П'ять цілком реальних сценаріїв завершення війни Росії проти України

П'ять цілком реальних сценаріїв завершення війни Росії проти України

Серед дим війни завжди важко побачити шлях у майбутнє. Новини з поля бою, дипломатичний гомін, емоції скорботних і переміщених людей - усе це може приголомшувати. Але вихід має бути. Які з можливих сценаріїв розглядають політики та військові планувальники? Мало хто може з упевненістю передбачити майбутнє, але деякі потенційні варіанти - у матеріалі ВВС. 

Варіант 1 - найгірший, але малоімовірний - "Коротка війна"

За цим сценарієм Росія посилює свої військові дії. Завдає дедалі більше невибіркових артилерійських і ракетних ударів по Україні. Російські військово-повітряні сили, які досі відігравали незначну роль, завдають нищівних авіаударів.

На Україну здійснюють масові кібератаки, спрямовані на ключову національну інфраструктуру. Припиняється енергопостачання та відрізаються комунікаційні мережі. Тисячі мирних жителів гинуть. Попри хоробрий опір, Київ падає за кілька днів.

На зміну уряду приходить промосковський маріонетковий режим. Президента Зеленського або вбивають, або він тікає на Західну Україну чи навіть за океан, щоб створити уряд у вигнанні.

Путін оголошує перемогу і виводить деякі сили, залишаючи достатньо, щоб зберегти певний контроль. Тисячі біженців продовжують тікати на захід. Україна приєднується до Білорусі як держава-сателіт Москви.

Такий результат, на жаль, не є неможливим, але залежатиме від кількох факторів, які мають змінитися: російські сили мають краще себе проявляти, має бути залучено більше цих сил, а надзвичайний бойовий дух України має згасати.

Путін може домогтися зміни режиму в Києві та припинення західної інтеграції України. Але будь-який проросійський уряд був би нелегітимним і вразливим до опору повстанців. Такий результат залишиться нестабільним, а перспектива повторного конфлікту буде високою.

Варіант 2 - "Довга війна"

Більшість експертів вважають, що найбільш вірогідно, що це переросте у затяжну війну. Можливо, російські збройні сили зав'язнуть через низький моральний дух, погане матеріально-технічне забезпечення та невміле керівництво.

Можливо, російським силам знадобиться більше часу, щоб захопити такі міста, як Київ, захисники якого б'ються на вулицях. Може настати тривала облога.

Бойові дії мають відгомін тривалої та жорстокої боротьби Росії в 1990-х роках за захоплення та знищення Грозного, столиці Чечні. І навіть після того, як російські сили зможуть збільшити свою присутність у містах України, їм може бути важко зберегти контроль. Можливо, Росія не зможе надати достатньо військ, щоб охопити таку величезну територію.

Чеченці під час російської окупації Грозного

 

Українські оборонні сили перетворюються на повстанців – ефективних, добре мотивованих та підтримуваних місцевим населенням. Захід продовжує постачати зброю та боєприпаси.

А потім, можливо, через багато років, можливо, з новим керівництвом у Москві, російські війська врешті-решт залишають Україну, зломлені та закривавлені, так само як їх попередники залишили Афганістан у 1989 році після десятиліття боротьби з ісламістськими повстанцями.

Варіант 3 - "Європейська війна"

Чи може ця війна вийти за межі України? Путін міг би спробувати повернути собі більше частин колишньої російської імперії, відправивши війська до колишніх радянських республік, таких як Молдова та Грузія, які не входять до НАТО.
Чи може війна в Україні охопити всю Європу? Може!

Це може бути просто прорахунок та ескалація. Путін може оголосити постачання західної зброї українським силам актом агресії, що вимагає відплати. Він може погрожувати ввести війська в країни Балтії, які є членами НАТО, наприклад Литву, щоб створити сухопутний коридор із російським прибережним ексклавом Калінінградом.

Площа Харкова, знищена обстрілами російських військЦе буде надзвичайно небезпечно і загрожуватиме війною з НАТО. Згідно зі статтею 5 статуту Альянсу, напад на одного члена є нападом на всіх. Але Путін може ризикнути, якщо відчуває, що це єдиний спосіб спасти своє лідерство. 

Якщо він зазнає поразок в Україні, у нього може виникнути спокуса подальшої ескалації.

Тепер усі вже знають, що російський лідер готовий порушити давні міжнародні норми. Цю ж логіку можна застосувати до використання ядерної зброї. Цього тижня Путін привів свої ядерні сили до підвищеного рівня бойової готовності.

Більшість аналітиків сумніваються, що це означає, що їхнє використання є ймовірним чи неминучим. Але це було нагадування, що російська доктрина допускає можливе застосування тактичної ядерної зброї на полі бою.

Варіант 4 - "Дипломатичне рішення"

Але чи може, попри все, все ж таки бути дипломатичне рішення?

"Наразі розмовляє зброя, але вікно для діалогу завжди має залишатися відкритим", - сказав генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Безумовно, діалог триває. Президент Франції Емманюель Макрон розмовляв із Путіним телефоном. Дипломати кажуть, що намагаються зондувати ґрунт у Москві. І, як не дивно, російські та українські чиновники зустрічаються для переговорів на кордоні з Білоруссю. Можливо, вони не досягли великого прогресу. Але, погоджуючись на переговори, Путін, схоже, залишає  можливість діалогу задля припинення вогню.

Ключовим питанням є те, чи може Захід запропонувати те, що дипломати називають "з'їздом" - американський термін для з'їзду з великої магістралі. Дипломати кажуть, що дуже важливо, щоб російський диктатор знав, що якщо знадобиться для скасування західних санкцій якась платформа, завжди є стіл перемовин, який дозволить йому врятувати обличчя.

Розгляньмо такий сценарій. Війна йде погано для Росії. Санкції починають хвилювати Москву. Опозиція зростає, коли мішки з тілами починають повертатися додому.

Київська багатоповерхівка після російського обстрілу

 

Путін ставить собі запитання, чи не відкусив він більше, ніж може проковтнути. Він вважає, що продовження війни може бути більшою загрозою для його керівництва, ніж приниження від її припинення. Втручається Китай, який тисне на Москву, щоб вона пішла на компроміс, попереджаючи, що він не купуватиме російську нафту і газ, якщо не буде деескалації. Тож Путін починає шукати вихід.

Тим часом українська влада бачить тривале руйнування своєї країни і приходить до висновку, що політичний компроміс може бути кращим, ніж такі великі втрати.

Тож долучаються дипломати і укладають угоду. Україна, скажімо, визнає російський суверенитет над Кримом та частиною Донбасу. В свою чергу Путін визнає незалежність України та її право на поглиблення зв'язків з Європою. Це може здатися малоймовірним. Але цілком правдоподібно, що такий сценарій може виникнути на уламках кривавого конфлікту.

Варіант 5 - "Путіна скидають"

А як щодо самого Володимира Путіна?

"Ми готові до будь-якого результату", - заявив він, коли розпочав вторгнення.

Але що буде, якщо таким результатом стане втрата ним влади? Це може здатися немислимим. Проте останнім часом світ змінився, і зараз про це вже думають. Сір Лоуренс Фрідман, почесний професор військових досліджень Королівського коледжу в Лондоні, написавши цього тижня: "Наразі зміна режиму в Москві така ж імовірна, як і в Києві".

Чому він так вважає? Можливо, Путін продовжуватиме катастрофічну війну. Десятки тисяч російських солдатів загинуть. Економічні санкції будуть завдавати збитків. 

Можливо, виникне загроза народної революції. Він використає російські сили внутрішньої безпеки для придушення цієї опозиції. Але це не матиме успіху, і достатня кількість представників російської військової, політичної та економічної еліти підуть проти нього.

Захід чітко дасть зрозуміти, що якщо Путін піде і його замінить більш поміркований лідер, то Росія отримає скасування деяких санкцій і відновлення нормальних дипломатичних відносин.

Організують кривавий палацовий переворот - і Путіна скинуть. Знову ж таки, зараз це може здатися малоймовірним. Але це не є немислимим, якщо люди, які отримували вигоди від Путіна, більше не віритимуть, що він зможе захистити їхні інтереси.

Висновок

Ці сценарії не є несумісними - деякі елементи кожного з них можуть об'єднатися, і в підсумку дати різні результати. Але як би не розгортався цей конфлікт, світ уже змінився. Він не повернеться до попереднього статус-кво. Відносини Росії з зовнішнім світом будуть іншими. Ставлення Європи до безпеки зміниться. І ліберальний, заснований на міжнародних правилах порядок, можливо, тепер згадає, заради чого його створили від самого початку.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Рашисти влучили у турецьке судно, що перебувало у водах України
Україна
Рашисти влучили у турецьке судно, що перебувало у водах України
У Херсонському порту росіяни обстріляли судно «Тузла» під прапором Туреччини. Про це повідомляє телеканал NTV...
24 з 24: цієї ночі Сили оборони України збили усі дрони-камікадзе «Шахед»
Україна
24 з 24: цієї ночі Сили оборони України збили усі дрони-камікадзе «Шахед»
Повідляється, що значну кількість дронів-камікадзе було знищено в центрі країни – у зоні відповідальності повітряного командування «Центр»...
Корупція як «внутрішній ворог»:  навіщо Зеленський проводить масові чищення у владі
Україна
Корупція як «внутрішній ворог»: навіщо Зеленський проводить масові чищення у владі
У вівторок, 24 січня, в Україні стався день відставок та звільнень за власним бажанням. Кадрові чистки торкнулися обласних адміністрацій, ГПУ, кількох міністерств та ОПУ...
Генерал Залужний отримав у спадок $1 млн та пожертвував його ЗСУ
Україна
Генерал Залужний отримав у спадок $1 млн та пожертвував його ЗСУ
Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний отримав у спадок $1 млн і пожертвував його ЗСУ. Про це повідомило The New York Times...
ЗСУ проводить успішну операцію в Луганській області – Politico з посиланням на Пентагон
Україна
ЗСУ проводить успішну операцію в Луганській області – Politico з посиланням на Пентагон
За словами американських аналітиків, захоплення Кремінної відкриє шлях українській армії до наступу на Сєвєродонецьк та Лисичанськ...