Сьогодні Стусу виповнилося б 82

Сьогодні Стусу виповнилося б 82

Він не любив називати себе поетом, проте писав постійно й натхненно. Василь Стус – людина з такою внутрішньою силою, яку ніхто не міг подолати. Тому його вбили.

Стус – видатний поет, перекладач, прозаїк, правозахисник, борець за незалежність України. Один із найактивніших представників українського дисидентського руху. Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1991), Герой України (2005, посмертно).

Василь народився 6 січня 1938 року в селі Рахівка на Вінничині, але дитинство провів на Донеччині, куди батьки переїхали, як і багато інших селян, щоб не стати жертвами примусової колективізації. На Донеччині він закінчив університет, почав працювати вчителем літератури, а потім почав писати перші вірші під час строкової служби в армії на Уралі.

Архівне фото. Василь Стус – другий зліва

 

У Київ Стус приїхав навчатися в аспірантурі Інституту літератури імені Тараса Шевченка Академії наук УРСР. Брав участь у літературних вечорах, зустрічах, підписував протести проти переслідування діячів української культури, був активним членом Клубу творчої молоді.

Перші збірки віршів видавництва не приймали, тому Стус друкувався у самвидаві.

1965 року одружився з Валентиною Попелюх. Через рік у подружжя народився син Дмитро. Уже в незалежній Україні Дмитро Стус докладе багато зусиль, щоб літературна й громадянська спадщина його батька знайшла відповідне оформлення.

Після арешту літературознавця Івана Світличного Василь не зміг мовчати, тому й різко виступив на прем’єрі фільму «Тіні забутих предків».

Втративши місце в аспірантурі, Стус не припинив писати. Проте, не маючи змоги видавати свої вірші, гроші заробляв де-інде. Працював в архіві, на шахті, на будівництві і залізниці, у котельні й метро.

У цей час Василь Стус починає активно критикувати радянський режим, пише листи у Спілку письменників, виступає на захист прав людини та проти політичних арештів.

Перший раз Василя заарештували 12 січня 1972 року. Поет провів 9 місяців у слідчому ізоляторі, а у вересні цього ж року за «антирадянську агітацію й пропаганду» його засудили на 5 років позбавлення волі і 3 роки заслання. Увесь термін ув’язнення перебував у таборі суворого режиму в Мордовії.

1978 року Стус зрікся радянського громадянства: «Бути радянським громадянином – це значить бути рабом. Я ж до такої ролі не надаюся».

Табір у селі Кучино на Середньому Уралі, де відбував покарання і помер Василь Стус

З травня до вересня 1980 року тривав суд над Стусом, якого знову звинувачували в «антирадянській діяльності і пропаганді».

Захисником у справі було призначено адвоката Віктора Медведчука. Поет відмовився від захисту після розмови з ним.

«Коли Стус зустрівся з призначеним йому адвокатом, то відразу відчув, що Медведчук є людиною комсомольського агресивного типу, що він його не захищає, не хоче його розуміти і, власне, не цікавиться його справою», – напише пізніше дисидент Євген Сверстюк.

Проте Медведчук продовжив вести справу. Василя Стуса знову визнали винним, не надали права останнього слова й присудили 10 років ув’язнення і 5 років заслання.

Стус потрапив у табір особливого режиму в селі Кучино Чусовського району Пермської області.

Друзі намагалися визволити Василя, навіть пробували висунути на здобуття Нобелівської премії.

Однак Стус загинув у холодному карцері. Смерть прийшла в ніч проти 4 вересня 1985 року. За офіційною версію – «зупинка серця», проте друзі-політв’язні кажуть: це була справжня розправа режиму над поетом і людиною, яка не піддавалася тиску.

Перепоховання Василя Стуса, Юрія Литвина та Олекси Тихого. Київ, 1989 рік

 

«Український дощ» писав, що президент Володимир Зеленський не задовольнив петицію про позбавлення кума Володимира Путіна Віктора Медведчука звання заслуженого юриста України.

Згідно з петицією, підставою для зняття звання є те, що Медведчук, будучи адвокатом поета Василя Стуса, порушив свій професійний обов'язок, фактично відмовившись захищати його в суді.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Український письменник Сергій Жадан мобілізується до лав Нацгвардії
Культура
Український письменник Сергій Жадан мобілізується до лав Нацгвардії
Письменник та музикант Сергій Жадан мобілізується до лав 13-ї бригади Національної бригади України «Хартія»...
Вийшов трейлер найочікуванішого фільму року про Розстріляне Відродження
Культура
Вийшов трейлер найочікуванішого фільму року про Розстріляне Відродження
Український ігровий фільм Тараса Томенка «Будинок Слово. Нескінчений роман» вийде в український прокат 9 травня...
Мовний омбудсмен попросив Warner Bros. перекласти українською програми, які транслюють російською
Культура
Мовний омбудсмен попросив Warner Bros. перекласти українською програми, які транслюють російською
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь попросив Warner Bros. Discovery створити українськомовну аудіодоріжку ...
У Києві покажуть інтерактивну виставу: глядачі самі обиратимуть розвиток подій і фінал
Культура
У Києві покажуть інтерактивну виставу: глядачі самі обиратимуть розвиток подій і фінал
Театр Aktorstvo презентує унікальну виставу-соціальний фарс, що досліджуватиме вибір глядачів...
Геніальній поетесі Ліні Костенко - 94 роки
Культура
Геніальній поетесі Ліні Костенко - 94 роки
Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 року у Ржищеві на Київщині. Її батько — педагог, який знав 12 мов...