[]

Цього самого дня 1861 року Кобзаря не стало

Цього самого дня 1861 року Кобзаря не стало

10 березня 1861 року в Санкт-Петербурзі у віці 47-и років пішов з життя ідеолог та символ української національної ідеї, поет, творчість якого заклала основи сучасної української літератури - Тарас Григорович Шевченко.

Тяжке багаторічне заслання, душевні переживання і хвороба призвели до передчасної смерті Шевченка — 10 березня 1861 року Кобзар помер у будинку Академії мистецтв, де проживав останні роки.

За кілька днів, 12 березня, його було поховано на Смоленському кладовищі у Петербурзі, а в травні, за заповітом, тіло Шевченка було перевезено в Україну і поховане у Каневі на Чернечій горі.

Життя Кобзаря служило і служить натхненням для багатьох бібліографів вже третє сторіччя. Народився він, як відомо, 9 березня 1814 року у селі Моринці Черкаської області у багатодітній кріпацькій сім'ї, рано залишившись сиротою і наймитував.

У 1829 році разом з поміщиком Павлом Енгельгардтом переїхав до Вільно (нині - Вільнюс), а згодом — до Санкт-Петербурга, де був відданий працювати до майстерні живописця В. Ширяєва. У Петербурзі Шевченко познайомився з членами української громади І. Сошенком, Є. Гребінкою, В. Григоровичем, російськими художниками К.Брюлловим, О.Венеціановим, поетом В.Жуковським. З їх допомогою у 1838 році він був викуплений з кріпацтва і наступні п'ять років навчався у Петербурзькій академії мистецтв.

Паралельно з навчанням образотворчому мистецтву,  Шевченко почав у 1836-37 роках писати вірші, а вже у 1840 у Петербурзі вийшла його перша збірка "Кобзар". Роком пізніше - поема "Гайдамаки". Ці твори принесли Шевченку славу поета з великим варом письменництва.

Після закінчення Академії мистецтв Шевченко повернувся в Україну, де працював у Київській археологічній комісії, їздив Україною, збирав етнографічний матеріал і замальовував архітектурні та археологічні пам'ятки. Тяжка картина народного життя в Україні надихнула поета на написання поем "Сон", "Єретик", "Кавказ", "І мертвим, і живим, і ненародженим...", віршів "Заповіт", "Розрита могила". Цей період мав переломний характер у творчості Шевченка, який став загальновизнаним лідером національного відродження.

У 1846 році Шевченко вступив у Києві до таємної політичної організації української інтелігенції - Кирило-Мефодіївського братств. За участь в її роботі наступного року Шевченко був заарештований, засуджений і засланий у солдати в Оренбурзький корпус із забороною писати і малювати. Але незважаючи на заборону, за десять років заслання Шевченко таємно написав багато віршів і поем, два десятка повістей, створив серію малюнків "Притча про блудного сина" і тд.

Після смерті царя Миколи I за клопотанням друзів Шевченка у 1857 році йому було дозволено повернутись до Петербурга, де вже наступного року Шевченко добився зняття офіційної заборони на друк усіх своїх творів. У 1860 році вийшло нове видання "Кобзаря". Останні роки Шевченко багато працював як художник-гравер, за що у 1860 році йому було присвоєно звання академік гравюри.

А 10 березня 1861 року у віці 47-и років Кобзар пішов з життя.

 

[]
Теги
Схожi
24 березня 1933 Рейхстаг прийняв «Закон про особливі повноваження»
Історія
24 березня 1933 Рейхстаг прийняв «Закон про особливі повноваження»
В цей день в Німеччині було прийнято закон, який скасовував громадянські свободи і передавав надзвичайні повноваження Адольфу Гітлеру. Це стало заключним етапом отримання абсолютної влади нацистами...
«Людина завжди може зробити трохи більше того, що вчора здавалося межею її сил»
Історія
«Людина завжди може зробити трохи більше того, що вчора здавалося межею її сил»
5 дивовижних історій стійкості, мужності і терпіння, які допоможуть вам пережити важкі часи і випробування життя...
Розпуск ордену тамплієрів
Історія
Розпуск ордену тамплієрів
22 березня 1312 року французьким королем Філіпом IV Вродливим був винищено один із самих могутніх, впливових та найвідоміших християнських військових орденів - лицарський храмовий орден тамплієрів...
Створення Української Центральної Ради
Історія
Створення Української Центральної Ради
20 березня 1917 року у Києві було завершено створення Української Центральної Ради та обрані її перші керівні структури...
Сьогодні світ дізнався про існування теорії відносності
Історія
Сьогодні світ дізнався про існування теорії відносності
20 березня 1916 року в журналі «Annalen der Physik» Альберт Ейнштейн вперше опублікував працю «Основи загальної теорії відносності». ...