Учені пояснили феномен повторного зараження COVID-19

 Учені пояснили феномен повторного зараження COVID-19

Міжнародна група учених дала можливе пояснення феномену повторного зараження COVID-19.  За їхньою гіпотезою, коронавірус здатний «ховатися» від імунної системи в бульбашках, що містяться в міжклітинній рідини, і «виходити назовні» після того, як організм впорався з хворобою. На користь такого припущення говорять позитивні результати ПЛР-тесту у людей, які за кілька днів до цього показали два негативні результати, і шанси заразитися знову були мінімальні. 

Гіпотетично теорія може виявитися вірною, але для її підтвердження потрібні додаткові експерименти, вважають експерти.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, пацієнта після перенесеного COVID-19 можна виписати з лікарні після двох послідовних негативних результатів ПЛР. Аналізи потрібно проводити з різницею в часі не менш доби. 

Але у деяких людей ПЛР-тест виявляється позитивним через 4-17 днів після виписки, зробленої за регламентом ВООЗ. При цьому їх повторне зараження малоймовірно, тому що вони повинні були дотримуватися карантину два тижні.

Міжнародний колектив учених з Єгипту, Саудівської Аравії і Росії знайшов потенційне пояснення такому феномену. Їх зацікавили дані досліджень, що показують наявність вірусу в тканинах легенів деяких пацієнтів, хоча ПЛР-тести на COVID-19 у них були вже негативні.

Учені припустили, що SARS-Cov-2 може ховатися в Екзосома - мікроскопічних позаклітинних бульбашках діаметром 30-100 нанометрів. Їх роль в організмі ще повністю не вивчена, хоча вони беруть участь в міжклітинній комунікації, секреції білків і сприяють пом'якшенню імунної відповіді.

Багато вірусів проникають в ці бульбашки в процесі поширення всередині господаря. Що стосується SARS-Cov-2, гістологічний аналіз зразків тканин померлих пацієнтів показав, що він може проникати в бульбашки міжклітинної рідини інфікованих клітин. Причому там були виявлені непоодинокі вірусні частинки, а цілі масиви.

Основним місцем, звідки вірус поширюється на інші тканини, мабуть, є легені. Хоча в крові вірусну РНК виявляють нечасто, розмір патогена дозволяє заразити спочатку кровоносні судини, а потім і самі тканини.  Так вірус поширюється по всіх органах, включаючи і саму серцево-судинну систему.

 «Ці висновки свідчать про те, що існує можливість використання SARS-Cov-2 екзосомального клітинного транспорту в якості способу поширення, і це служить потенційним засобом для реактивації вірусу», - резюмували автори роботи.

Автори статті назвали виявлений феномен «троянським конем». Залишаються дискусійними питання про те, чи є він стратегією SARS-Cov-2 для поширення і чи можна таким чином пояснити той факт, що пацієнти які одужали показують позитивні результати ПЛР-тестів на COVID-19.

Найчастіше екзосоми утворюються в разі загибелі клітини, зазначив керівник лабораторії геномної інженерії МФТІ Павло Волчков. Можливо, вірус сприяє смерті клітин, і тим самим утворенню позаклітинних бульбашок.  Однак клітини можуть загинути і «природним шляхом», без будь-якої участі SARS-Cov-2.

"Щоб вірус почав діяти, йому потрібно зв'язатися з рецептором на поверхні клітин. У «бульбашці» ж він знаходиться під однією або двома мембранами, і нічого «зробити» фактично не може. Свободу він отримує, коли екзосома лопається. Однак не зовсім зрозуміло, чому це відбувається, а головне, чому лопається відразу багато екзосом. Втім, таке цілком можливо, наприклад, за рахунок програми, що виконується вірусу всередині бульбашок", - розповів експерт.

Гіпотетичну можливість того, що вірус вивільняється з екзосом, Павло Волчков підтвердив, але підкреслив: потрібно провести додаткові експерименти.

"Виключити то, що SARS-Cov-2 може ховатися в позаклітинних бульбашках, а потім викликати імунну відповідь або показувати позитивний тест після негативного можна. Але поки точну роль екзосом в розвитку COVID-19 вказати не можна. Я все ж вважаю, що надмірна імунна відповідь є результатом того дисбалансу, який вірусні білки заздалегідь викликали в клітинах і тканинах організму", - згоден провідний науковий співробітник лабораторії молекулярної біології МДУ імені М.В.  Ломоносова Роман Зіновкіна.  

Імунна відповідь відбувається на двох етапах: за рахунок вродженого механізму захисту і набутого. На першому етапі організм ще «не знає», з чим зіткнувся, але реагує на вірус як на щось потенційно небезпечне. На другому етапі він вже виробляє антитіла безпосередньо до SARS-Cov-2, тобто дає специфічну відповідь. У разі COVID-19 є свідчення того, що обидві ці відповіді надмірно активні, і призводять до руйнування організму.

Такий подвійний удар цілком може викликати гострий респіраторний дистрес-синдром (може виникати через пошкодження легенів в результаті, наприклад, пневмноіі) у пацієнта, який начебто знаходиться на шляху до одужання.

У разі позитивного результату ПЛР-тесту після двох негативних, на думку експерта, є цілком реальним і варіант помилковонегативої висновку попередньої проби ПЛР.

Раніше Український Дощ писав, що у людей, які перенесли захворювання коронавірусною інфекцію, як мінімум, на п'ять місяців, виробляється імунітет проти хвороби, проте вони можуть і надалі залишитися заразними

Теги
Схожi
SpaceX відправить до Місяця супутник, оплачений криптовалютою Dogecoin
Наука і технології
SpaceX відправить до Місяця супутник, оплачений криптовалютою Dogecoin
«SpaceX запустить супутник Doge-1 на Місяць наступного року. Місія оплачена в Doge », - написав Маск у в своєму Twitter-акаунті...
Уламки китайської ракети Чанчжен-5B впали у Індійський океан
Наука і технології
Уламки китайської ракети Чанчжен-5B впали у Індійський океан
Уламки ракети-носія Чанчжен-5B, яка в квітні вивела на орбіту модуль китайської космічної станції, впали в Індійський океан неподалік від Мальдівських островів...
Ілон Маск передбачає, що безпілотний політ на Марс відбудеться у 2024 році
Наука і технології
Ілон Маск передбачає, що безпілотний політ на Марс відбудеться у 2024 році
Маск вважає, що людству потрібно стати видом, який живе не тільки на планеті Земля...
Створено мікрочіпи, які можуть вміститися в людській ДНК (відео)
Наука і технології
Створено мікрочіпи, які можуть вміститися в людській ДНК (відео)
Нові 2-нанометрові чіпи можуть підвищити продуктивність смартфонів на 45% і при цьому знизити споживання енергії на 75%...
В Україні запускають новий спортивний додаток FitNow
Наука і технології
В Україні запускають новий спортивний додаток FitNow
В Україні запускають додаток FitNow, який дозволяє обрати й оплатити окремі заняття та класи в різних спортивних клубах міста та водночас не купувати абонемент...