Що пов'язує ковідну катастрофу у ФРН, Австрії та Швейцарії та антропософію Рудольфа Штайнера?

Що пов'язує ковідну катастрофу у ФРН, Австрії та Швейцарії та антропософію Рудольфа Штайнера?

В Австрії у понеділок, 22 листопада, розпочався загальнонаціональний локдаун через зростання кількості заражень. У сусідній з нею Баварії з 24 листопада діятиме режим «катастрофи», який включає локдаун і в окремих випадках комендантську годину для нещеплених. Австрія, Швейцарія та Німеччина демонструють найгірші показники вакцинації від коронавірусу серед західноєвропейських країн.

За часткою нещеплених (від 22 до 25% населення) ці три німецькомовні країни з великим відривом випереджають четверту Швецію (16%). У німецьких ЗМІ набула популярності версія, згідно з якою причина тому - поширення в цих країнах вчення німецького езотерика початку XX століття Рудольфа Штайнера, яке зветься антропософією.

За останній тиждень з'явилося одразу кілька матеріалів, автори яких покладають відповідальність за невдачі кампанії щеплень саме на антропософів. Першим було автобіографічне есе журналіста Тобіаса Раппа, який навчався в одній із вальдорфських шкіл, освіта в яких побудована на засадах Штайнера. Антропософів він прямо називає сектою, яка відкидає «офіційну медицину». Це викликало підвищений інтерес до офіційної позиції антропософів і до того, про що вони говорять за зачиненими дверима своїх зборів та шкіл.

Хто такі антропософи? Що таке антропософія? І наскільки багато її прихильників у Німеччині?

Слово «антропософія» походить від грецького коріння, що означає «людина» та «мудрість». Незважаючи на давнє на вигляд походження, насправді це релігійно-містичне вчення було винайдено Рудольфом Штайнером трохи більше ста років тому, у 1912 році. Воно поєднує в собі християнські мотиви, німецький ідеалізм, східні вчення про карму та реінкарнації, а також уявлення про особливу значущість навколишнього середовища, які в наш час могли б назвати зеленими.

На формі кожного співробітника найбільшої в Німеччині мережі магазинів із продажу косметичних товарів та побутової хімії DM (майже чотири тисячі філій) є фраза: «Тут я — людина, тут я купую». Це трохи змінена цитата з «Фауста» Йоганна Вольфганга фон Ґете і вона обрана не випадково. Ґете — не лише німецький Шевченко, який створив золотий канон текстів німецької класики. Завдяки своїм природничим дослідженням, він ще й центральна фігура для антропософії. Засновник DM Гетц Вернер - антропософ, який інтегрував вчення Штайнера у свій бізнес.

Приклад DM далеко не поодинокий. На відміну від багатьох інших навчань, елементи антропософії виявилися застосовними і добре збереглися у багатьох прикладних галузях - від педагогіки до бізнесу.

Прихильники цього вчення активно залучені до сфери освіти, медицини, виробництва косметики та харчової промисловості. Наприклад, у філіях DM на полицях стоїть «природна» косметика швейцарської компанії Weleda (обіг майже півмільярда євро на рік), одним із засновників якої був безпосередньо Штайнер. У Німеччині працюють близько 1700 сільськогосподарських ферм, які виробляють продукти за штайнерівським «біодинамічним» принципом (з ритуалами на кшталт закопування в полях коров'ячих рогів, наповнених гноєм).

Базовий елемент штайнерівської медицини – гомеопатія. Німців лікують сім тисяч лікарів-гомеопатів та десятки тисяч зареєстрованих цілителів, які також використовують гомеопатичні препарати.

У 254 вальдорфських школах Німеччини прямо зараз навчається майже 90 тисяч дітей, існують і вальдорфські дитячі садки. Педагогічні засади також розробив Штайнер.

І хоча офіційна кількість членів антропософських організацій у Німеччині не така велика — 40–50 тисяч осіб, — але в орбіту їхнього впливу так чи інакше потрапляють мільйони. В Австрії та Швейцарії ситуація схожа.

Послідовники Штайнера не противники щеплень

Офіційно антропософи не заперечують проти вакцин та визнають небезпеку розколу у суспільстві з цього питання.

«Вакцинація важлива для захисту тих, для кого COVID-19 становить серйозну загрозу. Варто визнати дивом, що за такий короткий час вдалося розробити вражаючу кількість ефективних вакцин», — йдеться у заяві медиків-антропософів щодо ситуації з коронавірусом.

Вальдорфські школи та дитячі садки вжили спущені зверху заходи щодо боротьби з коронавірусом — запроваджували та скасовували носіння масок для учнів та вчителів на загальних підставах з іншими навчальними закладами.

Тож антропософи ні до чого? Все не так однозначно. Справді, вони не захоплюють будівлю бундестагу, як рейхсбюргери, і не скликають псевдонаукових конференцій про шкоду вакцин. Але навіть у процитованій вище заяві медиків-антропософів лише спочатку йдуть похвали швидкому винаходу вакцин, і дуже швидко стає зрозумілим, що насправді текст присвячений захисту права на «вільне вирішення» питання особистої вакцинації.

«У цій ситуації вільне, поінформоване рішення про вакцинацію, на нашу думку, залишається єдиним допустимим з правової та доказової точки зору», — йдеться у ньому.

Посилання на право не випадкове. Медичні аргументи антропософів могли б здивувати надто велику частину німецького суспільства.

Антропософська концепція має на увазі існування ефірного та астрального тіл у людині, а також таких методів «гармонізації» цих тіл, як евритмія - повільний художній танець, який одночасно є новим видом мови. Кожен учень вальдорфської школи може станцювати своє ім'я. Вакцини з їх прямим і дуже конкретним втручанням у внутрішні процеси організму просто не вписуються в «тонкі практики» антропософської медицини з гомеопатією як візитною карткою.

Так, лікар-антропософ Мікаела Глеклер замість щеплень радить працювати над своєю імунною системою та багато рухатися на свіжому повітрі (звідси негативне ставлення до масок). Активний спосіб життя, позитивний настрій, здорова самооцінка та гармонійний світогляд перешкоджають зараженню, тоді як страх йому сприяє, вважає вона.

Перша вальдорфська школа з'явилася у 1919 році у Штутгарті, на півдні Німеччини. Саме у південних регіонах (Баварія, Баден-Вюртемберг), а також у сусідніх Швейцарії та Австрії досі живе чимало прихильників як антропософів, так і інших окультних та езотеричних навчань. І саме Штутгарт став у 2020 році регіональним центром ковід-заперечення, регіональна самоназва яких «Querdenker» – «альтернативно мислячі».

Характерно, що пост співголови партії Die Basis, яка виступає проти вакцинації, обіймає Діана Остерхаге – народна цілителька та гомеопатка. У правлінні цієї політичної сили багато інших людей з антропософським бекграундом.

Поряд із півднем інший центр боротьби з вакцинацією розташований на сході Німеччини. Там домінують активісти іншого типу: традиційні конспірологи, ультраправі і дисиденти часів НДР, які з початком пандемії побачили в діях уряду Ангели Меркель новий тоталітаризм.

Зараз східні та південні плетуться у хвості країни за кількістю щеплених. І хоча вплив антропософів вкрай складно виміряти статистично, мабуть, він все ж таки є.

Український Дощ писав раніше, що у Євросоюзі пройшли акції протесту проти ковідних обмежень.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
Світ
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
У Державному департаменті США підтримали створення так званого «гібридного трибуналу» для розслідування військових злочинів РФ в Україні...
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Світ
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Пірати у Гвінейській затоці напали та захопили корабель Данії, канали зв'язку з судном не працюють, екіпаж у безпеці...
Франція визнала Голодомор геноцидом українського народу
Світ
Франція визнала Голодомор геноцидом українського народу
Французькі депутати ухвалили резолюцію «Про визнання геноцидом і засудження великого голоду 1932−1933 років, відомого як Голодомор»...
Вперше за 70 років: експрезидент Тайваню відвідав Китай попри критику партії влади
Світ
Вперше за 70 років: експрезидент Тайваню відвідав Китай попри критику партії влади
Колишній президент Тайваню Ма Їнцзю відвідав КНР де заявив, що обидві сторони мають працювати разом, аби уникнути війни, адже народи обох держав «є китайцями»...
Болгарія закликала до переговорів після ядерних погроз путіна
Світ
Болгарія закликала до переговорів після ядерних погроз путіна
Віцепрезидентка Болгарії Іліяна Йотова закликала до переговорів між рф та Україною після заяви російського диктатора владіміра путіна про намір розмістити ядерну зброю в Білорусі...