Молдова взаємодіє з НАТО: Кишинів хоче видалити російський контингент з Придністров'я

Молдова затвердила програму співробітництва з НАТО на найближчі два роки. Окрім іншого, програма передбачає заміну російських "миротворців" у Придністров'ї «місією з міжнародним мандатом» та ліквідацію складу радянських боєприпасів у Кобасні.
Уряд Молдови погодив план взаємодії країни з НАТО на 2022-2023 роки. Країна поки що збереже нейтральний статус і поки подаватиме заявку на вступ до Північноатлантичного альянсу. Проте Кишинів має намір приділити особливу увагу реалізації рішень самітів НАТО у Ньюпорті та Варшаві, на яких розглядалися питання нарощування Молдовою оборонного потенціалу та оперативної сумісності з НАТО.
План передбачає передусім врегулювання придністровського конфлікту у переговорному форматі «5+2» (Молдова, Придністров'я, ОБСЄ, Росія, Україна, Європейський Союз та США) та надання особливого правового статусу регіону.
"Молдова сприятиме повному виведенню російських військ з території країни, а також можливості трансформації нинішньої миротворчої операції в багатонаціональну цивільну місію з міжнародним мандатом", - повідомив уряд країни.
в Кремлі у свою чергу зазначили, що "РФ в цілому підтримує виведення свого миротворчого контингенту з регіону", проте для цього має «дозріти певна обстановка».
«Як тільки буде налагоджено нормальний діалог між Придністров'ям та рештою Молдови», — пояснив Путін наприкінці 2020 року.
Російські війська було введено до Придністровського регіону Молдови 29 липня 1992 року. 1249 миротворців, з яких 402 росіянина, несуть службу на 15 стаціонарних постах та КПП.
У рамках демілітаризації Кишинів має намір евакуювати або знищити склад у Кобасні, який знаходиться на кордоні з Україною. Там зберігається понад 20 тис тонн боєприпасів, звезених туди наприкінці 40-х років ХХ століття. Наразі в його охороняють російські "миротворці".
Серед інших цілей плану — просування теми співпраці Молдови та НАТО у національних ЗМІ, навчання в галузі антикризового управління, «витяг уроків у галузі запобігання та реагування на громадянські надзвичайні ситуації», розвиток особливих відносин з Україною.
Наразі в Молдові функціонує одразу кілька центрів НАТО, працюють групи іноземних радників, зокрема ті, що займаються модернізацією молдавських збройних сил за натовським зразком, прибувають літаки зі зброєю. У Кишиневі звучать заклики щодо опрацювання спільного оборонного простору Молдови та країни-члена НАТО Румунії.
Український Дощ писав раніше, що у Молдові ввели режим надзвичайної ситуації через кризу з постачанням газу з РФ.