Міністри закордонних справ НАТО обговорили план дій щодо Росії

У п'ятницю, 7 січня, міністри закордонних справ країн НАТО провели засідання, щоб узгодити спільну позицію перед російсько-американськими переговорами з безпеки в Європі, що відбудуться у понеділок у Женеві, а також перед переговорами по лінії Росія-НАТО та Росія-ОБСЄ. Про це пише RFI.
Засідання глав МЗС НАТО було проведено у режимі відеоконференції.
«Зустріч має подвійну мету: зберегти єдність і забезпечити участь європейців у обговоренні питань безпеки в європейському просторі», — пояснив представник однієї з європейських країн перед початком зустрічі агентству France-Presse.
Росія хоче відтворення СРСР 2.0 і відновлення своєї сфери впливу на близькі до неї країни. Вона хоче відкинути НАТО назад і запобігти будь-якому розширенню за рахунок України та Грузії, і навіть Фінляндії та Швеції», — пояснив AFP один з європейських дипломатів. Але своєю агресивністю Росія як раз і провокує те, чого так хоче уникнути, додав дипломат.
Всередині Північноатлантичного альянсу позиції розходяться. Наприклад, Туреччина відверто говорить про необхідність партнерства з Росією, Угорщина також не приховує своїх проросійських позицій.
У свою чергу країни Східної Європи та Балтії вороже ставляться до переговорів з Москвою і не приховують свого подиву щодо дій США, пише AFP.
«Інколи у нас складається враження, що ми не зовсім розуміємо, яка їхня мета», — заявив France-Presse східноєвропейський дипломат, який побажав зберегти анонімність.
Нагадаємо, російсько-американські переговори в Женеві заплановані на 10 січня, переговори Росія-НАТО у Брюсселі - на 12 січня, а Росія-ОБСЄ у Відні - на 13 січня. Ініціатором переговорів виступив Кремль, який до кінця 2021 року зосередив сто тисяч військовослужбовців біля кордонів України.
17 грудня МЗС Росії опублікувало два переліка вимог Кремля щодо гарантій безпеки у формі проєктів договорів з НАТО та Сполученими Штатами. Ключова вимога Москви - відмова НАТО від подальшого розширення на Схід і від включення до альянсу нових членів з-поміж колишніх республік СРСР.
У Північноатлантичному альянсі та в Україні висловили обурення вимогами Москви.
"Неможливо, щоб Росія нав'язувала свої погляди партнерам по НАТО", - заявила міністр оборони ФРН Крістіне Ламбрехт.
5 січня глава європейської дипломатії Жозеп Боррель вирушив на лінію зіткнення на сході України у супроводі міністра закордонних справ Дмитра Кулеби. Це був перший візит верховного представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки до Донбасу з початку збройного конфлікту у 2014 році.
Жозеп Боррель приїжджав до України «у зв'язку із посиленням військового нарощування Росії». Мета візиту – продемонструвати підтримку суверенітету та територіальній цілісності України, заявив дипломат.