Режим Лукашенка ввів смертну кару за «замах на тероризм»: винних призначатиме влада

Режим Лукашенка ввів смертну кару за «замах на тероризм»: винних призначатиме влада

У Білорусі хочуть створити ще більше нагод для розстрілів. Парламент країни 27 квітня ухвалив законопроєкт про запровадження страти за «замах на вчинення актів тероризму». Юристи вважають це новим кроком у спробах режиму придушити опозиційний та антивоєнний рух. У списку «причетних до тероризму» білоруського КДБ фігурують лідери опозиції, а також «рейкові партизани», пише RFI.

Законодавці стверджують, що запровадження смертної кари за «замах на тероризм» потрібне для «стримування деструктивних елементів» та «демонстрації рішучої боротьби держави з терористичною діяльністю». У нинішній версії терористичних статей білоруського КК (їх кілька — ст. 124, 126, 289, 359) смертна кара можлива як міра покарання не за замах, а лише за скоєння теракту за обтяжливих обставин.

Громадянське суспільство впевнено, що ці поправки — це ще один крок у спробах залякати противників режиму та війни в Україні, яким простіше буде загрожувати стратою. Адже за чинним білоруським законом, смертна кара ніколи не призначається за незакінчений злочин: ні за підготовку, ні за замах.

Тепер у Білорусі, де встановлена ​​диктатура і звідки російські окупанти наступали на Україну, хочуть запровадити смертну кару за те, що режим назве спробою теракту.

Поняття тероризму режим Лукашенка трактує своєрідно та широко. «Терористичною організацією» в Білорусі визнано, наприклад, опозиційні телеграм-канали Nexta Live та Luxta.

Залякування противників режиму та війни

«У глобальному індексі тероризму Білорусь разом із низкою інших країн на останньому місці. З 2012 року не було жодного терористичного інциденту. Єдина підстава для ухвалення таких безпрецедентних змін кримінального кодексу — протестна та антивоєнна активність білорусів», — каже в інтерв'ю «Белсату» юрист Народного антикризового управління Артем Проскалович.

Юрист правозахисного центру «Весна» Павло Сапелко вказує, що це новий крок у «вдосконаленні репресивного законодавства», небезпечний за умов правового колапсу.

«З огляду на безмежність фантазій та навички провокацій у спецслужб, тонку грань між приготуванням та замахом в умовах правової кризи, ми точно будемо свідками направлення до суду справ, за якими з новими нормами стало можливим призначення смертної кари», — каже юрист «Весни».

Після президентських виборів 2020 року режим Лукашенка почав звинувачувати у тероризмі своїх політичних супротивників. Кримінальну справу про підготовку теракту завели на лідера білоруського громадянського суспільства у вигнанні Світлану Тихановську та учасників ініціативи BYPOL, створеної білоруськими силовиками, що звільнилися і виступають проти режиму Лукашенка. Опозиціонери відкидають ці звинувачення як абсурдні.

У списку причетних до терористичної діяльності білоруського КДБ фігурують блогер Антон Мотолько, один із лідерів опозиції Павло Латушко та інші представники демократичних сил.

У тероризмі в Білорусі звинувачують також «рейкових партизанів», яких підозрюють у диверсіях на залізниці на початку російського повномасштабного вторгнення в Україну. The Washington Post розповідала, як білоруські диверсанти допомогли зірвати російський наступ на Київ. Як писало видання, таємна мережа білоруських залізничників, хакерів та дисидентів у силах безпеки порушила залізничне сполучення, завдавши шкоди російським лініям постачання.

2 березня білоруське МВС відзвітувало про затримання кількох людей, які намагалися перешкодити руху поїздів і заявило, що всі «протиправні дії» на білоруській залізниці будуть кваліфіковані як акти тероризму. 

Білорусь — єдина країна Європи, де смертна кара досі застосовується як винятковий захід.

Український Дощ писав раніше, що на параді 9 травня в Москві не буде жодного іноземного лідера, навіть Лукашенка.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
«Всі розуміють причину»: прем'єр Грузії виправдав російську агресію проти України
Світ
«Всі розуміють причину»: прем'єр Грузії виправдав російську агресію проти України
Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі відзначився черговою скандальною заявою. Він виправдав війну Росії проти України прагненням нашої країни приєдантися до НАТО....
Просто під носом у ФСБ: у Москві викрали незаконно вивезену з Донбасу ікону
Світ
Просто під носом у ФСБ: у Москві викрали незаконно вивезену з Донбасу ікону
Зухвале «пограбування» було скоєно у прямому розумінні під носом у ФСБ: храм розташований за 350 м від будівлі російської спецслужби на Луб'янці...
У Новій Зеландії перед посадкою на літак пасажирів будуть зважувати
Світ
У Новій Зеландії перед посадкою на літак пасажирів будуть зважувати
Управління цивільної авіації Нової Зеландії просить національну авіакомпанію зважувати пасажирів, які вилітають міжнародними рейсами ...
Україна та Литва підписали угоду про взаємне визнання і спрощений обмін посвідчень водія
Світ
Україна та Литва підписали угоду про взаємне визнання і спрощений обмін посвідчень водія
31 травня міністри внутрішніх справ України Ігор Клименко та Литви Агне Білотайте підписали угоду про взаємне визнання та обмін національних посвідчень водія...
Новий президент Латвії закликав до латишизації в протидію русифікації
Світ
Новий президент Латвії закликав до латишизації в протидію русифікації
Едгар Рінкевич розповів, яким бачить своє президентство, яке має стартувати після інавгурації 8 липня...