Протест в Польщі: жінки в костюмах «служниць» зірвали церковну месу

У Польщі активістки, розгнівані посиленням закону про аборти, зривали недільні меси. Акції протесту пройшли містах по всій країні, в тому числі Варшаві, Гданську і Познані, де поліції довелося охороняти церкви, пише Associated Press.
Світові ЗМІ облетіло фото жінок в червоних накидках і білих чепцях, які йдуть по проходу в одному з соборів міста Лодзь. Кілька людей фотографують активісток на смартфони, але більшість присутніх повернені до них спиною і слухають месу. Протестуючі одягнені в костюми з серіалу "Розповідь служниці" - антиутопічної драми про тоталітарну державу, в якій релігійні фундаменталісти контролюють репродуктивні права жінок.
Сюжет серіалу мало чим відрізняється від книги. Християнські фундаменталісти «Сини Якова» захопили владу в США і знищили всіх незгодних, а на уламках старого держави побудували нове - Республіку Ґілеад. Традиційні цінності під соусом фанатичного християнства - ось новий моральний кодекс екстремістського режиму. Фундаменталісти лікують планету від «чуми безпліддя», якою охоплено людство з невідомих причин. Щоб підняти народжуваність, вони створюють касту служниць. Їх доля незавидна: бідні жінки перетворюються в утроби на ніжках і виношують дітей ґілеадських лідерам і їх безплідним жінкам.
Незмінні атрибути кожної служниці - довге червоне плаття і білі крильця на голові. Білі крильця - головний убір служниць - Маргарет Етвуд вперше побачила на голові голландської господині в моторошнуватої рекламі миючого засобу Old Dutch Cleanser. Письменниця перенесла головний убір до Ґілеаду, де білий очіпок став символом республіки. Цьому очіпку в романі і, відповідно, в серіалі приділяється конкретна роль: крильця закривають обличчя служниць від оточуючих. А ще вони дозволяють жінкам дивитися тільки вперед: чим менше вони бачать на щоденних прогулянках до магазину, тим краще.
Виразні костюми швидко перекочували в реальне життя. Вперше жінки вийшли на вулиці в червоних робах і білих крильцях ще до виходу першої серії - на мітинг проти антиабортної закону в Техасі в кінці березня 2017 го. Трохи пізніше вони прийшли на засідання однієї з палат техаського сенату, де не упустили ні слова: червоні сукні та білі чепчики говорили голосніше. Примітно, що в короткій замітці на CNN її автор пише про «використанні роману тридцятирічної давності в якості протесту», але не особливо фокусується на вимогах «служниць». Що, втім, не так і важливо: червону сукню відразу стало сильною заявою.
У Польщі діє один з найсуворіших в Європі законів про аборти. Масові протести в країні спалахнули після рішення Конституційного суду заборонити переривання вагітності в разі вроджених дефектів у плода. Учасники жіночих страйків впевнені, що примус до народження дітей з серйозними дефектами призведе непотрібних фізичних і психічних страждань, і обіцяють провести загальнонаціональний страйк жінок.
Раніше Український Дощ писав, що Польщу заполонили тисячні протести проти заборони абортів.