Обмін полоненими: без надії сподівалися і повернулися

Обмін полоненими: без надії сподівалися і повернулися

Україна в рамках обміну полоненими передала ОРДЛО всіх утримуваних осіб, повідомляє Офіс президента. Сьогодні зранку на пропускному пункті "Майорське" - "Горлівка" на лінії зіткнення вишикувалася довга черга з людей, які готувалися повернутися в Україну.

Процедура обміну полоненими на Донбасі почалася на КПП "Майорське". Таку інформацію підтвердив офіс президента України Володимира Зеленського.

У свою чергу уповноважена Верховної ради з прав людини Людмила Денисова також повідомила про початок процедури обміну, додавши, що її представники перебувають на місці події з метою "здійснити моніторинг стану дотримання прав і свобод громадян України під час передачі на підконтрольну уряду України територію військовослужбовців".

Обмін полоненими проводяться за формулою "87 на 55" за принципом "всіх встановлених на всіх встановлених".

На місці, де проводиться процедура обміну, були присутні представники Міжнародного комітету Червоного Хреста, журналісти, представники Спільного центру з контролю і координації за режимом припинення вогню.

Контрольний пункт повністю закритий для руху пішоходів і транспортних засобів.

"Ми готові віддати українській сторонй 55 осіб, вони нам - 87, але остаточні цифри будуть за підсумками верифікації. 22 людини зі списку Донецька відмовлялися звільнятися. Проте вчора, за нашими даними, двоє людей погодилися переміститися в ДНР, ще три погодилися на обмін, але хочуть залишитися на території України.", - повідомила омбудсмен від самопроголошеної ДНР Дарья Морозова.

"Ми розшукуємо ще близько 160 чоловік, але, сподіваюся, потім робота піде швидше. Учасники переговорів поводяться коректно, у нас відновився діалог", - сказала вона.

Домовленості про обмін було прийнято лідерами країн "нормандської четвірки" на саміті в Парижі 9 грудня 2019 року.

Звільнення і обмін всіх заручників і незаконно утримуваних осіб на основі принципу "всіх на всіх" закладений в 6 пункті Комплексу заходів з виконання Мінських угод. Незабаром після підписання "Мінська-2", 21 лютого 2015 року, 52 терориста з ДНР було обміняно на 139 українських військовослужбовців. Потім протягом двох років сторони неодноразово обмінювалися невеликими групами полонених, але повного звільнення утримуваних осіб так і не відбулося. Найбільший обмін полонених відбувся 27 грудня 2017 року. Тоді Київ передав самопроголошеним республікам 233 затриманих, а в Україну повернулися 73 людини. 

Згодом представники сторін підкреслювали, що звільнення полонених не завершено, і вони докладуть усіх зусиль для того, щоб процес було продовжено. Однак у 2018-2019 рр. про звільнення полонених за формулою "всіх на всіх" домовитися не вдалося.

Перші переговори контактної групи по Донбасу після "нормандського саміту" відбулися 18 грудня в Мінську і не принесли результатів, хоча перемовини тривали довше звичайного. Представники ОРДЛО звинуватили Київ у зриві переговорів, але сторони домовилися продовжити діалог, вже в форматі відеоконференції. Пізніше в ОРДЛО повідомили, що обмін все ж таки має відбутися до Нового 2020 року, причому Україні буде видано тільки військовополонених, тобто тих, хто "був узятий зі зброєю на полі бою".

За підсумками "нормандського саміту" було прийнято комюніке про негайне встановлення перемир'я на Донбасі до кінця 2019 року, створення трьох нових районів відведення сил до кінця березня 2020 року, продовження особливого статусу та відкриття на лінії зіткнення нових пропускних пунктів.

Теги
Схожi
У Харкові продавчиня відмовилась обслуговувати жінку, яка спілкувалася українською мовою (відео)
Україна
У Харкові продавчиня відмовилась обслуговувати жінку, яка спілкувалася українською мовою (відео)
Власниця магазину відмовилася залагоджувати конфлікт і також нахамила постійній клієнтці...
У окупованому Криму сталася масова бійка чеченців з місцевими жителями
Україна
У окупованому Криму сталася масова бійка чеченців з місцевими жителями
В окупованому росіянами Криму, у Сімферополі,  сталася масова бійка, в якій брали участь уродженці Чечні і кілька місцевих молодих людей...
У Дніпрі мер обіцяє вакцинованим містянам безкоштовний проїзд
Україна
У Дніпрі мер обіцяє вакцинованим містянам безкоштовний проїзд
У Дніпрі щепленим від коронавірусу містянам буде надано безкоштовний проїзд у міському електротранспорті і метро...
Голову «Білоруського дому в Україні» Віталія Шишова знайшли мертвим
Україна
Голову «Білоруського дому в Україні» Віталія Шишова знайшли мертвим
Голову «Білоруського дому в Україні» Віталія Шишова знайшли повішеним сьогодні в одному з київских парків, неподалік від місця його проживання...
Побиття артиста шоу-балету Дорофєєвої працівником УДО: з'явилося відео нападу
Україна
Побиття артиста шоу-балету Дорофєєвої працівником УДО: з'явилося відео нападу
Побиття співробітником держохорони танцюриста балету української співачки Дорофеєвої потрапило на вуличні камери відеоспостереження...