Маланка в Україні: історія і традиції свята

Маланка в Україні: історія і традиції свята

У середу, 13 січня, в Україні відзначають свято Маланки, або Щедрий вечір, Василів вечір (14 січня – день пам'яті Василія Великого). Церква цього дня вшановує пам'ять преподобної Меланії. 

Свято здавна відзначали багатими застіллями, щедруванням і перевдяганням у різних тварин і міфологічних персонажів. Пропонуємо дізнатися історію свята і розповідає про його головні традиції.

Історія преподобної Меланії

Із прийняттям християнства на Русі 13 січня стали вшановувати пам'ять преподобної Меланії Молодшої – святої, що жила в ІV-V століттях. Вона була донькою римського сенатора Валерія Публіколи, але до християнської віри її привела бабуся, свята Меланія Старша, яка після смерті чоловіка роздала все багатство бідним і заснувала жіночий монастир в Єрусалимі.

Проти волі дівчини, батько видав її заміж за юнака зі знатної родини Апініана. Меланія благала чоловіка жити в непорочності, але він усе ж наполіг на народженні двох дітей. Обидві дитини померли через деякий час після пологів, а сама Меланія захворіла, тому чоловік пообіцяв дати обітницю цнотливості, якщо вона одужає. Меланія одужала, і чоловік її виконав обітницю.

Разом вони вирішили продати всі свої величезні багатства й володіння та перебратися до Північної Африки. Гроші від продажу майна преподобна Меланія спрямувала на потреби бідних і хворих людей, звільнення рабів, будівництво храмів. Усе своє життя вона присвятила посту, молитві й допомозі нужденним. Померла свята в грудні 439 року зі словами: "Як завгодно було Господу, так і зробилося".

Свята Меланія жила в ІV-V століттях

Традиції на Маланку

 • Свято Маланки українці відзначали ще за часів язичництва. За давнім міфом, Миланка була дочкою слов'янського божества Лада, яку одного разу викрав злий змій і закрив у підземному царстві. Але богатир Василь-Місяць врятував дівчину, ставши згодом її чоловіком.

 • В українській народній традиції свято Маланки об'єднало дохристиянські і християнські, різдвяні звичаї. Так, одним із найвідоміших є водіння кози, коли одного з хлопців перевдягали на Маланку і водили по хатах, розігруючи сценки. Коза в цьому випадку символізувала божество, що вмирає і воскресає, а сам обряд був покликаний залучити багатство і добрий урожай.

 • На Маланку, 13 січня, українці також відзначають Щедрий вечір, або Василів вечір, напередодні Старого Нового року та дня пам'яті святителя Василія Великого.

 • У свято прийнято влаштовувати багаті застілля й щедрувати, а незаміжні дівчата в давнину ворожили на долю й на судженого, нехтуючи забороною церкви.

Прикмети 13 січня

 • Зоряне небо – до доброго врожаю ягід.

 • Сніг – рік буде врожайним.

 • Тепло – до дощового літа.

 • Рясний іній на деревах – до врожаю хліба й меду.

 • Заметіль – до врожаю горіхів.

 • Ніч ясна й зоряна – на щастя й здоров'я.

 • Сон 13 січня – віщий.

Раніше Український Дощ розповідав, коли в Україні колядують, щедрують та засівають.

Теги
Схожi
У цей день Християнство стало державною релігією Римської імперії
Релігія
У цей день Християнство стало державною релігією Римської імперії
Одноосібно врутившись у справи Церкви, імператор Феодосій 27 лютого 380 року перетворив християнську релігію на державну, а саме християнство на політичний фактор реалізації державних інтересів...
Сьогодні УГКЦ вшановує Людину «із янголом на плечі» - Блаженнішого Любомира Гузара
Релігія
Сьогодні УГКЦ вшановує Людину «із янголом на плечі» - Блаженнішого Любомира Гузара
26 лютого з нагоди 88-ї річниці з дня народження Блаженнішого Любомира (Гузара), колишнього Глави УГКЦ, морального авторитета нації, у крипті Патріаршого собору в Києві відбудеться вечір пам’яті...
В РПЦ з нетерпінням очікують закриття сайту «Миротворець»
Релігія
В РПЦ з нетерпінням очікують закриття сайту «Миротворець»
Голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Волоколамський Іларіон обурювався сайтом «Миротворець». Він за те, щоб влада України цей сайт закрила...
Пурим 2021: дата і традиції найвеселішого єврейського свята
Релігія
Пурим 2021: дата і традиції найвеселішого єврейського свята
Пурим 2021 року випадає на 26 лютого, проте святкування традиційно розпочнеться напередодні, ввечері 25 лютого...
Епіфаній: «Відсутність живої української мови в Церкві - це грабунок вірних»
Релігія
Епіфаній: «Відсутність живої української мови в Церкві - це грабунок вірних»
Досі виникають суперечки щодо того, якою мовою «правильніше» звертатися до Бога, якою мовою мають звершуватися богослужіння у храмах і, врешті-решт, молитву якою мовою «краще» чує Бог?...