На День Соборності Зеленський летить до Швейцарії

Щороку 22 січня, коли було проголошено Акт Злуки УНР та ЗУНР, Україна відзначає День Соборності. На цю дату президент Володимир Зеленський запланував робочий візит до Швейцарії. Але квіти до пам'ятника Грушевському президент покласти встиг.
Соборність означає об’єднання в єдину державу всіх земель, всуціль заселених однією нацією. Окрім того, це духовна консолідація жителів держави, згуртованість громадян, незалежно від їхньої національності.
Для українського народу, позбавленого власної державності і розділеного між двома імперіями – Російською та Австро-Угорською, – ідея соборності була однією із ключових. Однак можливості для її втілення відкрила лише Перша світова війна, що призвела до розпаду обох імперій.
У січні 1918-го незалежність оголосила Українська Народна Республіка, а в листопаді постала Західно-Українська Народна Республіка. Лідери ЗУНР ініціювали об’єднання. Після переговорів, 1 грудня 1918 року, представники обох урядів у вагоні на станції Фастів підписали «передвступний договір».
22 січня 1919-го на Софійській площі у Києві відбулося офіційне проголошення Акта Злуки.
«Однині во єдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народня Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народня республіка», – ішлося в Універсалі Директорії УНР.
Наступного дня Всеукраїнський трудовий конгрес офіційно затвердив об’єднання західно- та східноукраїнських земель в одній державі. ЗУНР змінила назву на Західна область УНР.

Війна стала тією причиною, через яку не вдалося в повній мірі реалізувати Акт Злуки. Уже в лютому 1919 року урядові установи УНР змушені були залишити Київ, який зайняли більшовики. Згодом більшу частину Західної області УНР окупували польські війська, Північну Буковину – румунські. Закарпаття відійшло Чехословаччині.
Незважаючи на це, дата 22 січня 1919-го стала символом демократичного, цивілізованого збирання земель в одній суверенній державі.
Втрата незалежності внаслідок більшовицької окупації у подальшому призвела до мільйонних втрат серед українців від Голодомору, репресій та війн.
Радянська влада заборонами та переслідуваннями витіснила українські свята з суспільного простору. Пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР зберігали мешканці Західної України (на теренах Польщі) й українська політична еміграція в Західній Європі та Америці. 22 січня там урочисто відзначали свято незалежності та соборності України.
Перше масштабне відзначення свята Соборності відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні, що тоді перебувала у складі Чехословаччини. Для участі в демонстрації до Хуста, столиці Карпатської України, з’їхалося понад 30 тисяч осіб.

21 січня 1990 року в Україні відбулася одна з найбільших у Центрально-Східній Європі масових акцій – «Живий ланцюг». Вона була приурочена 71-ій річниці Акта Злуки. Узявшись за руки, люди створили безперервний ланцюг від Івано-Франківська через Львів до Києва. Акція засвідчила, що українці подолали страх перед компартією і готові протистояти тоталітарному режимові, адже це сталося в Радянському Союзі.
24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Утім, історики завважують, що 24 серпня 1991 року насправді відбулося відновлення державної незалежності України.

Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність і соборність, адже Крим і окремі райони Донеччини та Луганщини перебувають під російською окупацією. Від 1918 року ворог і душитель української незалежності не змінився – це Росія.
22 січня заходи до Дня Соборності відбудуться по всій Україні. Президент Володимир Зеленський також матиме насичений графік. Як повідомляє Офіс президента України, він здійснить робочий візит до Швейцарської Конфедерації для участі у щорічному засіданні Всесвітнього економічного форуму. Програмою візиту передбачено виступ на Давоському форумі. Окрім того, заплановано низку зустрічей з лідерами іноземних держав, представниками бізнесу та міжнародних фінансових організацій.
Підтримати Зеленського в Давосі відправляється близько 25 народних депутатів від «Слуги народу».
Про участь у заходах з нагоди Дня Злуки Офіс президента напередодні не повідомляв.
Після Швейцарії президент полетить до Ізраїлю, де перебуватиме два дні – 23-24 січня. Мета візиту, якщо говорити сухою мовою пресрелізу, – участь у пам’ятних заходах у межах Світового форуму Голокосту. Як і належить, глава Української держави проведе переговори з керівництвом Ізраїлю, зустрінеться з представниками ділових кіл.
«Український дощ» повідомляв, що Зеленський не виступатиме на форумі Голокосту в Єрусалимі, оскільки організатори йому відмовили в такому праві.
Зранку 22 січня стало відомо, що президент записав для українців привітання з Днем Соборності. Він закликав усіх гуртуватися довкола цінностей, щоб не сперечатися про минуле, а рухатися в майбутнє. Він також устиг покласти квіти до пам’ятників Тарасу Шевченку та Михайлові Грушевському, виконавши святковий ритуал.
Свято Злуки пов’язане з конкретними історичними подіями, а днями глава держави заявив, що історія України дуже складна, тому слід «побудувати загальну історію», яка б улаштовувала всіх.
Нагадаємо, Український інститут національної пам’яті розпочав інформаційну кампанію до Дня Злуки «В єдності сила».
Світовий конґрес українців запросив охочих долучитися до флешмобу з нагоди Дня Соборності.