вірусу», - резюмували автори роботи.
Автори статті назвали виявлений феномен «троянським конем». Залишаються дискусійними питання про те, чи є він стратегією SARS-Cov-2 для поширення і чи можна таким чином пояснити той факт, що пацієнти які одужали показують позитивні результати ПЛР-тестів на COVID-19.
Найчастіше екзосоми утворюються в разі загибелі клітини, зазначив керівник лабораторії геномної інженерії МФТІ Павло Волчков. Можливо, вірус сприяє смерті клітин, і тим самим утворенню позаклітинних бульбашок. Однак клітини можуть загинути і «природним шляхом», без будь-якої участі SARS-Cov-2.
"Щоб вірус почав діяти, йому потрібно зв'язатися з рецептором на поверхні клітин. У «бульбашці» ж він знаходиться під однією або двома мембранами, і нічого «зробити» фактично не може. Свободу він отримує, коли екзосома лопається. Однак не зовсім зрозуміло, чому це відбувається, а головне, чому лопається відразу багато екзосом. Втім, таке цілком можливо, наприклад, за рахунок програми, що виконується вірусу всередині бульбашок", - розповів експерт.
Гіпотетичну можливість того, що вірус вивільняється з екзосом, Павло Волчков підтвердив, але підкреслив: потрібно провести додаткові експерименти.
"Виключити то, що SARS-Cov-2 може ховатися в позаклітинних бульбашках, а потім викликати імунну відповідь або показувати позитивний тест після негативного можна. Але поки точну роль екзосом в розвитку COVID-19 вказати не можна. Я все ж вважаю, що надмірна імунна відповідь є результатом того дисбалансу, який вірусні білки заздалегідь викликали в клітинах і тканинах організму", - згоден провідний науковий співробітник лабораторії молекулярної біології МДУ імені М.В. Ломоносова Роман Зіновкіна.
Імунна відповідь відбувається на двох етапах: за рахунок вродженого механізму захисту і набутого. На першому етапі організм ще «не знає», з чим зіткнувся, але реагує на вірус як на щось потенційно небезпечне. На другому етапі він вже виробляє антитіла безпосередньо до SARS-Cov-2, тобто дає специфічну відповідь. У разі COVID-19 є свідчення того, що обидві ці відповіді надмірно активні, і призводять до руйнування організму.
Такий подвійний удар цілком може викликати гострий респіраторний дистрес-синдром (може виникати через пошкодження легенів в результаті, наприклад, пневмноіі) у пацієнта, який начебто знаходиться на шляху до одужання.
У разі позитивного результату ПЛР-тесту після двох негативних, на думку експерта, є цілком реальним і варіант помилковонегативої висновку попередньої проби ПЛР.
Раніше Український Дощ писав, що у людей, які перенесли захворювання коронавірусною інфекцію, як мінімум, на п'ять місяців, виробляється імунітет проти хвороби, проте вони можуть і надалі залишитися заразними.