[]

Шість років тому українська армія визволила Слов’янськ і Краматорськ

Шість років тому українська армія визволила Слов’янськ і Краматорськ

Сьогодні День звільнення Слов'янська від проросійських терористів — пам'ятна дата, коли 5 липня 2014 року бойовики сепаратистського угрупування ДНР разом з російськими терористами були витіснені зі Слов'янська силами українських військових, і над містом піднято прапор України.

Тоді о 13:00 бійці-розвідники 2-го батальйону Національної гвардії над міськрадою Слов’янська встановили український прапор. Того ж дня передові сили Національної гвардії увійшли до Краматорська.

 

«Першими йшли розвідники та сапери, за ними – інші військові підрозділи. Визволення цих міст, які майже три місяці перебували під окупацією, стало черговою перемогою українських військових над сепаратистськими бандформуваннями. Утікаючи, окупанти залишили по собі величезні арсенали зброї російського виробництва», – йдеться у повідомленні тих днів.

У визволених містах почалося мирне життя, а 13 жовтня 2014 року Краматорськ став тимчасовим центром Донецької області.

Облога Слов'янська почалася у квітні 2014 року. Перехід до бойових дій став ескалацією проросійських виступів в Україні — 12 квітня 2014 року контроль над містом був встановлений російськими загонами вторгнення, до яких приєдналися бойовики самопроголошеної Донецької народної республіки та деякі представники дрібного місцевого криміналу. 

Близько 9 ранку 12 квітня до будівлі Слов'янського міського відділу МВС України під'їхали 2 автобуси, що доставили близько 20 озброєних невідомих чоловіків, які захопили установу. З озброєними людьми зустрілася міська голова міста Неля Штепа. після чого заявила, що невідомі у міліцейському відділку є «народними ополченцями», яких у будівлі близько 1000 осіб, а їхньою метою є захист жителів міста від «київської влади», та висловила підтримку вимогам сепаратистів провести референдум про статус Донецької області та відмову «воювати з Росією». У ЗМІ повідомлялося, що захоплення міського відділку МВС здійснювалося за участі особового складу спецпідрозділу «Беркут». Пізніше було ідентифіковано багатьох учасників захоплення — серед них були російські «козаки» та мешканці Криму. 

Комендантом міста був призначений «народний мер» В'ячеслав Пономарьов. Російські керівники підрозділів вторгнення розраховували на повторення «кримського сценарію».

Тоді влада України оголосила проведення антитерористичної операції на частині територій Донецької і Луганської областей. У липні 2014 року, крім Слов’янська і Краматорська, українські військові визволили від російської окупації Дружківку і Бахмут – 6 липня, Костянтинівку – 7 липня, Торецьк – 21 липня, Авдіївку – 29 липня.

Війна на сході України, або Війна на Донбасі, – військовий конфлікт, розпочатий російськими загонами, які вторглися у квітні 2014 року на територію українського Донбасу після захоплення Росією Криму, серії проросійських виступів в Україні і проголошення «державних суверенітетів» ДНР та ЛНР. Конфлікт має характер міжнародного і став продовженням російської збройної агресії проти України.

Попри численні факти участі Збройних сил РФ та докази причетності Росії до війни, офіційно Росія не визнає факту своєї участі і вторгнення в Україну, тому з українського боку війна розглядається як неоголошена.

Українська сторона ще в 2014 році заявила, що їй протистоїть загін з диверсантів російського ГРУ під командуванням офіцера Ігоря Стрєлкова. Українські ЗМІ з посиланням на СБУ  повідомили про затримання цього російського офіцера без уточнення його звання і  оголосили його в розшук. 14 квітня СБУ опублікувало аудіозапис, на якому чутно, як перемовляються кілька невідомих, які обговорюють блокування доріг у Слов'янську. Крім того, наводиться розмова якогось «Олександра», що дзвонить з російського номера, та невідомого з кличкою «Стрєлок». Вони обговорюють ситуацію в Слов'янську, що склалася на 13 квітня, під час якої загинув офіцер СБУ і п'ять осіб отримали поранення. За повідомленням «Української правди», номер телефону Олександра, який вказаний в записі, належить російському політологу Олександру Бородаю.

24 квітня в інтерв'ю американському журналу «Тайм» розташований в Слов'янську бойовик Олександр Можаєв на прізвисько Бабай підтвердив присутність в рядах окупантів іноземних громадян. 26 квітня Ігор Стрєлков, Командувач бойовиками Слов'янська, в інтерв'ю заявив про те, що його група прийшла з Криму і в її складі були росіяни. Російська сторона оцінила тоді розмір проросійських сил у Слов'янську в 2 тис. чоловік, що були озброєні 100 одиницями автоматичної зброї. З 12 червня 2014 року і до виходу з міста, угруповання проросійських сил у Слов'янську отримало з Росії вогнепальну зброю і щонайменше 5 танків. На момент виходу зі Слов'янська 5 липня 2014 року, за різними даними, угруповання проросійських бойовиків нараховувало від 1000 до 1824 чоловік. 

Війскові дії на сході України багато хто називають «гібридною війною» Росії проти України. Юридично на сході України триває Антитерористична операція, яка з 2018 року має назву Операція Об'єднаних Сил. Російська влада неодноразово заявляла про своє несприйняття Антитерористичної операції й вимагала її припинення та початку переговорів з бойовиками.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Як росія робила з українців рабів: річниця закріпачення України імперськими колонізаторами
Історія
Як росія робила з українців рабів: річниця закріпачення України імперськими колонізаторами
14 травня 1783 року указом російської імператриці Катерини II закріпачено селян Лівобережжя та Слобожанщини...
8-ма річниця Битви за Одесу: 2 травня 2014 року росія вперше зробила спробу захопити місто
Історія
8-ма річниця Битви за Одесу: 2 травня 2014 року росія вперше зробила спробу захопити місто
В цей день зійшлися сили мирних громадян українського міста Одеса і сепаратистські угруповання та заслані російські провокатори. Битва була не на життя, а на смерть...
8 років одному з найвідоміших українських мемів - візитка Яроша
Історія
8 років одному з найвідоміших українських мемів - візитка Яроша
Сьогодні вісім років, як з'явився один з найвідомійших постмайданних мемів - «візитка Яроша»...
19 квітня - дата першої анексії Кримського півострову імперською росією
Історія
19 квітня - дата першої анексії Кримського півострову імперською росією
19 квітня 1783 року, через кілька днів після зречення престолу хана Шахін Герая, імператриця Катерина II підписала «Маніфест про анексію Кримського півострова...
Перша Конституція в світі з'явилася понад 300 років тому і була українською
Історія
Перша Конституція в світі з'явилася понад 300 років тому і була українською
16 квітня 1710 року, на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер була прийнята перша в світі Конституція...