Хто саботує Закон про мову і де загубився мовний омбудсмен

Хто саботує Закон про мову і де загубився мовний омбудсмен

Досі невідомо, хто ж займе посаду мовного омбудсмена в Україні. Два із трьох відомств досі не подали своїх кандидатів. Термін на призначення збіг, а вакансія так і залишилася, повідомляє "5 канал".

А поки громадські активісти усі складнощі долають власними силами.

Вже з наступного року усі інциденти, пов'язані з мовою, впадуть на плечі мовного уповноваженого.

За законом, уповноважений запрацює лише за шість місяців після призначення. І з того часу громадяни, яким відмовлятимуть у наданні послуг чи інформації українською, зможуть звертатися до омбудсмена. Той перевірить ці факти і винесе попередження. А за друге порушення – випише штраф.

Вже понад 3 місяці закон про мову є чинним. За цей час Уряд мав сформувати профільну Нацкомісію та призначити мовного уповноваженого. Але хто обійматиме цю посаду й досі невідомо. Термін на призначення збіг, а вакансія так і залишається вільною.

По одному кандидатові на посаду мовного омбудсмена до Кабміну мали подати три відомства: Міністерство юстиції, Міністерство культури, молоді та спорту, а також уповноважений Верховної Ради з прав людини. Бюрократичну процедуру виконала лише остання інституція. Кандидата обирали через внутрішній конкурс, який на думку активістів і ЗМІ проходив з конфліктом інтересів. На конкурсі "переміг" соратник Людмили Денісової Тарас Кремінь.

Сам Кремінь журналістам 5 каналу зокрема розповів: "Єдиний телефонний дзвінок мені відбувся невдовзі після перемоги у конкурсі. Просили дозвіл на обробку персональної інформації Кабінетом Міністрів України. Це єдине, що я почув за ці два місяці. Увесь цей час – тиша, спокій. Я думаю, що тут помітний очевидно політичний слід".

Попри активність офісу уповноваженої з прав людини інші два відомства з кандидатами не визначились.

У Мін'юсті людини на цю посаду немає. Відомство проінформувало Кабінет Міністрів про відсутність кандидатури на посаду уповноваженого із захисту державної мови, яка б відповідала вимогам, визначеним ч. 4 і 5 ст. 50 закону.

Мінкульт затримку з уповноваженим виправдовує відомчою реорганізацією: об'єднують кілька міністерств в одне, їм не до мови. Лише після завершення реорганізації сформують профільні структурні підрозділи і тоді вже безпосередньо впроваджуватимуть державну політику в різних сферах, зокрема й у мовній. Щодо подання кандидатури на посаду уповноваженого із захисту державної мови – це буде зроблено найближчим часом відповідно до законодавства, - запевняють чиновники.

Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук пояснює: "Ми мали на цю тему розмову з паном Бородянським (міністр культури) і я чекаю від нього кандидатуру зараз. Ну тобто ми в пошуку людини, яка могла би повною мірою виконувати цю функцію".

Сповільнення виконання вимог закону обурює громадських діячів, які опікуються питаннями мови. У зверненні до урядовців свідомі громадяни вимагають призначення кваліфікованої людини, а також просять передбачити відповідне фінансування Нацкомісії зі стандартів державної мови та інституту уповноваженого.

За бюджет - 2020  депутати голосували минулого тижня, але ніяких видатків на виконання закону про мову "Слуги народу" не врахували.

Теги
Схожi
У парламентському комітеті стався «антисемітський» скандал
Політика
У парламентському комітеті стався «антисемітський» скандал
Під час розгляду постанови про фінансування заходів до річниці подій Бабиного Яру нардеп Княжицький назвав колег антисемітами...
Нардепка Стефанишина вручила Степанову поховальні квіти та звинуватила його  у провалі вакцинації
Політика
Нардепка Стефанишина вручила Степанову поховальні квіти та звинуватила його у провалі вакцинації
Міністру охорони здоров’я України Максиму Степанову сьогодні передали поховальні квіти в залі засідань Верховної Ради...
КНР офіційно визначив свою позицію щодо окупації Криму
Політика
КНР офіційно визначив свою позицію щодо окупації Криму
Незважаючи на економічні відносини з РФ, Китай відмовився визнавати Крим російським...
«Велика сімка» підтримала намір Зеленського ліквідувати ОАСК
Політика
«Велика сімка» підтримала намір Зеленського ліквідувати ОАСК
Посли країн «Великої сімки» підтримали пропозицію президента Володимира Зеленського ліквідувати Окружний адміністративний суд Києва...
Чи готові українські війська дати відсіч росіянам? Оцінка генерала США
Політика
Чи готові українські війська дати відсіч росіянам? Оцінка генерала США
Американське командування у Європі підвищило рівень загрози в Україні зі статусу “можливої” кризи до “потенційної неминучої”...