Яким вийшов 25-й салон Paris Photo, де було представлено галереї з 29 країн світу (фото)

Яким вийшов 25-й салон Paris Photo, де було представлено галереї з 29 країн світу (фото)

У Парижі з 10 по 13 листопада пройшов ювілейний 25-й салон Paris Photo - одна з найважливіших подій світу сучасного фотомистецтва.

Цього року у тимчасовому Гран-Палі на Марсовому полі розмістились галереї із 29 країн. Метою салону, як зізнаються організатори, було прагнення показати всі тренди фотографічного медіуму. Ці три дні навпроти Ейфелевої вежі можна було знайти майже все: від анонімних домашніх альбомів до сміливих експозицій, які до фотографії в розумінні непосвячених глядачів стосунку, здавалося б, не мають.

Paris Photo традиційно проходить у Гран-Пале — Великому палаці, одному з найзнаменитіших виставкових центрів із високим скляним куполом та просторими залами. Але цього року Гран-Пале на ремонті, і ярмарок перемістили в Гран-Пале-Ефемер, тимчасовий будинок біля підніжжя Ейфелевої вежі.

У загальному просторі вдалося виставити 134 галереї. Деякі з них були буквально на асфальті — у «тимчасовому» Гран-Пале підлогу поклали далеко не скрізь. Але виглядала сучасна фотографія, зібрання якої поєднало в собі і класиків, і провокаційних молодих авторів у хрестоподібній будівлі з дерев'яним каркасом, органічно: брак простору та стислість, які часто є проблемою фотосалонів, не відчувалися.

Одна з цілей галерей на Paris Photo — продаж колекційних відбитків, ціна за які часто перевищує десятки тисяч євро. Але для глядачів фотоярмарок — це відображення того, які теми турбують художників та колекціонерів з усього світу. І можливості фотографічного медіуму, які тут видаються практично безмежними.

Цього року почесний гість виставки — знакова іспанська актриса Россі де Пальма, відкрита Педро Альмодоваром, яка пізніше вплинула не лише на кіно, а й на театр, оперу, моду і фотографію. Організатори наголошують, що обрали її саме як «мультидисциплінарного художника». На обкладинці салону розмістили її портрет з червоним папугою ара.


У залах Россі де Пальма обрала 25 знімків — здебільшого кольорові та чорно-білі портрети жінок. Одні – жорсткі репортажні кадри, інші – абстрактні знімки з різноманітністю тіней та відтінків.

Інша окрема вибірка Paris Photo була присвячена жінкам-фотографам. Їх на салоні 77 – цю цифру обрали не випадково. Вона відсилає до гри-лотереї родом з Неаполя, в якій це число в культурі символізує диявола.

«Можна сміятися, але якщо поміркувати, здається, що за цим стоять залишки патріархального світу, де жінок бачили як відьом. Мені прийшла ідея „реабілітувати“ дві сімки», — пояснює куратор проєкту Федеріка Кіокетті.

У 2022-му році у творах проглядається звичний для Європи тренд на висвітлення екології та спробу інакше показати зміну клімату. Іранський фотограф Ібрагім Норузі представив чарівну серію "The lake on its last legs" про озеро Урмія, що зникає на тлі глобального потепління.

"Моєю метою не було розповісти про красу озера - але вона все одно виявилася у фотографіях", - розповідає автор.

На знімках французького фотографа Ксав'є Дюмулана інше забруднення навколишнього середовища. Йдеться про штучне освітлення — у горах на лижних станціях автор порівнює його з лавою, що виходить із вулканів і «пожирає» ніч та зірки.

Особливо цього року представлено Україну, хоча фотосалон і не присвячений військовому репортажу. Олександра де Вівейрос показала знімки авторів із Харківської школи фотографії — художників із цього руху українського мистецтва давно знають у всьому світі, а роботи зберігаються у музеях зі світовим ім'ям.

У відділі, присвяченому книгам, кілька творів про Україну. Британський фотограф Марк Невілл представив проєкт "Stop tanks with books". Книга знімалася з 2015 року: документаліст працював в Одесі, Києві, знімаючи життя мирних жителів, та на Донбасі. З минулого року Марк Невілл живе в Україні.

Перші 750 екземплярів книги автор безкоштовно надіслав політикам, депутатам, послам та медійним персонам.

"Мета - у тому, щоб одержувачі книги зробили реальні кроки для того, щоб зупинити агресію росії", - зазначає Марк Невілл.

Крім «класичних» фотографій – тобто відбитка на папері – на Paris Photo представили й зовсім інший формат фотомистецтва. Архівні знімки геноциду в Руанді на одному зі стендів взагалі замінили на текст на чорному тлі. Самі фотографії сховали в ящики — на думку автора експозиції, щоб не поширювати зображення та ідеологію насильства. А об'ємні композиції, де фотографію доповнюють природні матеріали, барельєфи, скульптури, напівпрозорі рамки, зовсім стали звичайним арсеналом для художників.

25-те видання Paris Photo - індикатор того, що фотографія в XXI столітті виходить за межі звичного розуміння медіуму. Навіть якщо в більшості випадків ринок займають не автори складних експозицій, які можна показати лише у виставкових просторах, а фотографи, які воліють працювати зі звичайним зображенням, фотомистецтво дедалі частіше переходить межі звичного та дозволеного.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Міжнародна федерація журналістів вирішила виключити зі свого складу Спілку журналістів росії
Культура
Міжнародна федерація журналістів вирішила виключити зі свого складу Спілку журналістів росії
Ініціаторами процесу стали Профспілки журналістів Фінляндії, Норвегії, Данії та Ісландії...
Чарльз III запросив працювати в палаці волинника королеви Єлизавети II 
Культура
Чарльз III запросив працювати в палаці волинника королеви Єлизавети II 
Звичай гри на стародавньому шотландському музичному інструменті багато років тому запровадила королева Вікторія...
До Парижа привезли українську Мадонну
Культура
До Парижа привезли українську Мадонну
Роботи українських художників та художниць, створені як до російського вторгнення в Україну, так і під час нього можна побачити у залах галереї L’Atlas до 4 березня...
Фільм Кемерона «Аватар: Шлях води» став шостим фільмом в історії зі зборами понад $2 млрд
Культура
Фільм Кемерона «Аватар: Шлях води» став шостим фільмом в історії зі зборами понад $2 млрд
У країні-агресорі фільм офіційно не йде, хоча оригінальний «Аватар» зібрав $116 млн. Це принципова позиція Джеймс Кемерона...
Вахтанг Кікабідзе пішов: на 85-му році життя помер знаменитий грузинський актор та співак
Культура
Вахтанг Кікабідзе пішов: на 85-му році життя помер знаменитий грузинський актор та співак
2008 року Кікабідзе відмовився від російського ордена Дружби і перестав виступати в країні-агресорі...