Чим загрожує скандал навколо «мотор-січ»?

Візит радника президента США з національної безпеки Джона Болтона до Києва, розпорядження американського президента про "перегляд" допомоги Україні у сфері безпеки, сюжет, пов'язаний з продажем контрольного пакета акцій "Мотор Січ" китайським інвесторам – усі ці теми це не лише економіка, це питання національної безпеки .
Дехто побачив у занепокоєності наших партнерів початок нового етапу у відносинах між США і Україною, навіть сигнал можливого перегляду курсу Вашингтона щодо Києва.
Тим більше, що останнім часом лунали заяви низки західних лідерів стосовно пом'якшення позиції Заходу щодо Росії.
Певний зв'язок між перерахованими сюжетами є, але його значення явно перебільшують.
Почнемо з питання про "перегляд" допомоги у сфері безпеки з боку США на адресу України.
Важливим є те, що слово "перегляд" в цьому контексті навряд чи є доречним. Йдеться швидше про аналіз ефективності надання такої допомоги. Подібного роду процеси відбуваються регулярно. Найчастіше вони зовсім не означають, що подальше надання такої допомоги є під загрозою.
Більше того, допомога Україні в цій сфері – в особливому, привілейованому становищі. Вона спирається на потужну двопартійну підтримку Конгресу США, який схвалив з цього питання цілу низку відповідних законодавчих актів.
До перегляду цієї допомоги не закликали і в різних підрозділах виконавчої гілки влади США. Про це не надходило жодного сигналу. Можна констатувати, що з цього питання є консенсус.
Таким чином, допомога у сфері безпеки з боку США не є під загрозою.
Інша річ, що про масштаб цієї допомоги, її фактичне наповнення, її практичну реалізацію говорити можна і треба.
Позиція українського керівництва тут має бути більш проактивною. Треба грати на випередження, формувати своє бачення пріоритетів щодо того, що ми хотіли б отримати від США, і ставити такий запит перед нашими американськими партнерами.
Поки що цього не вистачає, і американська сторона формувала контент допомоги, виходячи лише зі своїх міркувань і бачення ситуації.
Важливим недоліком у багатьох повідомленнях наших засобів масової інформації з цього питання було те, що при цьому не повідомлялося, що цей так званий "перегляд" зачіпає далеко не лише "український напрямок". Аналіз ефективності виділення та надання допомоги має досить масштабний характер.
Зрозуміло, що нас турбує саме "український напрямок", але все ж важливо бачити загальний контекст. Як часто буває, цей контекст – насамперед внутрішньополітичний.