[]

У Празі встановили меморіальну табличку українському бібліографу, публіцисту та видавцеві Петру Зленку

У Празі встановили меморіальну табличку українському бібліографу, публіцисту та видавцеві Петру Зленку

У Празі 6 травня на фасаді будинку №38 по вул. Лужицькій встановили меморіальну табличку українському бібліографу, публіцисту та видавцеві, колишньому співробітнику празької Слов’янської бібліотеки Петру Зленку. Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на посольство України в Чеській Республіці.

Зауважується, що за цією адресою науковець проживав до арешту радянським НКВС у 1945 році. Петро Зленко помер у 1954 році в одному з таборів радянського ГУЛАГу. Місце його поховання досі не відоме.

«Таблицю встановлено в рамках проєкту «Остання адреса», метою якого є увічнення пам’яті тих, хто стали жертвами сталінського терору. Її спільно відкрили посол України в Чехії Євген Перебийніс, директор Слов’янської бібліотеки Лукаш Бабка, співробітники чеського Інституту досліджень тоталітарних режимів Адам Граділек і Ян Дворжак, а також племінник Петра Зленка – Іван Брезіна», – йдеться в повідомленні.

Під час заходу надзвичайний і повноважний посол України в Чехії Євген Перебийніс закликав чеський осередок «Останньої адреси» продовжити роботу з вшанування пам’яті українців – жертв комуністичного терору в Чехословаччині та висловив готовність посольства активно приєднатися до цієї роботи.

У посольстві нагадали, що Петро Зленко народився в містечку Старокостянтинів на Волині в 1891 році. Навчався спершу в Університеті святого Володимира у Києві, згодом в артилерійській школі в Одесі, звідки був призваний до армії.

Служив старшиною спершу в російській, а згодом в армії УНР. У вирі національно-визвольних змагань опинився, як і багато інших його співвітчизників, у Празі, де з фінансовою допомогою Чехословацької держави закінчив Державну школу бібліотекарів та Український високий педагогічний інститут у Празі. З 1936 року і до арешту працював каталогізатором у Слов’янській бібліотеці в Празі.

Паралельно займався активною видавничою та науковою діяльністю – видавав у Празі «Український журнал», писав і друкував власні наукові статті, був членом Наукового товариства імені Тараса Шевченка та Пласту, брав активну участь в житті української міжвоєнної діаспори в Чехословаччині.

Особистий архів Петра Зленка знаходиться на збереженні в Слов’янській бібліотеці в Празі.

«Доля Петра Зленка – не поодинокий випадок. Десятки українців, більшість з яких у травні 1945-го року вже мали чехословацьке громадянство, були заарештовані й насильно вивезені до Радянського Союзу. Деяким з них вдалося повернутися до Праги після відбування багаторічних термінів, проте більшість були страчені, закатовані або ж померли в таборах, а місце їхнього останнього відпочинку так і залишається невідомим», – додали в посольстві.

Раніше Український Дощ писав, що на Дорозі мучеників Майданека у польському Любліні 25 березня встановили пам’ятник видатному українському гуманісту, блаженному священномученику отцю Омеляну Ковчу, відомому як «парох концтабору Майданек».

[]
Теги
Схожi
У Данії памʼятник Шевченку розфарбували в російський триколор (фото)
Події
У Данії памʼятник Шевченку розфарбували в російський триколор (фото)
У Копенгагені невідомі осквернили памʼятник поету Тарасу Шевченку, розфарбувавши його в російський триколор...
У Канаді пропонують визнати вересень місяцем української спадщини
Події
У Канаді пропонують визнати вересень місяцем української спадщини
До парламенту Канади внесено законопроєкт, яким пропонується щорічно у вересні на національному рівні відзначати місяць української спадщини...
В Каїрі презентували українську кухню
Події
В Каїрі презентували українську кухню
Українські шеф-кухарі Юрій Ковриженко і Андрій Калагурка на запрошення посольства України в Єгипті презентували в Каїрі національну кухню...
Світовий Конґрес Українців закликав Верховну Раду не чіпати норми мовного закону
Події
Світовий Конґрес Українців закликав Верховну Раду не чіпати норми мовного закону
Світове українство вимагає не чіпати норми мовного закону про обов’язкове демонстрування фільмів та проведення культурно-мистецьких заходів державною мовою...
У Туреччині видали підручник з української мови 
Події
У Туреччині видали підручник з української мови 
У Туреччині видали підручник «Ukraynaca Öğreniyorum 1. Başlangıç Seviyesi» для допомоги тюркомовним народам у вивченні української мови...