Притула потрапив в антисемітський скандал

Притула потрапив в антисемітський скандал

Екскандидат у мери Києва, ведучий Сергій Притула потрапив в антисемітський скандал під час ефіру його програми «Посеред тижня» на «Радіо НВ».

Про це повідомив Telegram-канал Об'єднаної єврейської громади України.

«В ефір зателефонував якийсь Роман із Краматорська, який назвав святкування єврейського Нового року в Умані – «шабашем», а цадика Нахмана назвав «нациком хацманом». Притула не тільки не повідомив слухачам про неприпустимість використання радіо як рупора юдофобських висловлювань, а й, навпаки, вступив зі слухачем у доброзичливу бесіду і з приємною усмішкою повідомив, що «повністю поділяє його емоційне обурення» і «страшенно радий чути його в ефірі з таким хорошим настроєм», – йдеться в повідомленні.

У громаді мають намір звернутися в поліцію Краматорська із заявою про відкриття кримінальної справи за ст. 161 КК України (розпалювання міжнаціональної ворожнечі).


Поведінку ведучого вже засудила Комісія з журналістської етики. 

Опис ситуації

До Комісії з журналістської етики надійшла скарга від Олега Шикана на дії Сергія Притули, ведучого програми "Посеред тижня" на Радіо НВ.

Автор звернення зазначає, що 10 вересня 2020 року о 18.15 до прямого етеру програми Сергія Притули "Посеред тижня" на радіо НВ було включено слухача Романа з Краматорська.

«Зловживаючи наданою радіо НВ можливістю висловитись й використовуючи мову ненависті та ненормативні вислови, він вдався до знущання та образ на національному ґрунті, спрямованих на розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Святкування єврейського Нового року Рош ґа-шана, що відбувається в Умані, він назвав "шабашем", а самого цадика Нахмана, головного пророка та засновника брацлавського хасидизму, могила якого в Україні є об'єктом всесвітнього паломництва, поіменував "нациком хацманом".

Пан Шикан обурений тим, що ведучий ефіру Сергій Притула «не тільки не повідомив слухачів про неприпустимість використання радіо НВ в якості рупора для юдофобських висловлювань, а навпаки, вступив зі слухачем в доброзичливу бесіду, з приємною усмішкою повідомивши, що «повністю розділяє його емоційне обурення» і «страшенно радий чути його в ефірі з таким хорошим настроєм».

На думку автора скарги, прихильно-поблажлива реакція ведучого на почуте «виглядала як недвозначне пряме заохочення подальших антисемітських вихваток в етері НВ». Автор звернення запевняє, що звернувся з листом до керівництва Радіо НВ, однак відповіді не отримав.

Автор скарги вбачає в цьому випадку ознаки порушення пункту 15 Кодексу етики українського журналіста – «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики».

На запит, відправлений до редакції Радіо НВ, Комісія з журналістської етики відповіді не отримала.

Відповідні етичні стандарти та їх дотримання

Специфіка прямого етеру передбачає періодичне виникнення ситуацій, коли доступ до мікрофона отримують громадяни з провокативними чи дискримінаційними висловами. На цей випадок кожна редакція має свої прописані алгоритми дій, які зокрема, рекомендують ведучим лінію коректної поведінки.

В етері 10 вересня 2020 року в програмі «Посеред тижня» пролунали прямі антисемітські образи, які не були відповідно прокоментовані ведучим як неприпустимі. Навпаки, ведучий Сергій Притула вступив із гостем у дружній діалог і тим самим міг створити враження у слухачів, що в конкретній програмі та загалом в етері радіо НВ є «нормальним» толерантне ставленням до образливих висловлювань.

Образи на національному та релігійному ґрунті є неприпустимими із точку зору стандартів журналістики, Європейської конвенції з прав людини, Конституції України та інших засадничих документів. Озвучені під час програми Радіо НВ дискримінаційні вислови могли спонукати слухачів до сприйняття цілої етнічної та релігійної групи як загрози, а представників цієї групи – як осіб, схильних до порушення законів і громадського порядку.   Випадок, який розглядається, є грубим порушенням Кодексу етики українського журналіста.

Відповідно до етичних стандартів, ведучий прямого етеру Сергій Притула мав, по-перше, перервати виступ гостя, вказавши йому на неприпустимість образ на національному грунті, а по-друге, після виступу гостя звернути увагу авдиторії на те, що відбулося грубе порушення прав людини і що редакція не поділяє таких поглядів.

Ведучий перервав виступ гостя ефіру, проте не засудив його висловлювання і не використав можливість відмежуватися від ксенофобських поглядів, а відповів слухачу доброзичливо, з усмішкою на обличчі, заявивши, що "страшенно радий його чути", що могло бути розцінене як підтримка висловлювань, які пролунали.

Висновок та рекомендації

Комісія вбачає у вищезазначеному випадку порушення пункту 15 Кодексу етики українського журналіста.

Мова ворожнечі, дискримінаційні висловлювання на адресу представників певної національності та певних релігійних переконань, приниження людської гідності є неприпустимим явищем в українських медіа. Комісія звертає увагу на те, що етичних принципів мають дотримуватися не тільки штатні працівники редакції, але й запрошені ведучі та гості ефіру, а керівництво редакції – вчасно робити висновки і вживати заходи для попередження порушень.

Комісія зважає на значний досвід Сергія Притули у веденні прямих ефірів і не може розцінювати його дії як несвідомі або такі, які викликані розгубленістю через нову ситуацію. Враховуючи суспільний резонанс, який викликав зазначений випадок, рівень охоплення авдиторії радіо, глибокий рівень образ та можливі наслідки інциденту у вигляді подальшого розпалювання міжетнічної ворожнечі, Комісія оголошує ведучому прямого етеру Сергію Притулі та Радіо НВ публічний осуд.

Заява Комісії про публічний осуд розповсюджується у засобах масової інформації для публічної підтримки етичних стандартів української журналістики.

Водночас Комісія звертає увагу редакцій, які транслюють програми в прямому ефірі, на необхідність чіткого алгоритму дій у тих випадках, коли гості програми припускаються «мови ворожнечі» та дискримінаційних висловів.

  • Рекомендується розробляти редакційні стандарти та алгоритм дій у прямому ефірі для ведучих. Ведучі повинні моментально реагувати на виняткові ситуації, коли гості етеру ображають представників різних національностей,  релігійних конфесій, соціальних груп. Журналісти мають перервати такі висловлювання чи прокоментувати негайно після виступу гостя. Глядачі і слухачі повинні бути впевненими, що прямі ефіри є територією, де дотримуються рівних прав і поважають представників усіх національностей, культур і віросповідань.
  • Варто враховувати, що для значної частини авдиторії ведучі програми є лідерами думок. Тому ксенофобські висловлювання, які не засуджуються ведучими, сприяють розпалюванню міжнаціональної чи міжрелігійної ворожнечі, формуванню упередженого ставлення до представників окремих етнічних груп.
  • У випадку, коли ведучий чи ведуча не відреагували на «мову ворожнечі» в прямому ефірі, редакції варто якнайшвидше принести публічні вибачення перед авдиторією програми та публічно наголосити на тому, що ані редакція, ані ведучі не підтримують ксенофобських висловлювань гостей, глядачів чи слухачів.
  • Журналістам варто підвищувати рівень знань про професійні та етичні стандарти. Рекомендується обговорювати в колективах редакцій кожен випадок ксенофобських висловлювань у прямому ефірі та адекватність реакції журналістів. Такі висловлювання повинні отримувати різкий осуд колективу

Після оприлюднення Рішення, офіційна Фейсбук-сторінка "Радіо НВ" 12.11.2020 року опублікували відповідь:

 "Радіо НВ засуджує будь-які прояви ксенофобії, нетерпимості та дискримінації та завжди пропагує у своєму ефірі толерантність та інклюзивність. Робота у прямому ефірі насправді передбачає те, що будь-хто може висловитися, навіть якщо ці вислови суперечать світогляду редакції та ведучого програми. Ведучий зреагував на репліки дозвонювача з іронією, маючи на увазі те, що у сучасному світі людина з подібним світоглядом – це недолугий атавізм. Помилка ведучого програми була в тому, що він не поставився до слів дозвонювача достатньо серьйозно, незважаючи на те, що думки, які дозвонювач висловив, є образливими та неприпустимими. Щодо цього інциденту з ведучим була проведена бесіда одразу ж після ефіру, ще до публічних звернень з цього приводу. Також була проведена робота щодо того, щоб уникнути подібних інцидентів у майбутньому, а номер дозвонювача занесений у чорний список. Радіо НВ та Сергій Притула особисто дякують Комісії з журналістської етики за пильність та професіоналізм." - йдеться у повідомленні. 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Український письменник Сергій Жадан мобілізується до лав Нацгвардії
Культура
Український письменник Сергій Жадан мобілізується до лав Нацгвардії
Письменник та музикант Сергій Жадан мобілізується до лав 13-ї бригади Національної бригади України «Хартія»...
Вийшов трейлер найочікуванішого фільму року про Розстріляне Відродження
Культура
Вийшов трейлер найочікуванішого фільму року про Розстріляне Відродження
Український ігровий фільм Тараса Томенка «Будинок Слово. Нескінчений роман» вийде в український прокат 9 травня...
Мовний омбудсмен попросив Warner Bros. перекласти українською програми, які транслюють російською
Культура
Мовний омбудсмен попросив Warner Bros. перекласти українською програми, які транслюють російською
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь попросив Warner Bros. Discovery створити українськомовну аудіодоріжку ...
У Києві покажуть інтерактивну виставу: глядачі самі обиратимуть розвиток подій і фінал
Культура
У Києві покажуть інтерактивну виставу: глядачі самі обиратимуть розвиток подій і фінал
Театр Aktorstvo презентує унікальну виставу-соціальний фарс, що досліджуватиме вибір глядачів...
Геніальній поетесі Ліні Костенко - 94 роки
Культура
Геніальній поетесі Ліні Костенко - 94 роки
Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 року у Ржищеві на Київщині. Її батько — педагог, який знав 12 мов...