Єгипетські мумії в Саккарі виявилися на тисячу років старшими, ніж вважали археологи

Єгипетські мумії в Саккарі виявилися на тисячу років старшими, ніж вважали археологи

У 2019 році в Саккарі (Єгипет) американські вчені досліджували гробницю мемфіського некрополя, що вважається найстарішим та найбільшим некрополем Стародавнього царства (середина XXVIII – середина XXI століття до нашої ери). У вапняковому саркофазі археологи виявили мумію високопосадовця на ім'я Хуві. Поруч знайшли безліч артефактів, але найдивовижнішими виявилися стіни: вони просто сяяли яскравими фарбами, які майже не потьмяніли від часу.

Стіни коридору, що веде до похоронної камери, були розписані «королівськими» квітами — що вказує на спорідненість покійного з правлячою династією. Крім того, на одній зі стін зобразили самого Хуві, який сидить за столом із підношеннями. Іншими словами, багата нерозграбована гробниця – подарунок єгиптологам. Але все виявилося не так просто.

Гробницю датували часом фараона V династії Джедкари Ісесі (приблизні роки правління - 2414-2375 до нашої ери). Вчені вже мали уявлення про те, як муміфікували тіла померлих у той період. І, треба сказати, робили це єгиптяни досить примітивно: з елементарним висушуванням (не завжди успішним), без видалення мозку і лише іноді з видаленням внутрішніх органів. Зовнішньому вигляду померлого приділяли більше уваги, ніж внутрішньому. Смоли в період Стародавнього царства для муміфікації практично не використовували.

Мумія Хуві була іншою. Для її виготовлення застосували досить велику кількість смоли та льону — тобто зробили так, як через багато століть. Ця мумія просочена високоякісними смолами та загорнута у смужки тканини вищого ґатунку. Тому археологи припустили, що вона молодша за гробницю, причому набагато. Тоді й яскраві, невицвілі фарби на стінах здалися зрозумілішими.

Два роки фахівці-єгиптологи під керівництвом професорки Саліми Ікрам (Salima Ikram) із Американського університету в Каїрі вивчали останки Хуві. Дослідники дійшли висновку, що мумія все ж таки відноситься до епохи Стародавнього царства. Слід зазначити, що це відкриття, з одного боку, знімає низку питань. Наприклад, серед знайдених у гробниці артефактів були канопи - спеціальні судини, що використовуються в процесі муміфікації для зберігання нутрощів. І датували їх періодом Стародавнього царства. Тобто припущення про те, що мумія була «молодшою» за гробницю, виглядало дивно ще два роки тому.


З іншого боку, професорка Ікрам каже, що це переворот в єгиптології: Це повністю змінює наше уявлення про еволюцію муміфікації. Матеріали, їх походження і пов'язані з ними торгові шляхи кардинально вплинуть на наше розуміння Єгипту Стародавнього царства». Вона наголосила, що здивована якістю та кількістю льону, який використовували для виготовлення мумії: так багато його, за словами Саліми Ікрам, знаходять уже лише за часів XXI династії — тобто через 1000 років після життя Хуві. Аналізи смоли, застосованої під час роботи над тілом, показали, що її імпортували з Близького Сходу — швидше за все, з Лівану. Існування цих матеріалів у Єгипті на той час означає, що торгівля з сусідніми державами вже в середині III тисячоліття до нашої ери була більшою, ніж вважалося раніше. Це важливо, оскільки досі переконливих відомостей про торгівлю Єгипту з Ліваном на той час не було.

Взагалі, розвиток муміфікації — індикатор зростання знань давніх людей про людське тіло, а також механізми дії багатьох сполук. Перш ніж єгиптяни отримали детальні уявлення про те, наскільки швидко починаються процеси розкладання в тих чи інших органах, вони не могли оцінити, чи потрібно видаляти частину з них для кращого збереження мумій. Якщо такі знання здобули вже до XXV-XXIV століть до нашої ери, то це опосередковано вказує і на те, що рівень загальномедичних уявлень тієї епохи був вищий за більш ранні оцінки.

Теги
Схожi
В Україну вперше приїжджає топ-менеджмент техногіганта Apple
Наука і технології
В Україну вперше приїжджає топ-менеджмент техногіганта Apple
Один з проєктів стосуватиметься можливого використання технологій Apple під час перепису українського населення у 2023 році...
Вчені виявили, що інтелект восьминогів є залежним від довкілля 
Наука і технології
Вчені виявили, що інтелект восьминогів є залежним від довкілля 
У деяких із цих тварин зовсім гладкий мозок і обмежені когнітивні здібності, тоді як інші дуже розумні, а сіра речовина у них значно більша за обсягом за більшість тварин...
Незрозумілі явища змусили Пентагон запустити нову групу з розслідування НЛО
Наука і технології
Незрозумілі явища змусили Пентагон запустити нову групу з розслідування НЛО
Наказ надійшов через п'ять місяців після того, як секретний звіт американської розвідки про можливі інопланетні НЛО виявився неповним...
SpaceX запустила історичну місію NASA. Колись це врятує людство (відео)
Наука і технології
SpaceX запустила історичну місію NASA. Колись це врятує людство (відео)
Наступної осені у проміжку між 26 вересня та 1 жовтня «снаряд» DART на швидкості близько 6,6 км/с розіб'ють об астероїд...
Два простих українця стали мільярдерами на мобільному додатку для перевірки правопису
Наука і технології
Два простих українця стали мільярдерами на мобільному додатку для перевірки правопису
Grammarly приніс українським айтішникам по 4 мільярди доларів. Їхнім продуктом користуються понад 30 мільйонів людей
...