[]

5 червня 1947 року народився знаменитий «План Маршалла»

5 червня 1947 року народився знаменитий «План Маршалла»

5 червня 1947 року державний секретар США Джордж Маршалл виступив у Гарвардському університеті з програмою активної підтримки європейських країн, економіку яких було зруйновано під час Другої світової війни. Ця програма увійшла в історію як славнозвісний "План Маршалла".

Програма була підтримана Конгресом США і 3 квітня 1948 року президент Трумен підписав відповідний закон.

З 1948 по 1951 рік європейські країни отримали від США допомогу на суму 15 мільярдів доларів. Через те, що СРСР блокував надання допомоги Польщі та Чехословаччині, «План Маршалла» фактично посприяв створенню «залізної завіси» між Західною та Східною Європою.

Після закінчення Другої світової війни значна частина Європи була спустошена: постраждали великі промислові міста, міждержавна торгівля практично припинилась, мільйони людей перебували в таборах для біженців, живучи на гуманітарну допомогу фондів Організаії Об'єднаних Націй, в більшості країн відчувався брак продовольства. Знищена війною транспортна інфраструкура не давала можливості відновлювати економіку Європи у необхідному темпі.

Президент США Гаррі Трумен і Державний секретар США Джордж Маршалл, 1951 рік
 

Єдині з держав-учасниць Другої світової війни, які на момент її закінчення демонстрували стабільне економічне зростання були США і Канада. Однією з небагатьох проблем їх економік був невеликий експорт. Тому, на думку державного секретаря Джорджа Маршалла, досягнення економічної стабільності в Європі якнайкраще відповідало інтересам США, які розглядали цей регіон як потенційно великий експортний ринок.

План реконструкції європейських країн, з яким Джордж Маршалл 5 червня 1947 року виступив у Гарвардському університеті, знайшов підтримку і вже 12 липня у Парижі зібралися представники 16 країн Західної Європи. На цю нараду запрошувались і держави Східної Європи, однак, Рядянський Союз блокував намір Польщі і Чехословаччини приєднатись до «Плану Маршалла», вбачаючи в ньому загрозу американської експансії. Двомісячні переговори Маршалла і міністра закордонних справ СРСР В'ячеслава Молотова не досягли успіху і допомоги США була також позбавлена окупована радянськими військами Східна Німеччина. Через можливий тиск з боку СРСР від «Плану Маршалла» також відмовилась і Фінляндія.

Розглядаючи американську допомогу як інструмент політичного впливу, Радянський Союз вжив рішучих заходів у окупованих країнах Східної Європи — в серпні 1947 року в Угорщині та Болгарії були репресовані незалежні політичні партії, а у вересні в Польщі була проведена нарада компартій східноєвропейських країн, на якій «План Маршалла» був названий «планом поневолення Європи» і причиною поділу світу на «два табори — імперіалістичний і демократичний».

За рішенням Паризької конференції 1947 року була створена Адміністрація економічного співробітництва, а в США — Урядовий комітет з вивчення економічного стану країн, що висловили бажання отримати допомогу, і їх можливостей прийняти таку допомогу. Практична реалізація Плану Маршалла розпочалась 4 квітня 1948 рокуз прийняттям Конгресом США закону «Про економічне співробітництво», який передбачав чотирирічну програму економічної допомоги. Однією з умов отримання допомоги було виведення комуністів з урядів, що і було здійснено в усіх країнах Західної Європи.

До грудня 1951 року США надали 13 країнам Європи допомогу у розмірі 13,3 млрд доларів (148 млрд в цінах 2013 року), більшу частину яких отримали Велика Британія (2,8 млрд), Франція (2,5 млрд), Італія та Німеччина (по 1,3 млрд). Поставки із США були направлені на запобігання голоду (надавались у вигляді дотацій), розвиток промисловості (промислове устаткування) та ринку споживання (промислові товари, сировина, мале машинобудування).

«План Маршалла» виявився одним з найуспішніших економічних програм в історії — за короткий час була відновлена економіка і суттєво підвищена конкурентоспроможність європейського експорту, європейські країни змогли розрахуватись за зовнішніми боргами, було ослаблено вплив СРСР і комуністичного руху. За чотири роки валовий внутрішній продукт західноєвропейських країн підвищився на 33%, сільськогосподарське виробництво зросло на 11%, промислове — на 40%, обсяг торгівлі — на 40%.

В 1951 році «План Маршалла» був замінений на «Закон про взаємну безпеку», за яким США щороку виділяли 7,5 млрд доларів на військово-економічне співробітництво з країнами Західної Європи. У 1961 році американська зовнішня програма допомоги була реорганізована у Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

Загалом «План Маршалла» став першим щаблем трансатлантичної інтеграції, у якій США міцно посіли домінуючу роль, завдяки чому вони і Західна Європа створили атмосферу співробітництва, взаємодопомоги й підтримки, яка знайшла вираження і у військово-політичній сфері — 4 квітня 1949 було створено Організацію Північноатлантичного договору (НАТО), головним принципом якої є система колективної оборони.

[]
Теги
Схожi
У Львові вперше опублікували імена причетних до репресій у тюрмах на Заході України
Історія
У Львові вперше опублікували імена причетних до репресій у тюрмах на Заході України
Команда істориків опублікувала списки працівників чотирьох тюрем НКВС у Львівській області станом на березень 1941 року...
Річниця Волинської трагедії, біди двох братніх народів
Історія
Річниця Волинської трагедії, біди двох братніх народів
Українсько-польське збройне протистояння досягло своєї кульмінації на світанку 11 липня 1943 року, коли сотні УПА напали на польські села і селища...
Хто і коли створив гасло «Слава Україні!»
Історія
Хто і коли створив гасло «Слава Україні!»
Славетне гасло українців народилося у Харкові, а загриміло на всю Україну з Києва. Згодом збереглося завдяки зусилллям галичан і волинян у Львові та Рівному...
Сучасній українській державі не 30, а 103 роки, - історик Василь Яблонський
Історія
Сучасній українській державі не 30, а 103 роки, - історик Василь Яблонський
Літочислення проголошеної 1917 року Української Народної Республіки не слід переривати 1920-1921 роками, адже у вигнанні продовжував діяти еміграційний уряд...
450 років тому в цей день кримські татари спалили Москву
Історія
450 років тому в цей день кримські татари спалили Москву
Рівно 450 років тому - 24 травня 1571 року - військо кримського хана Девлет-Гірея знищило Москву....