Що трапляється з «імпічментнутими» президентами?

Що трапляється з «імпічментнутими» президентами?

Президент Дональд Трамп став першим в історії президентом, якому двічі Палата представників США оголосила імпічмент, і одним із трьох, яких взагалі імпічментували. Про те, що сталося з іншими двома написало BBC News.

Ендрю Джонсон. Що він зробив?

Перед загрозою Громадянської війни сімнадцятий президент Сполучених Штатів демократ Ендрю Джонсон постійно сперечався з Конгресом, очолюваним республіканцями, щодо того, як відбудувати переможений Південь США. Ставши наступником Лінкольна після його вбивства, він швидко налаштував проти себе Конгрес і закономірно отримав імпічмент.

"Радикальні республіканці" цього періоду наполягали на законодавчих актах, які б карали колишніх лідерів конфедератів та захищали права звільнених рабів. Джонсон постійно використовував президентське вето, щоб блокувати зусилля республіканців по любій теми і на кожному кроці. Тоді Конгрес прийняв закон про перебування на посаді, розроблений з метою зменшення впливу президента і його можливості звільняти членів свого кабінету без схвалення Сенату. У відповідь Джонсон, поки Конгрес перебував у канікулах, відсторонив члена кабінету міністрів та свого політичного суперника Едвіна Стентона. 

Якщо сьогоднішня поведінка Трампа комусь здаються занадто театральною і есцентричною, не дивуйтеся, це цілком відповідає американським традиціям імпічменту: Стентон теж відповів на звільнення, замкнувшись у своєму кабінеті та відмовившись їхати.

Звільнення Едвіна Стентона стало останньою краплею - республіканці поспішили скласти 11 статей про імпічмент. Після голосування на фракції статті закону про імпічмент були представлені в Сенат, де поправки до закону було схвалено. Але в результаті голосування не вистачило лише одного голосу для усунення президента від влади. За деякими даними, президент Джонсон заплакав від звістки про своє виправдання, поклявшись присвятити себе відновленню своєї репутації.

Але не спрацювало. Він добув решту свого президентського терміну на посаді, але останні місяці були обставлені боротьбою за владу і значним обмеженням повноважень Стентона. А вже у 1869 році демократи програли Білий дім кандидату від республіканців генералу Уліссу Гранту, який дозволив реалізувати план щодо радикальної реконструкції американської держави.

Але було і дещо добре і визначне, пов'язане з "імпічнутим" Едвіном Стентоном, це придбання Сполученими Штатами Америки у Російської імперії Аляски в 1867 році за якихось 7,2 мільйона доларів. І вже за це йому велика подяка.

Річард Ніксон. Що він зробив?

17 червня 1972 року, за чотири місяці до президентських виборів, на яких кандидата від республіканської партії Річарда Ніксона було переобрано на другий термін, у штабі кандидата в президенти від демократичної партії Джорджа Макговерна, розташованому у вашингтонському комплексі «Вотергейт», було затримано 5 осіб, які незаконно проникли в готель. Вони налаштовували прослуховувальну апаратуру, і, за деякими даними, фотографували внутрішні документи штабу демократів.

Дотепер не доведено зв'язок саме цього інциденту з адміністрацією Ніксона. Відомо, що в нього дійсно були плівки з нелегально записаними переговорами демократів, але те прослуховування завідомо не мало відношення до готелю «Вотергейт». Разом із тим, громадськість цікавило не те, чи стояв Ніксон за групою з п'яти шпигунів, а те, як він і його штаб реагували на події постфактум з точки зору об'єктивного їхнього розслідування. Майже два роки Ніксон намагався приховати свою роль у змові, що зрештою призвело до його політичної смерті.

6 лютого 1974 року Палата представників США розпочала процедуру імпічменту Ніксона, але той всіляко упирався у небажанні пред'являти слідству наявні в нього плівки, посилаючись на привілей виконавчої влади. Однак Верховний суд США у липні 1974 одноголосно визнав, що в президента немає таких привілеїв, і наказав йому негайно видати плівки прокуратурі.

27 липня профільний комітет Палати представників США проголосував за прийняття трьох статей імпічменту - перешкоджання правосуддю, зловживання владою та неповагу до Конгресу - і направив їх до остаточного голосування. Але голосування так і не відбулося. 8 серпня 1974 року Ніксон сам подав у відставку. Він залишається єдиним президентом США в історії, який це робив.

Шість тижнів по тому віце-президент Джеральд Форд прийняв присягу президента і помилував Ніксона за будь-які злочини, які він вчиняв, перебуваючи на посаді. Ніксон помер у квітні 1994 року, через 20 років після того, як подав у відставку.

Білл Клінтон. Що він зробив?

Всього через кілька років після того, як президент Білл Клінтон, стоячи на могилі Ніксона, пропонував пробачити організатора Вотергейту за "незначні" недоліки, демократ з Арканзасу стикався з власною політичною кризою. 

Імпічмент Білла Клінтона був ініційований 8 жовтня 1998 року, коли Палата представників Конгресу проголосувала за початок процедури імпічменту 42-го президента за статтею «тяжкі злочини та проступки». Президента звинувачували у брехні під присягою та в перешкоджанні правосуддю, а головне - у сексуальних домаганнях. Йому закидали оральний секс зі стажисткою Білого дому на ім'я Моніка Левінські.

Каталізатором імпічменту став звіт незалежного прокурора Кена Старра, підготований у вересні 1998 року.

19 грудня 1998 року Білл Клінтон став другим після Ендрю Джонсон президентом США, якому було офіційно оголошено імпічмент. Судовий процес у Сенаті розпочався у січні 1999 року за головування голови Верховного суду Вільяма Ренквіста. 12 лютого Білла Клінтона було виправдано за обома пунктами звинувачення через нестачу необхідних двох третіх голосів присутніх на засіданні сенаторів для визнання вини та усунення від влади — в даному випадку 67 осіб. За першим пунктом 45 сенаторів проголосували за визнання вини, а 55 проголосували за виправдання. За другим пунктом 50 сенаторів проголосували за визнання вини, а 50 проголосували за виправдання. Як наслідок, Білл Клінтон залишив за собою президентські повноваження до завершення свого другого терміну, незважаючи на те, що збрехав під присягою про відсутність інтимних стосунків із Левінскі.

Цікаво, що саме в цей період, наприкінці січня 1998 року, пан Клінтон отримав один з найвищих рейтингів за весь час опитувань громадської думки. У дослідженні, замовленому CNN у соцслужби Gallup, йшлося, що 67% американців схвалюють дії президента. Зрештою, єдиними політиками, які втратили роботу під час кризи імпічменту, були республіканці. їх план розігнати цей скандал до перемоги в середині 1998 року зазнав зворотних наслідків: демократи здобули успіх як у Палаті представників, так і в Сенаті.

Клінтон залишив свою посаду в січні 2001 року з рейтингом схвалення - 65%, найвищим серед усіх попередників за півстоліття.

 

Теги
<
Новини партнерiв
Схожi
Велика Британія перетворила унікальний готичний собор на центр вакцинації
Світ
Велика Британія перетворила унікальний готичний собор на центр вакцинації
Місцеве духовенство трансформацію святині схвалило, а в парламенті собор назвали найвишуканішим центром вакцинації в усьому Сполученому Королівстві...
Глава ВООЗ: «Світу загрожує катастрофічний моральний занепад»
Світ
Глава ВООЗ: «Світу загрожує катастрофічний моральний занепад»
Тедрос Аданом Гебреісус вважає несправедливим те, що молоді та здорові люди у багатих країнах отримали ін'єкції раніше ніж вразливі верстви в бідніших державах...
Дональд Трамп обмежив держзакупівлі безпілотників у Росії та Китаю
Світ
Дональд Трамп обмежив держзакупівлі безпілотників у Росії та Китаю
Президент США підписав указ, який забороняє покупку безпілотників і запчастин до них у політичних «супротивників» країни...
Німеччина зупинила дію дозволу на добудову «Північного потоку - 2»
Світ
Німеччина зупинила дію дозволу на добудову «Північного потоку - 2»
Німецькі екологи опротестували видачу дозволу на продовження будівництва «Північного потоку-2» в територіальних водах Німеччини...
Трамп востаннє у якості президента звернеться до нації у прощальному відеозверненні
Світ
Трамп востаннє у якості президента звернеться до нації у прощальному відеозверненні
Дональд Трамп виступить зі зверненням до нації перед тим як залишити посаду глави держави назавжди. Прощальна промова їм вже записана...