Астрономи відкрили унікальну «однобоку» пульсуючу зірку

За допомогою космічного телескопа TESS астрономи виявили перший приклад зірки, у якої з одного боку коливання поверхні виявляються набагато сильніше, ніж з протилежного, і інших таких об'єктів поки що не знайдено, пишуть автори в журналі Nature Astronomy.
Астрономи виділяють безліч типів пульсуючих зірок, які можуть дуже сильно відрізнятися, але коливання тієї чи іншої амплітуди властиві як мінімум більшості зірок. Деякі, наприклад Сонце, на малих проміжках часу практично не змінюються, в той час як інші, такі як класичні цефеїди, відчувають значні пульсації розміру і температури поверхні.
Вчені під керівництвом Геральд Хендлер (Gerald Handler) з Астрономічного центру імені Миколи Коперника та його колеги з Австралії, Іспанії, Польщі, США та Японії виявили перший приклад подвійної зірки, в якій пульсації однієї з компонентів відбуваються щодо осі, що лежить в площині орбіти, - HD 74423.В результаті взаємодії коливання стають неоднорідними, а їх амплітуда на одній півкулі виявляється приблизно в десять разів більше, ніж на протилежному, що робить даний об'єкт першим відомим з настільки значною всиметрією пульсацій.
Астрономи відзначають, що на даний момент HD 74423 виявляється унікальним об'єктом, але повинні існувати інші подібні до нього. Поки основним питанням в плані даної системи залишається на якій стороні пульсації посилені: на зверненої до компаньйонові або на протилежній.