Яке відношення мають Коломойський, Порошенко і «закон про олігархів» до конфлікту Зеленського і Ахметова»

Яке відношення мають Коломойський, Порошенко і «закон про олігархів» до конфлікту Зеленського і Ахметова»

Конфлікт президента України Володимира Зеленського і найбагатшої людини країни Ріната Ахметова вийшов у публічну площину. Хвиля взаємної критики на телебаченні, кадрові та законодавчі зміни й напружена ситуація в окремих галузях, як зауважує більшість експертів, з якими спілкувалось Радіо Свобода може вилитися у повноцінну війну. Але що не поділили Банкова та донецький клан, яку роль відіграють у цій ситуації інші олігархи та чим все це може закінчитися, - у матеріалі "Радіо Свобода".

Відносини президента України Володимира Зеленського з Рінатом Ахметовим, якого називають «олігархом №1», докорінно змінилися. Про це пишуть журналісти «Української правди», які посилаються на власні джерела в оточенні як Зеленського, так і Ахметова.

«Команда олігарха ще не так давно була готова дослухатись до бажань ОПУ. Після появи «закону про олігархів» таку готовність як водою змило», – йдеться у публікації «Української правди».

За останній місяць тональність політичних шоу на головному телеканалі медіахолдингу Ахметова «Україна 24» різко змінилася, вони «стали неочікувано критичними до влади». На цю ситуацію звернули увагу й інші українські медіа.

Через що «побили горщики» Зеленський та Ахметов?

Експерти називають кілька причин для можливого конфлікту:

  • ухвалення закону про статус олігарха;
  • спроби тиску однієї сторони на іншу та втрата взаємної лояльності в деяких сферах;
  • непорозуміння щодо тарифів в окремих галузях, зокрема в енергетиці та залізничному транспорті;
  • відставка Дмитра Разумкова з посади спікера Верховної Ради;
  • падіння рейтингу Зеленського та його впливу.

Саме «закон про олігархів» «спричинив конфлікт», викликавши невдоволення Ріната Ахметова, а разом з ним й інших олігархів, стверджує в коментарі "Радіо Свобода" голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«Конфлікт триває вже два місяці, його помітно неозброєним оком. Причому це шалена, агресивна інформаційно-політична війна. Її початок безпосередньо пов'язаний з появою законопроєкту (а нині – вже закону) про олігархів. Рінат Ахметов сприйняв це як публічне приниження. Тут його інтереси збіглися з інтересами Петра Порошенка та Віктора Медведчука. Це добре видно за результатами голосування (за «закон про олігархів») у Верховній Раді. Утворилася така широка олігархічна коаліція», – вважає Фесенко.

Відставка спікера Дмитра Разумкова стала «додатковим чинником конфлікту», і тому, за спостереженнями політолога, тепер ексспікера «активно підтримують на каналах Ахметова та Порошенка». Експерт визнає й те, що окремі галузеві законопроєкти та нормативні акти містять спроби «посилити тиск на бізнес Ахметова», однак він не вважає ці чинники головними.

Як «закон про олігархів», так і відставка Разумкова є лише надводною частиною айсберга, пояснює політтехнолог Олексій Голобуцький.

«Причина конфлікту здається очевидною: президент хоче боротися з олігархами, а олігарх цьому опирається. Але ж, згідно з цим законом, ніхто особливо не постраждає. Порошенко вже показав, як можна його обійти (віддавши свої медіа трудовим колективам). Закон виявився такою собі імітацією. Проблема є глибшою. Наприклад, якби Зеленський досі мав понад 40% підтримки, конфлікту б не було», – відповів Олексій Голобуцький "Радіо Свобода".

Які варіанти розвитку подій?

«Конфлікт між Ахметовим і Зеленським» вийшов у публічну площину, однак наразі ще «не всі мости спалені», визнає більшість експертів. Відтак вони не виключають як перемир'я, так і поглиблення «війни», аж до поразки однієї зі сторін. Наразі конфлікт набирає обертів, і це видно, зокрема, у медійній площині.

Політтехнолог Сергій Гайдай зазначав у коментарі "Радіо Свобода", що Ахметов більше схильний домовлятися, ніж конфліктувати з владою.

«У нього позиція «домовлятися з будь-якою владою, адже від влади дуже залежить робота його активів», – так пояснював Гайдай феномен успіху Ахметова.

Фінансові можливості, досвід та вплив, які має Ахметов, спонукають і саму владу шукати у ньому союзника, кажуть деякі політологи й політики. У розвитку конфлікту значну роль відіграє позиція інших олігархів.

На думку Фесенка, наразі до боротьби проти Зеленського паралельно з Ахметовим долучилися кум Путіна Віктор Медведчук та попередній президент України Петро Порошенко. Причому деякі інші олігархи, такі як Ігор Коломойський та Віктор Пінчук, у конфлікті не зацікавлені.

«Олігархи обрали різні тактики. Для Коломойського більшими є загрози з боку США. А ще він хоче нейтралізувати ризики кримінального переслідування у справах щодо «Приватбанку». Тож для нього менше зло – співпрацювати з нинішньою владою, підтримати Зеленського, а не Ахметова. Інший олігарх, Віктор Пінчук – скоріше нейтральний. Андрій Веревський – скоріше орієнтується на Зеленського. Вони діють за класичною схемою: краще не сваритися з владою: або підтримати її, або зберегти нейтралітет», – стверджує голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента».

Політолог Віталій Кулик, між тим, не вважає, що Коломойський зараз грає на боці Зеленського. Він не виключає, що основні українські олігархи можуть об'єднатися проти Банкової.

«Зараз він не в тій позиції, щоб формувати порядок денний Зеленського. Він залишається осторонь. І якщо йому «обломиться» якась вигода від цього конфлікту – це радше буде збіг обставин. Я більше повірю в олігархічний консенсус, коли кілька олігархів, серед яких і Ахметов, і Коломойський, об'єднаються проти Зеленського», – прогнозує Віталій Кулик.

Опоненти Зеленського «переоцінили його слабкість», стверджує Володимир Фесенко, говорячи про перспективи розгортання цього «конфлікту».

«Ахметов переоцінив слабкість Зеленського. Тобто припустився тієї ж помилки, що й раніше Медведчук і Порошенко. Вони думали: все, президент слабкий, можна атакувати. Ми бачили, чим це закінчилося: зокрема, санкціями проти Медведчука, – говорить Фесенко. І прогнозує найближчі події. – Думаю, з боку Зеленського буде відповідь. І достатньо жорстка».

Політтехнолог Олексій Голобуцький, натомість, вважає, що це Зеленський переоцінює свій вплив.

«Він поводиться так, ніби щойно виграв вибори. Все це треба було робити у перший рік правління, в період максимального впливу та рейтингу. Навіть якщо йдеться про імітацію боротьби з олігархами. Тому Ахметов бачить, що президент «грає нечесно», і, наприклад, з Коломойським у нього все в порядку, тому реагує на це. Але всі ці кроки наразі суто психологічні: по суті нічого поганого з бізнесом Ріната Ахметова не трапилося. Те, що ми бачимо – прояв слабкості Зеленського і бажання Ахметова «поставити на місце» Офіс президента», – уточнює політтехнолог.

Втім, вирішальною може стати ситуація в окремих галузях, важливих і для влади, і для олігарха. З боку компаній Ахметова, між тим, триває «енергетичний шантаж», який в умовах опалювального сезону може отримати жорстку відповідь влади загалом, а не суто президентської вертикалі, таку оцінку робить Володимир Фесенко.

Наразі Україна має кількаразовий дефіцит вугілля на ТЕС, як державних, так і приватних. У компанії ДТЕК, відповідаючи на запитання "Радіо Свобода", пояснили це, зокрема, складною ситуацією на світових ринках вугілля, необгрунтовано низькими відпускними цінами на електроенергію й водночас збільшеним навантаженням на теплову генерацію влітку та на початку осені.

 

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Олена Зеленська відвідала Меморіал 9/11 та Український музей у Нью-Йорку
Політика
Олена Зеленська відвідала Меморіал 9/11 та Український музей у Нью-Йорку
В Українському музеї у Нью-Йорку перша леді взяла участь у дискусії «Збереження української культури під час війни» ...
Для підняття прапору України у звільнений від росіян Ізюм приїхав президент Зеленський
Політика
Для підняття прапору України у звільнений від росіян Ізюм приїхав президент Зеленський
Місто Ізюм у Харківській області, що було окуповане з 2 квітня 2022 року російськими військами, було звільнено ЗСУ 10 вересня. У ньому немає електрики, води та газу...
Урсула фон дер Ляєн приїде до Києва переговорити з Зеленським щодо подальшого зближення України і ЄС
Політика
Урсула фон дер Ляєн приїде до Києва переговорити з Зеленським щодо подальшого зближення України і ЄС
Президентка Єврокомісії наголосила, що хоче суттєво розширити взаємовигідну торгівлю ЄС і України...
Україна розпочала третій етап війни - Олексій Резніков
Політика
Україна розпочала третій етап війни - Олексій Резніков
«Першим етапом у війні було стримування росіян. Другий полягав у тому, щоб встановити баланс... Контрнаступ — це третій етап», — наголосив Олексій Резніков...
Зеленський заявив, що рф не може сформулювати адекватних позицій задля переговорного процесу
Політика
Зеленський заявив, що рф не може сформулювати адекватних позицій задля переговорного процесу
Переговори з РФ поки неможливі, тому що вона не може сформулювати адекватних позицій, – сказав Володимир Зеленський на форумі YES...