Китай готовий забрати землі Чорногорії за борги

Китай готовий забрати землі Чорногорії за борги

Невелика ділянка шосе загрожує підірвати економіку Чорногорії. Починається вона у передгір'ях за межами столиці Подгориці і закінчується в глухий гористій місцевості на сході від міста.

Стаття на сайті "National Public Radio" розкриває подробиці "угоди століття", яка поставила нинішній уряд Чорногорії в безвихідне становище. "Телеграф" представляє вам переклад цієї статті.

Китайська державна компанія ще не завершила будівництво нової автомагістралі, тому автомобілі їздять по старій дорозі під нею. Оплата за будівництво автомагістралі також ще не здійснювалася. Перший внесок за позику у державного банку Китаю у розмірі 1 млрд доларів повинен бути виплачений в липні, і неясно, чи зможе Чорногорія дозволити собі це, адже її борг в результаті цього проекту виріс більш ніж на 100% її валового внутрішнього продукту. Що ще гірше, каже колишній міністр юстиції країни Драган Сік, після завершення будівництва дорога все одно нікуди не приведе.

Китай готов забрать земли Черногории за долги: как такое возможно?

"Ми жартуємо: це дорога з нізвідки в нікуди", - говорить він.

Ділянка дороги протяжністю 25 миль - частина передбачуваної 270-мильної автомагістралі, яка буде проходити від порту Бар в Чорногорії на Адріатичному морі до Белграда, столиці сусідньої Сербії. Дорога ця не тільки піднімає питання про рішення, прийняті попередніми лідерами Чорногорії, а й про нестійких боргах, пов'язаних з амбітною інфраструктурою і торгової ініціативою Китаю на декількох континентах. Цей проект також має значення з точки зору зростаючого впливу Китаю на периферії Європейського Союзу і того, упустив ЄС можливість допомогти Чорногорії.

Вони не можуть собі це дозволити 


Уряд Чорногорії заявляє, що перша ділянка принесла їм настільки великий борг, що вони більше не можуть дозволити собі будівництво решти шосе.

"Я думаю, що ми заплатимо, можливо, не в нинішньому поколінні, а майбутньому", - говорить Сік, колишній міністр юстиції. "Але я не думаю, що це проблема Китаю. Це наше неправильне рішення".

Він не єдиний, хто звинувачує попередній уряд країни в тому, що в результаті цього проекту, який був підписаний в 2014 році з Китайської дорожньо-мостовий корпорацією і фінансувався Експортно-імпортним банком Китаю, країна опинилася в історичному боргу.

"Тепер ми [стали] жертвою вкрай поганого рішення колишнього уряду", - заявив цієї весни журналістам "Euronews" роздратований заступник прем'єр-міністра Чорногорії Дрітан Абазовіч, намагаючись закликати ЄС прийти на допомогу Чорногорії; адже країна хотіла б колись стати членом ЄС.

В Черногории албанский оппозиционер призвал президента подать в отставку |  Балканист

Копія кредитного договору, розглянутого журналістами "NPR", показує, що, якщо Чорногорія не зможе вчасно погасити борг перед державним Експортно-імпортним банком Китаю, банк має право конфіскувати землю в Чорногорії, якщо вона не належить військовим або не використовується в дипломатичних цілях.

Крім того, колишній уряд Чорногорії дозволив китайському урядовому суду мати останнє слово щодо виконання контракту. Заступник прем'єр-міністра Абазовіч заявив виданню "Euronews" в травні, що скептично ставиться до таких умов.

"Це ненормально, - сказав він, - це виходить за межі будь-якої логіки національних інтересів".

Амбіції Китаю

Інше джерело здивування - те, чому Китай взагалі зацікавився цим проектом. Протягом багатьох років у Чорногорії були плани побудувати цю магістраль, але європейські банки не були зацікавлені в кредитуванні, тому що не вірили, що кошти, витрачені на це, повернуться, - каже Міліца Ковачевич, президент Центру демократичних перетворень, правозахисної групи в м Підгірці. Ковачевич всю свою кар'єру вивчала російські інвестиції і вплив в Чорногорії.

"Ми повністю розуміємо політику Росії щодо регіону, і вона не змінювалася за сотні років", - говорить вона. "Росія ніколи не мала наміру окупувати. Вона повинна була дестабілізувати ситуацію і запобігти будь-якій можливій в той час західну інтеграцію, будь то в Австро-Угорської імперії або тепер в ЄС і НАТО. Отже, ми знали мети. Ми могли підготуватися до цього. Що стосується Китаю, я не думаю, що хто-то розуміє, яка їхня кінцева мета ".

Опрос показал, как россияне оценивают работу Путина - РИА Новости,  09.07.2021

Але Стефан Владісавлев, координатор програм аналітичного центру "Белградський фонд політичної переваги", говорить, що знає. Протягом багатьох років він відстежував проекти, що фінансуються Китаєм, в своїй рідній країні, Сербії. Він бачить ширші політичні цілі для Пекіна, особливо в разі Чорногорії, де Брюссель, незважаючи на заклики до ЄС, відмовився допомогти у виплаті кредиту країни Китаю.

"Це був хороший шанс для Брюсселя закріпитися в регіоні", - говорить Владісавлев. "Це був хороший шанс для Брюсселя продемонструвати свою прихильність регіону".

Він каже, що, не надавши допомогу Чорногорії, ЄС поступився потенційний вплив Китаю, який має економічні важелі впливу на країну і регіон і чия присутність там лежить в основі більш широких політичних планів. "Той факт, що країни Західних Балкан не є частиною Європейського Союзу, дає їм можливість розробляти свою зовнішню політику і свою національну політику поза рамками ЄС", - говорить Владісавлев.

"Так що це легкий шлях на європейську територію. Це простий шлях до створення сфери впливу в безпосередній близькості від Європейського Союзу".

І це те, над чим Китай багато років працював в регіоні. В рамках своєї ініціативи "Один пояс, один шлях '' Пекін придбав грецький порт Пірей, перетворивши його в другій за величиною порт в Середземному морі, а також будує автомагістралі і залізниці на мільярди доларів, включаючи плановану високошвидкісну залізницю, що сполучає Белград і Будапешт .

Китайцям дозволили мати трьох дітей, але ті не поспішають заводити навіть другого: в чому причина
Посольство Китаю в Чорногорії відхилило запит на інтерв'ю "NPR", так само як і кілька членів уряду Чорногорії. Владісавлев вважає, що раптове мовчання уряду - після того, як він звернувся до світової преси, коли йому була потрібна допомога ЄС на початку цього року, - є ознакою того, що офіційні особи Чорногорії ведуть переговори з Пекіном про реструктуризацію умов кредиту. Це те, що Пекін зробив з іншими проектами "Один пояс, один шлях '' в минулому році.

Сибирь поднебесная: почему Китай претендует на российские территории

"Це все одно, що купити Феррарі"


Тим часом за межами столиці китайські будівельні бригади завершують роботу по зведенню пункту прийому платежів за проїзд і тунелю на новій ділянці шосе. Младен Гргич, молодший науковий співробітник Європейського інституту азіатських досліджень, говорить, що, незважаючи на всі проблеми, це найкрасивіша дорога, яку коли-небудь бачила його країна.

"Для Чорногорії така траса - це все одно, що купувати Ferrari з середньою зарплатою", - говорить він. "А потім ви думаєте: о, у мене може не вистачити грошей на бензин".

Гргич закінчує докторську дисертацію за китайськими проектам, подібним до цього на Балканах, і каже, що всі вони мають одну спільну рису.

"Подібні проекти завжди мають політичний характер", - говорить він. "І це в основному те, як все робиться на Балканах. Ви використовуєте державні гроші, щоб перерозподіляти їх серед своїх друзів ... а потім використовувати їх у політичних цілях і так далі".

Тепер, за його словами, корупційні дії стає легше здійснювати за рахунок грошей від зростаючої наддержави, яка прагне мати впливом.

Абазовіч, заступник прем'єр-міністра, сказав в інтерв'ю в травні, що він готовий почати розслідування передбачуваної корупції серед членів попереднього уряду з приводу побудованої китайцями автомагістралі. Але це було до того, як він перестав спілкуватися з міжнародною пресою; до того, як ЄС відхилив його прохання про допомогу; до того, як його уряд почав переговори з Пекіном про те, як повернути гроші, які воно повинно Китаю.

Таке розслідування корупції поки що і не починалося.

Теги
Схожi
У Канаді тіло обгорілої жінки сприйняли за манекен і викинули його у смітник
Світ
У Канаді тіло обгорілої жінки сприйняли за манекен і викинули його у смітник
Після з’ясування обставин ситуації поліцейські вибачилися перед родичами жінки....
У Туреччині через пожежі почалась евакуація туристів
Світ
У Туреччині через пожежі почалась евакуація туристів
На південному сході Туреччини через масштабні пожежі почали евакуювати туристів...
Понад 200 тисяч людей вийшли на акції проти COVID-паспортів у Франції (фото, відео)
Світ
Понад 200 тисяч людей вийшли на акції проти COVID-паспортів у Франції (фото, відео)
У Франції відбулись масові протести проти обовʼязкової вакцинації і COVID-паспортів. У заходах, які відбулись 31 липня, взяли участь понад 200 тисяч людей...
У НАТО розповіли, в якому випадку відкриють вогонь по російських кораблях
Світ
У НАТО розповіли, в якому випадку відкриють вогонь по російських кораблях
Адмірал НАТО Роберт Берк заявив про можливість удару по Росії у Чорному морі...
Грабіжник на електросамокаті вкрав з бутика у Парижі коштовності на мільйони євро
Світ
Грабіжник на електросамокаті вкрав з бутика у Парижі коштовності на мільйони євро
Наступного ранку підозрюваного громадянина Чорногорії разом з передбачуваним спільником затримали біля автодороги на сході Франції...