[]

День створення Конгресу Українців Канади

День створення Конгресу Українців Канади

7 листопада 1940 року у Вінніпезі було створено Конгрес Українців Канади – суспільно-громадську організацію Канади.

7-8 листопада 1940 року у Вінніпезі відбулись установчі збори майбутнього Конгресу Українців Канади. Засновниками його стали 5 українських громадських організацій: Братство Українських Католиків, Союз Українців Самостійних, Українське Національне Об'єднання, Союз Гетьманських держав Канади, Союз Українських Організацій.

Спочатку організація називалася Комітетом Українців Канади й була створена для координації дій місцевих українських організацій та співпраці української громади з урядом Канади. Діяльність Комітету була спрямована на об'єднання зусиль українців Канади для допомоги українському народові в боротьбі за незалежність, збереження етнічної та духовної самобутності еміграції.

Довголітнім президентом Комітету (більше 12 років) й одним із засновників організації був отець Василь Кушнір. За його головування Комітет Українців Канади разом з іншими організаціями українців Північної та Південної  Америки утворили Панамериканську українську конференцію. У 1967 Комітет увійшов до складу Світового конгресу вльних українців. З ініціативи комітету 1988 в місті Оттава створено Українське інформаційне бюро, яке представляє інтереси української громади перед членами парламенту та уряду Канади.

Наразі, на з’їзді Конгресу Українців Канади, який проходив на початку листопада, Олександра Хичій переобрана президентом Конгресу Українців Канади на три роки.

На сьогодні Конгрес Українців Канади –  громадська представницька рада, яка об’єднує всі національні, провінційні та місцеві українські канадські організації. Конгрес Українців Канади нараховує шість провінційних рад (Онтаріо, Манітоба, Саскачеван, Альберта, Британська Колумбія і Квебек); 34 відділи у містах всієї Канади (від Монреалю до Ванкувера); і ряд окремих комітетів.

Нині в Канаді мешкає близько 1,4 млн українців. Канада – третя країна за числом етнічних українців (після України і Російської Федерації). Канадські українці – найбільша слов’янська діаспора на території цієї північноамериканської країни.

Наші співвітчизники завжди брали активну участь у суспільно-політичному, громадському житті країни. У цьому списку є політики, люди науки, спортсмени, митці, бізнесмени. 

Зокрема, колишній генеральний губернатор Канади Рей Гнатишин, колишній прем'єр провінції Альберта Едвард Стельмах, науковець та екс-губернатор Саскачевану Сильвія Федорук, письменниця, журналіст і політик Христя Фріланд, політична діячка МеріЕнн Міхичук; серед науковців -  мовознавець, один з основоположників канадської політики багатокультурності Ярослав Рудницький, вчений-психолог Альберт Бандура.

Окрім того, варто пригадати підприємців і меценатів Петра Яцика, Юджина Мельника, Соню Скарфілд, першу канадську жінку-космонавта Роберту Лінн Бондар, телеведучу і акторку Кетрін Винник та фотомодель Дарію Вербову, скульптора Лео Мола (Леоніда Молодожанина) та художника і письменника Василя Курилика. Серед відомих канадців українського походження також багато відомих хокеїстів - Вейн Грецкі, Дейв Андрейчук, Джонні Бавер, Майкл Боссі, Тайлер Бозак.

[]
Теги
Схожi
Український інженер Ігор Панченко став співрозробником марсіанського дрона NASA
Події
Український інженер Ігор Панченко став співрозробником марсіанського дрона NASA
Одним з розробників дрону Ingenuity (Геніальність), що має здійснити політ над поверхнею Марса, є український інженер-технік Ігор Панченко, що працює у компанії Aerovironment у містечку Семі Валлей у Каліфорнії...
Українців Чехії закликали  вказати національність під час перепису населення
Події
Українців Чехії закликали вказати національність під час перепису населення
В Чехії розпочато інформаційну кампанію для переконання українців відзначити свою національність у весняному переписі населення та зазначати рідною мовою українську...
Тарас Кремінь обговорив з діаспорою Португалії питання поширення української мови у світі
Події
Тарас Кремінь обговорив з діаспорою Португалії питання поширення української мови у світі
Уповноважений із питань захисту державної мови Тарас Кремінь під час онлайн-зустрічі з українцями Португалії порушив питання поширення української мови у світі ...
Діаспоряни Канади проведуть конференцію «Українська мова в Україні і в діаспорі»
Події
Діаспоряни Канади проведуть конференцію «Українська мова в Україні і в діаспорі»
Наукове товариство ім. Шевченка у Канаді запрошує на онлайн-конференцію «Українська мова в Україні і в діаспорі: Теперішнє законодавство у відношенні до харківського правопису»...
Українська художниця представить свої картини на міжнародній виставці в Дубаї
Події
Українська художниця представить свої картини на міжнародній виставці в Дубаї
Україну вдруге на одному з найпрестижніших культурних заходів – World Art Dubai 2021 представить художниця Яна Руснак...