[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/images\/8-48452299.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]

У сузір'ї Водолія пропала гігантська зірка

У сузір'ї Водолія пропала гігантська зірка

Вчені Європейської південної обсерваторії, що базується в пустелі Атакама на півночі Чилі, виявили зникнення нестабільної надвеликої зірки в карликовій галактиці Кінмана. Вона була в 2,5 млн разів яскравіша за Сонце, повідомляє ВВС.

Карликова галактика Кінмана знаходиться в сузір'ї Водолія приблизно в 75 млн світлових років від Землі. Це занадто далеко, аби розрізнити окремі зірки, але можна бачити ознаки існування деяких з них.

Світло від галактики Кінмана стабільно вказувало на наявність в ній гігантської змінної блакитної зірки, яка приблизно в 2,5 млн разів яскравіша за Сонце. Зірки такого типу є нестабільними, їх яскравість і спектр схильні до різких змін.

"Одна з найбільш масивних зірок у ближньому Всесвіті просто тихо розчинилася в ночі", - так описав свої враження астроном Жозе Гро.

Одна з гіпотез припускає, що зірка втратила яскравість і виявилася закрита від спостерігачів космічним пилом. Інше припущення особливо схвилювало вчених, - що вона схлопнулася у чорну діру, не ставши перед цим надновою.

"Якщо це так, - каже керівник наукової групи Ендрю Аллан з Трініті-коледжу в Дубліні, - то ми вперше бачимо, як така величезна зірка закінчує свій вік подібним чином".

Ендрю Аллан і його колеги з Ірландії, Чилі і США займалися вивченням надвеликих зірок і їх розвитку. За згаданою зіркою різні групи астрономів пильно спостерігали з 2001 по 2011 рік і дійшли висновку, що вона перебувала на фінальній стадії своєї еволюції. Направивши надвеликий телескоп (VLT) на далеку галактику, астрономи, на свій подив, виявили, що зірки на місці немає.

30 червня результати їх роботи було опубліковано в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Місячнику Королівського астрономічного товариства.

"Вкрай незвично, щоб настільки масивна зірка зникла інакше, ніж перетворившись на наднову з супутнім цьому процесу найяскравішим спалахом", - говорить керівник наукової групи Ендрю Аллен.

Щоб остаточно підтвердити гіпотезу вчених, будуть потрібні додаткові дослідження.

Європейська південна обсерваторія - найпродуктивніший в світі наземний комплекс для астрономічних досліджень, який володіє унікальною апаратурою.

У 2025 році планується, що в Параналі в пустелі Атакама запрацює 39-метровий Надзвичайно великий телескоп (Extremely Large Telescope, ELT). Він дозволить отримувати зображення з більшим ступенем деталізації, ніж орбітальний телескоп "Хаббл". У цій програмі беруть участь 16 європейських країн, Чилі та Австралія.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/2\/273\/1196\/images\/8-7f2b7.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Які вживані авто найбільш популярні в Україні?
Наука і технології
Які вживані авто найбільш популярні в Україні?
В Україні продажі вживаних автомобілів все ж перевершили нові машини приблизно в чотири рази...
Ілон Маск випробував прототип корабля для польоту на Марс
Наука і технології
Ілон Маск випробував прототип корабля для польоту на Марс
Корабель-прототип SN5 для польотів на Марс корпорації SpaceX Ілона Маска під час випробувань піднявся на висоту 150 метрів і м'яко приземлився, випустивши з себе посадочні опори...
На Ямалі в озері знайшли триметрового мамонта
Наука і технології
На Ямалі в озері знайшли триметрового мамонта
Вченим вдалося витягти 80% скелета і навіть визначити вік тварини...
Динозаври хворіли на рак, - дослідження
Наука і технології
Динозаври хворіли на рак, - дослідження
Динозаври могли вмирати від злоякісних пухлин. Про це свідчать результати недавніх досліджень....
Toyota несподівано підготувала новий Land Cruiser Prado
Наука і технології
Toyota несподівано підготувала новий Land Cruiser Prado
Позашляховик Toyota Land Cruiser Prado оновили для 2021 модельного року....