Композитору Олександру Злотнику - 72

Композитору Олександру Злотнику - 72

15 листопада 1948 року в місті Тараща Київської області народився чудовий український композитор, народний артист України, ректор Київської музичної академії імені Глієра Олександр Злотник. Автор шлягера "Гай, зелений гай" і нині пише музику для фільмів і окремих виконавців, і ніколи не зраджує улюбленому змалку хоббі - рибалці. 

Маестрові - 72

 

Коли маленькому Сашкові Злотнику виповнилося п’ять рочків, його родина переїхала до стародавньої Білої Церкви. Там Сашко пішов до школи. У другому класі, випадково відвідавши концерт дитячої музичної школи, і побачивши, як діти грають і співають, прибіг додому і сказав батькам, що теж хоче грати на музичному інструменті, після чого йому купили баян.

Спочатку Олександр навчався у музичній п’ятирічці, у неділю грав в оркестрі на баяні. Але у 1962 році в Києві було відкрито інтернат для обдарованних дітей при музичній школі-десятирічці імені М. Лисенка. Педагоги інтернату поїхали по всій Україні відбирати талановитих учнів і майбутній композитор увійшов до їхнього числа. 

Туди ж відібрали і альтиста Володимира Івасюка, з яким вони жили в одній кімнаті у гуртожитку. Злотник залишався у близьких стосунках з Івасюком до кінця його життя

Злотник дружив з Івасюком і Яремчуком до кінця їх життя

 

Потім була Київська консерваторія імені П. Чайковського, де Олександр Злотник навчався по класу баяна та хорового диригування. Навчався сумлінно, мав підвищену стипендію. Після закінчення консерваторії певний час викладав на музичному факультеті Київського педагогічного інституту. З 1978 року продовжив навчання на відділенні композиції в Одеській консерваторії.

Композитор Олексій Мажуков, якому Злотник показав свої перші авторські спроби, запропонував йому займатися композиторською діяльністю серйозно. Першими піснями Злотника була "Ти не віриш" на вірші Володимира Кудрявцева і "Сонячний трамвай" на вірші Ігоря Лазаревського. "Сонячний трамвай" свого часу співало двадцять вісім різних виконавців.

Пізніше була робота з Назарієм Яремчуком, з яким Злотник познайомився на фестивалі “Кримські зорі”. Їх звів чоловік Софії Ротару Анатолій Євдокименко. Вже через тиждень поет Юрій Рибчинський написав слова для їхньої першої спільної пісні - "Гай, зелений гай", що від першого звучання по радіо відразу стала мегахітом: її крутили по сім-вісім разів на день. Загалом, для Назарія Яремчука Злотник написав понад тридцять різних пісень.

Друзі і співавтори: композитор Олександр Злотник і поет Юрій Рибчинський

 

Згодом найпопулярніший співак Радянського Союзу Валерій Леонтьєв записує пісню Злотника "Карнавальна ніч" на вірші Юрія Рибчинського. Злотник стає всесоюзно відомим композитором. Паралельно працює над музикою до численних кінофільмів. 

Загалом пісні Олександра Злотника виконували і виконують сотні виконавців, серед яких Вахтанг Кікабідзе і Бісер Кіров, Василь Зінкевич і Віталій Білоножко, Павло Зібров і Таїсія Повалій, Валентина Степова і дует Світязь, Тетяна Недєльська та Іво Бобул, Надія Шестак та Ніна Шестакова, Руслана Лижичко і Андрій Кравчук.

Наразі Олександр Злотник продовжує плідно працювати на ниві української музики.

"Сьогодні, коли всім так важко, потрібно щосили боротися за нашу українську пісню, бо вона, може, найбільша радість для простої людини, коли в найглухішому селі її можуть почути по радіо. Життя нині таке, що душі стають черствими, і ми вже не маємо сил боротися з негараздами, ніби звикаємо до них. І тільки пісня здатна достукатися до найглибших закутків людської душі, і не лише достукатись, а й пробудити щось світле, радісне, зробити день світлішим, а настрій святковішим." - сказав маестро в одному з інтерв'ю.

Композитор з дружиною Ольгою і донькою Софією

 

Український Дощ вітає Олександра Йосиповича з 72-м днем народження і бажає здоров'я, благополуччя і, безумовно, нових пісень.

Теги
Схожi
Українська драма «Атлантида» вийшла на міжнародній платформі MUBI
Культура
Українська драма «Атлантида» вийшла на міжнародній платформі MUBI
«Атлантида» режисера Валентина Васяновича представлена на міжнародному стрімінговому сервісі MUBI, що спеціалізується на авторському фестивальному кіно...
Музеї Європи почали повертати «колоніальні скарби» країнам Африки
Культура
Музеї Європи почали повертати «колоніальні скарби» країнам Африки
Ось уже 50 років як нігерійська влада вимагає від європейських країн повернути культурну спадщину, вивезену в колоніальну епоху...
У вірменському музеї Сергія Параджанова запрацював україномовний аудіогід
Культура
У вірменському музеї Сергія Параджанова запрацював україномовний аудіогід
У межах проєкту першої леді України Олени Зеленської із впровадження україномовних аудіогідів відбувся запуск аудіогіда в Музеї Сергія Параджанова у Республіці Вірменія...
Український композитор отримав голлівудську премію Blastoff
Культура
Український композитор отримав голлівудську премію Blastoff
Український композитор Тарас Куценко отримав голлівудську премію Blastoff за «Кращу пісню чи музику для ще не завершеного чи допрем'єрного фільму» за сингл BazaArt (All be fine)...
Український мультфільм «Хоробрі Зайці» запустили на італійському телебаченні
Культура
Український мультфільм «Хоробрі Зайці» запустили на італійському телебаченні
Італійська компанія Rai Ragazzi отримала права на прем’єрний показ українського мультсеріалу «Хоробрі Зайці» на своїх платформах...