[]

Вупі Голдберг - 65. Одеське коріння, робота в морзі, комуна хіпі та інші парадокси «негарної красуні»

Вупі Голдберг - 65. Одеське коріння, робота в морзі, комуна хіпі та інші парадокси «негарної красуні»

13 листопада виповнюється 65 років знаменитій американській актрисі, телеведучій, сценаристу Вупі Голдберг. Вона стала однією з небагатьох актрис, удостоєних чотирьох найпрестижніших американських кінонагород: «Оскара», «Греммі», «Тоні» і «Еммі».

Її називають «жінка-парадокс»: не будучи красунею, вона легко зачаровує всіх навколо, а в кіно прийшла без будь-якої освіти після роботи в морзі! На цьому парадокси не закінчуються. Мало хто з глядачів знає про те, що її пов'язує з Одесою і чому вона називала фашистом Андрія Кончаловського...

У це важко повірити, але у темношкірої актриси були предки-одесити: її прабабуся по материнській лінії народилася в єврейській родині в Одесі і провела там половину життя. Пізніше сім'я емігрувала до США і оселилася в Нью-Йорку.

Про своїх предків актриса говорила:

«Усі жінки в моєму роду були сильними особистостями. Вони ніколи не називали себе феміністками, не вимовляли гучних слів, але все, що відбувалося всередині сім'ї - траплялося з їх ініціативи. Від них я успадкувала звичку - до всіх неприємностей ставитися з гумором».

Справжнє ім'я Вупі Голдберг - Керін Елейн Джонсон. Вона народилася в Нью-Йорку, в сім'ї священика і медсестри. На початку творчої кар'єри вона взяла псевдонім Вупі (своє дитяче прізвисько) Голдберг (її мама жартівливо пояснила, що прізвище Джонсон недостатньо єврейське для того, щоб стати зіркою). Але перш ніж прийти в акторську професію, вона пройшла довгий і непростий шлях, який ледь не обірвався ще в молодості.

В школі вона не виявляла жодних успіхів - через вроджену дислексію у неї були проблеми з читанням і письмом. До того ж до занять вона не проявляла жодної цікавості, але з 8 років виступала в експериментальному дитячому театрі Елен Рубенстайн, де отримала єдині в своєму житті уроки акторської майстерності. У неї не було не тільки акторської освіти, але навіть закінченої середньої - кілька років вона була серед відстаючих, а потім і зовсім кинула школу.

В кінці 1960-х рр. Керін пішла з дому і, приєднавшись до руху хіпі, оселилася в їх комуні. Там вона пристрастилася до заборонених препаратів, довгий час ніде не працювала і жила на допомогу з безробіття. Ця історія могла б завершитися дуже сумно, і світ ніколи не дізнався б ім'я актриси Вупі Голдберг, якби Керін Джонсон не зустрілася на початку 1970-х рр. з активістом руху проти наркотиків Елвіном Мартіном. До цього вона кілька разів марно намагалася позбутися своєї залежності, але без сторонньої допомоги у неї це не вийшло. Елвін допоміг їй впоратися з цією проблемою, а незабаром став її чоловіком і батьком її єдиної дочки Алекс.

Не маючи ніякої освіти, Керін працювала де доведеться: вона укладала цеглини, була нічним сторожем, гримером тіл в морзі, поки одного разу в одному з театральних агентств їй не підшукали акторську вакансію в новому театрі міста Сан-Дієго. Її чоловік не хотів їхати з Нью-Йорка, і Керін прийняла рішення з ним розлучитися після 6 років спільного життя. Удвох з донькою вона перебралася на західне узбережжя Америки.

На театральній сцені Керін почала виступати вже як Вупі Голдберг. У театрі вона мала шалений успіх. Після моновистави, в якій актриса зіграла всі 6 ролей, до неї прийшла перша популярність. Одного разу цю постановку побачив режисер Майк Ніколс і допоміг їй в середині 1980-х рр. організувати виступ на Бродвеї.

У 30 років Вупі Голдберг отримала свою першу головну роль в кіно, у фільмі «Квіти лілові полів». Почувши про підготовку до екранізації роману Еліс Уокер «Ліловий колір», актриса відправила лист письменниці з проханням дати їй головну роль в цьому фільмі. Еліс бачила її виступи на театральній сцені, тому підтримала цю ідею і звернулася до Стівена Спілберга з цією пропозицією. Кінодебют був тріумфальним - фільм став однією з головних кіноподій 1985 року за цю роль Вупі Голдберг отримала «Золотий глобус» і була номінована на «Оскар».

Після цього актриса багато знімалася, в основному в комедійному та ексцентричному амплуа, але в її репертуарі були і сильні драматичні ролі, наприклад, в голлівудському фільмі Андрія Кончаловського «Гомер і Едді», який отримав Гран-прі на Міжнародному кінофестивалі в Сан-Себастьяні.

Пізніше Кончаловський зізнався, що робота над фільмом просувалася складно через те, що їхні стосунки з актрисою не склалися з самого початку і її образ у фільмі вийшов зовсім не таким, яким його задумував режисер:

«Вупі з породи «самограючих» акторів і не любить, щоб режисер втручався в те, що вона робить на знімальному майданчику. Вона вважала, що я фашист, що не можна так жорстоко поводитися з акторами. Звичайно, цю роль повинен був грати актор, від якого виходить небезпека. А від Вупі фізичної небезпеки виходити не може. Вона чарівна, смішна, чарівна. Вона талановита актриса, зірка. Але не Едді».

Звичайно, найяскравішою і знаковою кінороботою Вупі Голдберг стала роль медіума-аферистки Оди Мей Браун у фільмі «Привид». У цьому образі режисер спочатку бачив Опру Уїнфрі, але Патрік Суейзі переконав його запросити Вупі Голдберг, яка була неперевершеною в комедійному амплуа. У підсумку цей вибір приніс фільму «Оскар» - його вручили Вупі Голдберг, яка відтіснила на задній план акторів, що зіграли головні ролі, і перемогла в номінації «Краща актриса другого плану».

Її привабливість називали парадоксальною. Вона ніколи не була красунею, але при цьому користувалася успіхом у чоловіків і без праці підкорювала всіх, хто знаходився в центрі її уваги. Після розлучення з першим чоловіком актриса ще двічі виходила заміж, у неї було кілька цивільних шлюбів, але всі ці союзи проіснували недовго.

У 34 роки Вупі Голдберг стала бабусею - її дочка в 16 років народила доньку Амару. В даний час у актриси є ще два онука.

Вупі Голдберг не раз говорила про те, що всі три своїх шлюбу уклала під тиском оточуючих, в той час як сама не відчувала в цьому потреби:

«Спочатку люди чекають, коли у тебе з'явиться бойфренд. А потім з нетерпінням чекають, коли ви одружитеся. Мені не хотілося ні з ким ділитися свої почуттями, не хотілося, щоб мене питали, навіщо я роблю ті чи інші речі. А у відносинах без цього ніяк, тому мені було потрібно багато часу, щоб зрозуміти, що шлюб - не для мене. Ти не повинен вступати в шлюб, тільки тому, що від тебе все цього чекають».

Тільки через роки актриса зробила несподівану заяву про те, що нікого з трьох чоловіків по-справжньому не любила. При цьому вона визнає, що на даний момент почувається абсолютно щасливою і ні з ким не хоче жити разом.

Що ж, мабуть, це ще один парадокс найчарівнішої некрасивої красуні Голлівуду!

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Українська мама легендарного Тайсона: як емігрантка з Тернополя виховала легенду боксу
Люди
Українська мама легендарного Тайсона: як емігрантка з Тернополя виховала легенду боксу
Мало хто знає, що легендарного чемпіона з професійного боксу Майка Тайсона всиновила і виховала українка з Тернополя на ім'я Камілла Іващук...
31 серпня народився один із перших українських політичних емігрантів, священик УПЦ Агапій Гончаренко
Люди
31 серпня народився один із перших українських політичних емігрантів, священик УПЦ Агапій Гончаренко
Моя Ненька Україна і джерело козацтва, якоже фенікс, воскресне на добро людям, на вічну правду і волю - Агапій Гончаренко...
6 серпня народився відомий американський художник українського походження Енді Воргол
Люди
6 серпня народився відомий американський художник українського походження Енді Воргол
Енді Воргол – одна з найсуперечливіших осіб ХХ століття, художник, режисер, продюсер, гуру поп-арту та батько масової культури...
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Люди
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Давид Бурлюк - живописець, графік, художник театру, критик, поет. Один із засновників українського та загальноросійського футуризму...
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Люди
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Василь Барка – митець із когорти українських письменників Америки. Цього видатного письменника-модерніста, літературознавця та філософа двічі номінували на здобуття Нобелівської премії. Він один з перших заговорив про Голодомор на українських землях...