[]

Що таке синдром геніальності?

Що таке синдром геніальності?

Є люди, яких можна порівняти з супергероями, тому що вони мають надможливості. Але при цьому від героїв їх відрізняє той факт, що крім суперздатності вони більше нічого не можуть - ні говорити, ні нормально ходити, ні обслуговувати себе. Їх іноді називають геніями, а лікарі відзначають, що так у них проявляється синдром цієї самої геніальності. Що ж собою являє ця патологія?

Взагалі в медицині таке явище називають синдромом саванта. Утворено слово від французького savant, що в перекладі означає «вчений». Стан, як відзначають фахівці, рідкісний, але цікавий. Такий діагноз ставлять, коли у людини на тлі важкого ураження мозку раптом виявляються надздібності - може бути як одна, так і декілька відразу. Найчастіше говорять про розвиток суперпам'яті. Крім того, у хворих «геніїв» нерідко відкриваються математичні або художні таланти.

Примітно, що назву синдрому запропонував в кінці 19 століття відомий лікар з Англії, ім'я якого знайоме людству по іншому захворюванню - Джон Даун.

Опис синдрому

Така патологія вторинна і супроводжує зазвичай деякі форми психічного розвитку і розумової відсталості. Так, наприклад, така проблема зустрічається нерідко у аутистів. Рідко, але все ж такий синдром може розвиватися після важких ушкоджень деяких ділянок мозку.

Найчастіше геніями стають саванти в таких сферах, як:

 • музика;
 • точні науки і математика;
 • живопис і малювання;
 • виконання календарних розрахунків;
 • моделювання, включаючи сучасний напрямок, що вважається складним - тривимірне.

Людині з діагностованим синдромом генія не складає труднощів відтворити точно до знака кілька сторінок ледь прочитаного тексту, відразу визначити, який день випаде на число наступного року. Крім того, серед ознак такого синдрому називають загострений нюх, гарне орієнтування на місцевості. Зареєстровано випадок, коли людина з синдромом саванта, пролетівши над Лондоном один раз, змогла в деталях намалювати карту міста.

Але при цьому, у зв'язку з таким синдромом, є і зворотний бік медалі - такі люди, виявляючи здатності в одній сфері, виявляються практично безпорадними у всіх інших.

Причини появи

Синдром може бути як вродженим, так і набутим, наприклад, після якої-небудь критичної ситуації. Найчастіше патологія зустрічається у чоловіків, у зв'язку з чим вчені почали пов'язувати її з тестостероном, що впливає на ріст і розвиток мозку. Крім того, саме цей гормон безпосередньо впливає на окситоцин - гормон, який відповідає в тому числі і за соціальну адаптацію індивіда. Результати вузькоспеціалізованих досліджень показали, що у людей з синдромом геніальності активнішою є права півкуля. І вона заміщає функції лівої.

Спровокувати розвиток набутої патології можуть такі проблеми:

 • наявність у родині таких синдромів;
 • низька вага новонародженого, яка суттєво відрізняється від норми;
 • недоношеність дитини;
 • занадто зрілий вік у батьків, коли мати старше 40 років, а батько - 49 років;
 • наявність вроджених аномалій;
 • реанімаційні заходи після пологів;
 • неблагополучна екологія, внаслідок якої утворюється недолік вітаміну Д.

При цьому такий список повним назвати не можна. Про синдром відомо далеко не все, тому він поповнюється новими даними.

Клінічна картина

Люди з таким синдромом не можуть одягатися самі, їм складно ходити в магазин, нерідко такі завдання непосильні для них.

Також синдром саванта супроводжують і такі ознаки, як:

 • епілепсія;
 • недорозвиненість на розумовому і фізичному рівні;
 • наявність ділянок мозку з аномальною структурою;
 • аутистичні розлади;
 • проблеми зі слухом і мовленням;
 • низький рівень інтелекту;
 • наявні стереотипи в русі.

Як правило, такі «генії» не люблять спілкуватися з іншими, уникають контактів з людьми, у тому числі і в тактильному плані, не можуть виражати свої думки та емоції.

Лікування та профілактика

Терапією синдрому геніальності займається психіатрія - основним завданням є соціалізація таких людей і розвиток у них самостійності. Застосовують в тому числі і лікарське лікування.

Крім того, в процесі лікування не потрібно забувати і про острівці геніальності - вони вимагають особливого підходу.

Відомі саванти

Історія знає кілька видатних геніїв зі всесвітньо відомим ім'ям, які мали такий синдром в анамнезі. Яскравим прикладом є американець Кім Пік - саме він став прототипом головного героя у фільмі «Людина дощу». Його ерудицію характеризували не інакше, як надлюдська. Він міг за 8 секунд прочитати дві сторінки будь-якої книги, причому одну лівим оком, іншу - правим, Зміст цих сторінок він запам'ятав назавжди. В результаті, за своє життя чоловік прочитав 12 тисяч книг. Причому це була не тільки художня література, а й довідники, збірники таблиць і т.д. Також він умів швидко обчислювати дні тижня по числах в будь-яких роках і відмінно рахував.

Ще один цікавий геній Стівен Уілтшер. Він аутист, але при цьому художник-архітектор із зоровою суперпам'ятю. Стівену діагностували синдром в 3 роки. Коли йому було близько 5 років, його зарахували в школу, де його талант до малювання розгледіли педагоги і почали його розвивати. Хлопчик не говорив: перше слово, яке він сказав - це «папір», і це розцінювалося як досягнення. Але переважно свої думки він висловлює на папері, малюючи ручкою. Він може відтворювати будь-які предмети і пейзажі з детальною точністю, навіть якщо бачить їх кілька секунд.

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Періс Гілтон розповіла про пережите насильство у підлітковому віці
Психологія
Періс Гілтон розповіла про пережите насильство у підлітковому віці
Її слова були спрямовані на підтримку законопроєкту про припинення жорстокого поводження в освітніх установах Америки...
Як гроші впливають на рівень щастя - результати досліджень
Психологія
Як гроші впливають на рівень щастя - результати досліджень
Навіть якщо людина має великий достаток, гроші все одно впливають на рівень добробуту людини...
Мрієте змінити життя? Змініть спочатку думки!
Психологія
Мрієте змінити життя? Змініть спочатку думки!
Що робити,аби життя стало більш яскравим та з чого розпочати процес якісних змін? ...
Не затягуйте переписку: секрети онлайн-знайомств
Психологія
Не затягуйте переписку: секрети онлайн-знайомств
Під час карантину онлайн-знайомств залишаються популярними. Головна їх небезпека в тому, що оцінюючи людину за сторінкою у соцмережах, може скластися хибне враження...
Щоб бути добрим, потрібна сміливість
Психологія
Щоб бути добрим, потрібна сміливість
Сьогодні головний дефіцит у світі - це любов і визнання. Ми весь час думаємо, що не в силах змінити світ. І забуваємо, що в наших руках змінити на краще чиєсь життя...