[]

Як кримськотатарський Ахтіар став «городом русской славы» Севастополем

Як кримськотатарський Ахтіар став «городом русской славы» Севастополем

22 лютого 1784 року за указом російської імператриці Катерини II порт і фортеця Ахтіар у Криму перейменували на Севастополь.

Нова назва міста з грецької мови перекладається як "священне місто". В античності існувало мінімум 6 міст з такою ж назвою.

Місто-фортецю Ахтіар заклали 14 червня 1783 року біля руїн грецького міста Херсонес. Фортеця отримала назву від кримськотатарського села Ак-Яр, на території якого її почали будувати.

Наступного року Катерина II перейменувала місто. Тоді була мода називати міста давньогрецькою.

Процесом будівництва керував князь Григорій Потьомкін.

Фактичним засновником міста став контрадмірал родом з Шотландії Хома Маккензі. 1788-го командувати портом і ескадрою до Севастополя прибув адмірал Федір Ушаков. Він реалізував більшу частину первісного плану міста. Збудував дороги, колодязі, доми, військові казарми та лікарню.

1797 року новий імператор Російської імперії Павло I повернув місту попередню назву - Ахтіар. Назву Севастополь повернули за наказом Сенату 1826 року.

Автором імені «Севастополь», яке отримала головна база Чорноморського флоту, вважається Катеринославський і Таврійський генерал-губернатор князь Потьомкін. Наприклад, в «Історичному путівнику по Севастополю», виданому в 1907 році під редакцією відомого російського військового історика генерал-майора Андрія Зайончковський, йдеться, що місто було найменовано імператрицею Севастополем за пропозицією князя Потьомкіна. 

Назва «Севастополь» найточніше перевести як «місто Божественного», тобто місто імператора. Саме так трактувалися назви кількох міст Себастополіс часів римського імператора Августа, що мав титул Божественного. І швидше за все, князь Потьомкін, якщо і не сам вичитав цю деталь в історичних книгах (хоча і міг, з огляду на його пристрасть до читання), то отримав підказку від своїх свитских, які прагнули допомогти патрону зміцнити своє становище при троні. На це побічно вказує характерна цитата з листа, відправленого Потьомкіним імператриці Катерині 13 червня 1783 року: «Петербург, поставлений у Балтики, - північна столиця Росії, середня - Москва, а Херсон Ахтіярскій нехай буде столиця полуденна моєї Государині». 

[]
Теги
Схожi
10 березня 1865 року вперше прозвучав майбутній гімн України «Ще не вмерла Україна»
Історія
10 березня 1865 року вперше прозвучав майбутній гімн України «Ще не вмерла Україна»
Шеф київських жандармів князь Долгоруков після написання відомого вірша дав розпорядження вислати поета Чубинського з України на проживання в Архангельську губернію під нагляд поліції «за шкідливий вплив на розум простолюду»...
Характерники – одвічні хранителі козацького роду
Історія
Характерники – одвічні хранителі козацького роду
Оповіді про Характерників – це захоплююче і динамічне фентезі, яке ґрунтується на українській історії та міфології, котре має займати гідне місце серед легенд світу...
Міжнародний жіночий день: історія і традиції свята
Історія
Міжнародний жіночий день: історія і традиції свята
8 березня в усьому світі відзначається Міжнародний жіночий день, а мільйони жінок і дівчат отримують привітання.  З кожним роком це свято стає все більш невизначеним: що ми святкуємо та з чим вітаємо?...
90 років першому і останньому Президенту СРСР: день народження  Михайла Горбачова
Історія
90 років першому і останньому Президенту СРСР: день народження Михайла Горбачова
Сьогодні, 2 березня 2021 року виповнюється 90 років Михайлу Сергійовичу Горбачову...
 КДБ завадив шлюбу онучки Івана Франка та племінника Лесі Українки
Історія
КДБ завадив шлюбу онучки Івана Франка та племінника Лесі Українки
У липні 1972 року племінник Лесі Українки (Косач), Юрій Косач, планував приїхати зі Штатів до УРСР та одружитись на онуці Івана Франка - Вірі Франко...