«Якщо б Путін підтримав білорусів, він став би національним героєм» - соратниця Тихановської

«Якщо б Путін підтримав білорусів, він став би національним героєм» - соратниця Тихановської

У Мінську та інших містах Білорусі більше місяця проходять протести і страйки, що почалися після оголошення офіційних результатів виборів, згідно з якими в шостий раз переміг Олександр Лукашенко. У перші дні силовики жорстко затримували учасників протестів, серед них були і неповнолітні. Багато з них були жорстоко побиті. Всього було заарештовано коло 10 тисяч осіб. За даними ООН, загинули чотири людини, доля ще восьми невідома.

Своє бачення про ситуацію в Білорусі розповіла виданню currenttime соратниця Світлани Тіхановскої, яка наразі переховується в Польщі.

 • Де ви перебуваєте зараз?

Я перебуваю в Польщі.

 • Розкажіть, чого чекаєте від акцій протесту.

Ми чекаємо від тих акцій, які відбуваються в Білорусі вже останній місяць, того, що Лукашенко нарешті зрозуміє, що у нього абсолютно немає підтримки всередині країни, у нього немає підтримки більшості відсотків населення Білорусі. Тобто ми бачимо, що все більше і більше людей виходять на вулиці Мінська та інших обласних і районних центрів та міст. Тому ми сподіваємося, що Лукашенко все-таки вирішить добровільно скласти влада і піти з поста президента Білорусі, тому що 9 серпня він програв ці вибори. І відразу скажу, що білоруський народ ніколи не здасться до тих пір, поки ми не досягнемо своєї мети.

 • Тобто ви розраховуєте на те, що він побачить таку кількість людей і скаже: "А, окей, я йду"?

Ні, ми розраховуємо на те, що він побачить, що вже протягом більше місяця - бо пройшло більше місяця з моменту виборів в Республіці Білорусь - люди виходять знову і знову, знову і знову. І взагалі наша мета в тому, щоб Лукашенко залишився один, щоб від нього відвернулися і силові структури, і держслужбовці, тому що вони бачать, що у Лукашенка на сьогоднішній день немає підтримки ні як всередині країни, ні на міжнародній арені. Тому що ряд країн, країни Євросоюзу його оголосили персоною нон грата. Він не є легітимним президентом Республіки Білорусь.

 • У вас є підстави вважати, що хтось із його оточення перейде на сторону протестуючих?

Ну ви ж бачите, що це кількість поки не масовий носить характер, але все-таки ми бачимо багато прикладів того, що і силові структури, і правоохоронні органи, і вчителі, навіть які свого часу його активно захищали, вони стали переходити на сторону народу, люди звільняються. І ми робимо все можливе для того, щоб допомагати ось таким репресованим білорусам, тобто тим білорусам, які втратили свою роботу через політичні погляди, через активну громадянську позицію. Ми допомагаємо таким людям, підтримуємо їх у цей складний для Білорусі час.

 • Тут мова все-таки йде про рядових міліціонерів, вчителів, викладачів. А я маю на увазі верхівку білоруської влади: міністрів, заступників міністрів, бізнесменів великих.

Це питання часу. У нас в Білорусі великі бізнесмени, на жаль, не можуть відкрито висловлювати свою позицію, тому що вони розуміють, що вони будуть відразу зазнавати репресій, їх компанії будуть зазнавати репресій, їх співробітники будуть зазнавати репресій. На жаль, так побудована на сьогоднішній день система в Республіці Білорусь. Тобто за те, що ви відкрито висловлюєте свою точку зору, проти вас або фабрикується справа, або вас садять в тюрму, або вас просто виштовхують за межі Республіки Білорусь.

Тому повірте, що багато великих бізнесменів і чиновники не підтримують режим Лукашенка, вони просто про це відкрито поки що сказати не можуть. Але це питання часу, бо ви бачите, що більше місяця відбувається в Білорусі, ви бачите, що рух, мирні демонстрації, мирні протести не вщухають. Більш того, вони набирають обертів. І Лукашенко не розуміє: чим більше силу він проявляє проти простого народу, проти наших громадян, тим сильніше люди ще більше його не сприймають як керівника нашої країни.

 • Як ви оцінюєте реакцію і заяви, дії західних країн? Маю на увазі в першу чергу Європу.

Ми взагалі до цього закликали з першого дня виборів в Республіці Білорусь. Ми ж бачимо, що реальний відсоток підтримки Лукашенко - я думаю, що на виборах він отримав не більше 10-13%. Тому що ми використовували також незалежні платформи, такі платформи як "Голос", платформа ZUBR, ряд сучасних технологій, які допомагають незалежно підраховувати голоси наших громадян. І ми бачили, що він отримав близько 10-13% голосів наших громадян. Але після тих кривавих подій, які відбулися в Білорусі 9, 10, 11, 12 серпня, цей відсоток підтримки наших громадян ще знизився. Мені здається, реальна зараз підтримка Лукашенко - близько 3%.

Звичайно, нас дуже засмучує, взагалі мене особисто як громадянина Республіки Білорусь, дуже засмучують ті силові методи, які використовуються проти мирних громадян. Я розумію, що Лукашенко підняв зарплати силовим структурам, правоохоронним органам, міліції, силовикам в два, в три, чотири рази іноді. Тобто у нас на сьогоднішній день силовики заробляють в рази більше, ніж професор будь-якого університету. І саме тому вони так завзято борються з народом.

Але насправді для нас, для білорусів, це абсолютно не властиво. Мене особисто дуже засмучує той факт, що силовики з такою жорстокістю пригнічують цивільний протест, притому мирний громадянський протест. І я закликаю вкотре, щоб силовики зупинилися і все-таки перейшли на сторону народу, тому що у Лукашенка підтримки немає ні як всередині країни, ні за її межами.

 • Як ви оцінюєте взагалі реакцію Сполучених Штатів Америки?

Яку саме?

 • В принципі, я не бачила дуже яскравих заяв якихось, серйозних кроків, дій.

Саме так. Я думаю, що до сих пір в Сполучених Штатах йде вичікувальна позиція. Тобто вони дивляться, вони спостерігають, я теж не чула з їхнього боку ніякого роду заяв. Я бачила, що є заяви проти придушення демонстрацій ось такими способами, проти насильства. Але насправді я думаю, що на сьогоднішній день Сполучені Штати прийняли таку вичікувальну стратегію, вони дивляться на те, що буде відбуватися в подальшому в Білорусі.

Саме тому ми говоримо, що протестний рух не повинен згортатися, протестний рух не повинен ставати менше, тому що народ Білорусі більше не готовий терпіти Лукашенко, приймати Лукашенко в якості легітимного президента. Тому я думаю, що реакція Сполучених Штатів піде, але трохи пізніше, зараз вони прийняли позицію вичікування, тобто вони спостерігають, що у нас відбувається в країні, вони спостерігають, як довго буде ось цей протестний рух тривати, вони спостерігають і реакцію інших країн . У них така, мені здається, вичікувальна позиція.

 • А як вам позиція Кремля?

Насправді, я вважаю, що пан Путін Володимир Володимирович - людина досить-таки освічена, він людина інтелігентна, він бачить все своїми очима, він бачить, що відбувається в Білорусі, яке протестний рух у нас зараз розгорнулося. І мені здається, що якби Володимир Володимирович зайняв позицію народу Білорусі, а позиція народу Білорусі - це догляд Лукашенко від влади, то для нас Володимир Володимирович був би національним героєм, тому що він би підтримав насамперед волю більшості громадян Білорусі.

 • А як ви оцінюєте те, що Путін  зайняв позицію Олександра Лукашенка?

Час покаже, давайте так говорити.

 • Тобто ви в цьому ще не впевнені?

Я сподіваюся, що Володимир Володимирович все-таки стане на бік білоруського народу. І, як я вже сказала, для нас в цьому випадку він буде національним героєм, тобто людиною, яка підтримала білоруський народ. Так, як росіяни підтримували білоруський народ під час Другої світової війни, так, як росіяни нам допомагали звільняти територію Білорусі. Для нас він був би просто герой, який встав на сторону народу, а не на бік диктатора.

 • А зараз він на чиєму боці?

Подивимося, на чиєму він боці. Я сподіваюся, що все-таки він змінить свою точку зору.

 • Чого чекаєте від зустрічі Лукашенко і Путіна?

Я все-таки чекаю і сподіваюся, як я вже повторювала неодноразово, що все-таки Володимир Володимирович не буде підтримувати людину, у якого немає підтримки ні як всередині держави, так і на міжнародній арені.

 • Не можу зрозуміти, що вам дає для цього підстави, для таких райдужних надій.

Те, що пан Путін, як я вже сказала, людина досить-таки освічена, людина інтелігентна, він же бачить, що відбувається.

 • Тобто ви просто вірите в нього як в особистість - у Володимира Володимировича, і вірите, що він стане в підсумку на сторону протестуючих? І всі дії, які відбуваються до - кремлівські пропагандисти, які зайшли і працюють на білоруських державних каналах, підтримка, яку висловлював Володимир Володимирович і говорив, що готовий і силову підтримку надати, - вас не бентежать?

Я вірю в те, що білоруські протести не будуть зменшуватися, білоруси все одно будуть виходити до тих пір, поки Лукашенко не піде. І я вірю в те, що російське керівництво бачить, наскільки народ Білорусі не підтримує Лукашенко, бачить, наскільки народ Білорусі хоче, щоб він пішов. І все-таки стане на бік народу. Тому що у Лукашенка немає підтримки білорусів взагалі. Напевно, немає того білоруса зараз, який би його підтримував. Може бути, 3%. Ось цей мем, який ми мали на початку президентської кампанії - "Саша 3%", напевно, зараз реальним став. Тому я дуже сподіваюся, що все-таки російське керівництво країни перейде на сторону білоруського народу, тому що за нами правда.

 • Розкажіть про свої плани, буквально на найближчі три-чотири дні. Що буде робити Координаційна рада і як існувати опозиція, яка існує зараз поза Білорусі?

По-перше, те, що я вже сказала: ми зараз активно працюємо над створенням фондів, ми створюємо фонди в різних державах, ми залучаємо гроші для допомоги репресованим білорусам. Ми на наступному тижні плануємо візит до Естонії, а потім до Німеччини, де ми зустрічаємося з керівництвом парламенту, з керівництвом країни. Ми розповідаємо про ту ситуацію, яка відбувається в Білорусі, ми просимо допомоги європейських держав в тому плані, щоб вони не визнавали Лукашенко, щоб вони допомогли зупинити весь той терор, який відбувається в нашій країні.

Тому ми всіма силами зараз працюємо, всі сили кинуті на те, щоб допомагати білорусам, щоб розповідати, що відбувається в нашій країні. Ну і щоб вся світова спільнота відвернулася від Лукашенка, тому що він для нас не є легітимним президентом нашої країни.

Нагадаємо, шо у неділю, 13 вересня, в Мінську пройшов черговий протестний марш. За оцінками ЗМІ, в ньому взяло участь, як мінімум, 150 тисяч людей. МВС Білорусі повідомило про 3 тисячі учасників.Бойовики Лукашенка  схопили також і жінок прямо в мінському костелі і затягнули в свої  авто. Арештовано навіть 72-річну Ніну Багінську. Сам Лукашенко сьогодні, 14 вересня,  буде зустрічатися з Путіним в Москві. А мав би бути в Гаазі. 

Теги
Новини партнерiв
Схожi
Камала Гарріс вимагає від Трампа пояснень його боргу у $421 млн перед невідомими кредиторами
Світ
Камала Гарріс вимагає від Трампа пояснень його боргу у $421 млн перед невідомими кредиторами
Кандидатка у віцепрезиденти США Камала Гарріс у телешоу «Останнє слово з Лоуренсом О'Доннелом» прокоментувала історію, викладену New York Times , в якій йдеться про те, що президент Трамп має величезний борг...
Війна в Карабаху: Афганістан слідом за Турцією підтримав Азербайджан
Світ
Війна в Карабаху: Афганістан слідом за Турцією підтримав Азербайджан
Афганістан підтримав Азербайджан у карабаському конфлікті. Заява з підтримкою опублікувало МЗС країни...
Сьогодні Трамп і Байден зустрінуться на дебатах на Fox News
Світ
Сьогодні Трамп і Байден зустрінуться на дебатах на Fox News
На дебати кандидатам відведено півтори години, за які претенденти мають обговорити 6 основних тем, серед яких ситуація з коронавірусом, економіка, безпека голосування і масові протести в американських містах...
Ердоган: «Вірменія повинна покінчити з окупацією Нагірного Карабаху»
Світ
Ердоган: «Вірменія повинна покінчити з окупацією Нагірного Карабаху»
У невизнаній Нагірно-Карабахської республіці ввели військовий стан і оголосили мобілізацію. Трохи пізніше про загальну мобілізацію оголосив і прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. Влада Азербайджану оголосила про часткову мобілізацію у понеділок ...
Світлана Алексієвич вилетіла з Білорусі до Німеччини
Світ
Світлана Алексієвич вилетіла з Білорусі до Німеччини
Лауреатка Нобелівської премії і член президії координаційної ради опозиції Світлана Алексієвич поїхала з Білорусі...