[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/images\/8-48452299.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]

Член Священного Синоду: Українська церква є матір'ю Московської, а не навпаки

Член Священного Синоду: Українська церква є матір'ю Московської, а не навпаки

Член Святого і Священного Синоду Вселенського патріархату, митрополит Елпідофор наголосив, що Московська церква є дочкою Української церкви, яка, у свою чергу, є дочкою Вселенського патріархату.

Про це він заявив в інтерв’ю російському виданню "Православие и мир", яке Укрінформ переклав з грецької мови. 

"У випадку з українською церквою принаймні парадоксальним і викривленим є твердження будь-кого про те, що церква в Москві є матір'ю церкви України. Якраз навпаки. Московська церква є дочкою української церкви, яка - українська церква - є дочкою Вселенського Патріархату. Знаєте, що християнізація (хрещення) Русі (росів) - не росіян, бо як відомо, Київська Русь - це інше, тобто сьогоднішніх українців, - відбулася при Володимирі, з його наверненням. Отож, юрисдикція Вселенського патріархату - це Україна, це Київ, а отже і мати-церква", - сказав він. 

Член Синоду Вселенського патріархату також прокоментував уточнення журналіста про те, що, мовляв, в ті часи ще не було України:

"Була. Територія може називатися по-різному, але земля та сама, нас не цікавить назва, територія, нас цікавить канонічність. Можливо, називалася по-іншому, але ми говоримо про ту саму землю, принаймні про ту ж географічну територію. Так, українській церкві є матір'ю церква в Константинополі, а московській церкві є матір'ю церква в Києві".

Окремо він вказав на те, що це було визнано раніше і самим московським патріархом Кирилом, який, перебуваючи з офіційним візитом в Константинополі, заявив, що "для нас Київ є наша батьківщина, є наша мати".

"То ж, як бачите, речі з іншої точки зору викладено, і сьогодні ніхто не може стверджувати, що московська церква є материнською церквою для України. Це - історично і канонічно, і в усіх відношеннях парадоксально стверджувати щось подібне", - підкреслив митрополит Елпідофор.

За його словами, природнім є і те, що як тільки виникає незалежна держава, "природним наслідком для неї є створення своєї незалежної церкви".

Член Синоду ВП також відповів на іронічний коментар журналіста про ситуацію «сумнозвісної української автокефалії».

«Надання автокефалії помісній церкві належить виключно до юрисдикції та відповідальності Вселенського Патріархата і Синоду Константинопольського. Але для отримання помісною церквою статусу автокефальної існують певні умови, об'єктивні, документально оформлені упродовж історії церкви і дуже конкретні. Щоб стати автокефальною, за церковною традицією, церква має бути в країні, яка здобула незалежність, стала незалежною країною, необхідно, аби про автокефалію звернулися з проханням і держава, і помісна церква. Тобто, має бути офіційне звернення державних органів влади та церковної влади до Вселенського Патріарха, який оцінить ці обидва звернення і прийме рішення надавати автокефалію чи відхилити звернення, тому що не є очевидним, що Патріархат затверджує кожен запит на автокефалію…

Окрім наведених двох критеріїв Патріархат визначатиме, чи ця помісна церква є зрілою організаційно, духовно, з богословського, адміністративного погляду і так далі. Такою є канонічна процедура надання церкві статусу автокефалії. Тепер щодо Української церкви; як відомо, Україна як держава стала незалежною державою вже кілька десятиліть тому, однак помісна церква там потерпає від розколу, який також триває десятиліттями і турбує й вірян, і сьогодні настав час, коли є мільйони православних християн, які вважаються схизматиками і перебувають поза спільнотою православної церкви. Ми не вважаємо, що як Патріархат маємо нині розкіш увічнювати цю ситуацію на невизначений час. Я, перебуваючи у Патріархаті з 1994 року, можу стверджувати, що знаю про те, що Патріархат постійно прагне до відкритого спілкування, пошуку каналів і діалогу для вирішення проблеми України, Української церкви. Те, в чому ми переконалися вже майже три десятиліття, відколи існує проблема, що церква Москви відхиляє, відкладає, уникає діалогу, і, як результат, увічнюється ця неприйнятна ситуація, яка є ганьбою для православ'я, особливо у цей критичний час, коли ми виживаємо як православні в усьому світі. Ми не маємо розкоші, щоб втратити і тримати мільйони людей поза православною спільнотою…"

На уточнююче запитання російського журналіста про розбіжності у поглядах російської і укранської церкви і про те, хто має право давати автокефалію і чи враховується думка російської материнської церкви, митрополит Елпідофор відповів:

"Дивіться, хтось може погоджуватися чи не погоджуватися з процедурою надання  автокефалії, яка існує в православній церкві, але не може заперечувати реалії історично утверджені, відповідно до яких станом на сьогоднішній день усі ці 2000 років, поки існує християнська церква у цьому світі, надання автокефалії здійснюється Вселенським Патріархатом. Все - крапка. Такими є факти, так і російська церква отримала свою автокефалію, так і всі інші церкви отримали, про які я згадав. Комусь може не подобатися ця процедура, але це реальність. Тепер - стосовно поняття материнської церкви; знову ж, якщо церква є матір'ю іншої церкви, це не дає їй права надавати тій автокефалію. Внутрішня автономія може бути, але автокефалія - ні, Надання автокефалії належить виключно до юрисдикції ВП, це - перше. По-друге, зокрема, у випадку з українською церквою, принаймні парадоксальним і викривленим є твердження будь-кого про те, що Церква в Москві є матір'ю церкви України. Якраз навпаки. Московська церква є дочкою української церкви, яка - українська церква - є дочкою Вселенського Патріархату»- заявив митрополит.

Цитати наведені з інтерв'ю, яке оприлюднило російське видання "Православие и мир". Між тим, у російській версії інтерв'ю було подано не в стандартній формі запитання-відповіді, а у формі цитат і непрямої мови, а самі запитання журналістів звучали як коментарі. При цьому коментування видання зайняло більше місця, ніж відповідічлена Синоду Вселенської патріархії Елпідофора. 

Оскільки текст містив посилання на оригінал розмови грецькою мовою, Укрінформ переклав інтерв’ю українською. При перекладі з'ясувалося, що російська версія містила слова, які ієрарх не говорив, наприклад, в московській версії раптом використовується слово «дезінформація» замість слова «шантаж» (шантажем Елпідофор назвав поведінку Московської церкви), також росіяни приписали священнику слова про «руки Порошенко обагрены кровью», яких нема в оригіналі грецького тексту. З усіма цитатами митрополита Елпідофора, які не увійшли до московської версії розмови, можна ознайомитися у публікації на сайті Укрінформу.

Окрему увагу варто приділити особі самого митрополита Елпідофора.

Елпідофор, єпископ Пруський, в перекладі з грецького - «Несучий надію». Це високоосвічений священник, вчений і давній опонент Росії. Після завершення богословських студій в Греції, він продовжив навчання в Німеччині. Володіє арабською мовою. Він один з найпомітніших ієрархів Константинополя. Саме йому було доручено вести інтелектуальну дискусію з Московським патріархатом, який в своєму синодальному документі почав заперечувати примат Вселенського патріархату.

Він одним з перших звернувся до московських попів з вишуканим, повним іронії зверненням, в якому пояснював Росії, що «першість церкви за чисельністю» не прийнято в церковній традиції. 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/2\/273\/1196\/images\/8-7f2b7.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
В ПЦУ закликали до молитви проти російської агресії
Релігія
В ПЦУ закликали до молитви проти російської агресії
Офіційний сайт ПЦУ оприлюднив заклик до спільної молитви за припинення війни і за те, щоб російські окупанти залишили Україну...
Ізраїль просить Україну не дозволяти паломництво хасидів у 2020 році
Релігія
Ізраїль просить Україну не дозволяти паломництво хасидів у 2020 році
Міністерство охорони здоров'я Ізраїлю закликає українську владу не дозволяти в 2020 році паломництво хасидів до Умані...
В Айя-Софії розгорнули прапор афганського руху Талібан
Релігія
В Айя-Софії розгорнули прапор афганського руху Талібан
Учасники руху Талібан розгорнули прапор свого угруповання у соборі Святої Софії в Стамбулі...
На Вінничині руйнується пам'ятка архітектури - 200-річна дерев'яна церква
Релігія
На Вінничині руйнується пам'ятка архітектури - 200-річна дерев'яна церква
В селі Петрашівка Теплицького району на очах мешканців гниє стара церква, будівництво якої датують кінцем XVIII початком XIX століття...
Московський патріархат обурився, що ДБР закрило «справу про Томос»
Релігія
Московський патріархат обурився, що ДБР закрило «справу про Томос»
Очільник юридичного відділу УПЦ МП протоєрей Олександр Бахов вважає передчасним закриття ДБР кримінального провадження проти експрезидента Петра Порошенка за розпалювання релігійної ворожнечі...