Вишиванка чи косоворотка: етнологи розібрали нетипове вбрання Зеленських

Вишиванка чи косоворотка: етнологи розібрали нетипове вбрання Зеленських

У День вишиванки у Мережі бурхливо обговорюють світлину президента України Володимира Зеленського, на якій він постав у національному вбранні. Президент Володимир Зеленський разом з дружиною Оленою привітали українців з Днем вишиванки. Утім, на фото президент був одягнений у сорочку більше схожу на російську косоворотку, ніж на українську вишиванку.

Фото розмістили на інстаграм-сторінці та у твіттері Зеленського.

"Наша гордість, наш символ і скарб. З Днем вишиванки!", – йдеться у дописі.

Користувачі соцмереж одразу звернули увагу, що одяг для подружжя Зеленських на День вишиванки підібрали невдало.

З цим погоджується і Оксана Косміна, етнологиня, старший науковий співробітник Інституту народознавства НАН України, кандидат історичних наук. А також Володимир Щибря, директор Центру фольклору та етнографії КНУ імені Тараса Шевченка.

"В принципі, що у президента, що у його дружини, абсолютно сучасні модернові речі, але до традиційного ці сорочки мають далекий стосунок і зв’язок", – зазначає фахівчиня.

Інші колеги-етнологи доповнюють цю думку:

"Правильніше було б сказати, що це стилізований варіант первинної вишиванки. Але коректніше було би дизайнеру зробити вишивку не по боку (косій лінії), а по центру", - розповіла ТСН.ua етнологиня Христина Федечко. Вона також додала, що такий крій вишиванки був поширений на Слобожанщині, Поліссі, Полтавщині, Поділлі, а також на білоруських землях. Водночас на першій леді Олені Зеленській була суто стилізована, сучасна сорочка."

А наукова співробітниця Інституту мистецтвознавства, фольклористики і етнології ім. М. Т. Рильського НАН України Марина Олійник розповіла ТСН.ua, що хоч сам образ не є репрезентативним, але такий вид крою дійсно побутував на теренах України. За її словами, на фото важко визначити техніку, в якій виготовлено виріб, але з того, що видно, це є тип чоловічої сорочки косоворотки. 

"Сама косовортка як така, а це ближче, до косоворотки - що ми бачимо, не ввійшла в репрезентативний ряд українського традиційного строю. Але таке вбрання зустрічається на початку ХХ сторіччя і тягнеться до 40-х років", - розповіла пані Марина. 

"Безумовно це епатажний образ, бажання привернути увагу до своєї персони і швидше мета була створити певний інформаційний прецедент. Прочитуються натяки на взаємодії російської і української культур, бо саме такий крій косоворотки характерний для російського народного костюму, і білоруського також", - додала експертка. 

Сорочка президента Володимира Зеленського

"Такий крій чоловічих сорочок, коли застібка не по центру на грудях, а зміщена, зустрічався і в українській традиційній культурі, причому в багатьох регіонах. Але, якщо говорити про традиційний український крій, і там застібка зміщена – то весь візерунок все одно має знаходитися в центрі", – пояснює експерт Оксана Косміна.

Традиційності немає і в орнаменті вишивки, зазначає експертка.

 

рнамент взятий я не знаю де, він не традиційний, хоча можна було б використати і традиційний. І вони зробили вишивку вузеньку, тому вона підкреслює цей крій косоворотки. Якби вони при такій застібці зробили візерунок ширшим – то воно б згодилося. А тут виходить і крій не традиційний і розташування композиції орнаменту.

І це зіграло таку негативну роль, тому і правильно всі пишуть про косоворотку", – пояснила фахівчиня.

Косміна додала, що такий тип сорочки, у яку вбрали Зеленського, характерний, як для росіян, так і для білорусів.

"Тому візуально воно не сприймається, як наше", – зазначила вона.

 

Володимир Щибря вважає, що питання, чи варто вважати такий крій традиційною українською сорочкою, дискусійне.

"Такий тип крою сорочок є досить пізнім – кінець XIX – початок XX століття. Сорочка з маніжкою, або як росіяни називають "косоворотка" прийшов до нас з Росії. І до росіян цей крій також прийшов з Азії. Тобто це чуже.

Хоча воно і прижилося у нас, і використовувалося впродовж певного часу, але для президента, як особи номер один, доречніше було б зробити сорочку з прямим розрізом, більш традиційним", – пояснив фахівець

Що стосується орнаменту – він досить пересічний, каже дослідник.

"Він не несе якусь регіональну прив’язку. Такий орнамент може бути на будь-якому континенті, не лише в Європі", – додав фахівець.

Сорочка першої леді Олени Зеленської

"Щодо дружини президента – те саме. Цей виріз каре теж зроблений нетрадиційним, бо традиційно він не був такої глибини. Тому воно виглядає, як сучасна вишита блузочка і не більше. Хоча сама форма такого вирізу в Україні була. На Поліссі його називали голошийка, на Косівщині – квадрат, і на Буковині він був", – пояснила етнологиня.

Оксана Косміна підсумувала, що у президента немає гарного консультанта, хто би порадив, які сорочки краще вибрати до свята.

"Це не той день і вони не ті особи, щоб так одягатись", – додала вона.

Доповнення:

З'ясувалося, що вбрання подружжя Зеленських розробляв український дизайнер Артем Климчук. За його словами, ці сорочки – спецзамовлення самого президента і першої леді.

"Створюючи вишиванку для Володимира, за основу ми взяли національний костюм дніпропетровського регіону. Для східної України розріз на сорочці збоку був широко поширеним елементом. Він був дуже популярним у 19 столітті, але втратив свою актуальність після всього того, що з нашою країною зробив Радянський союз", – розповів Климчук виданню Vogue.ua.

Дизайнер запевняє, що за зразок взяли сорочки з музейних архівів Дніпропетровської області.

Те ж стосується і вбрання Олени Зеленської.

"Трохи стилізували візерунки [...] переосмислили дизайн і осучаснили вишиванку", – додав Климчук.

Зазначимо, сама перша леді в своєму інстаграм-дописі назвала фасон своєї сорочки частиною "регіональної вишиванкової родзинки". Але це йшлося про виріз-каре.

День вишиванки святкують в усьому світі щорічно у третій четвер травня з 2006 року. В цей день українці вдягають свої вишиванки на роботу, в школу, а також організовують флешмоби у соцмережах, ділячись своїми фото у сорочках.

 

Теги
Схожi
Французька Ніцца потрапила у Всесвітню спадщину ЮНЕСКО
Культура
Французька Ніцца потрапила у Всесвітню спадщину ЮНЕСКО
27 липня Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО визнав виняткову універсальну значимість столиці Лазурного берега...
 $20 млн у проєкт Бабиного Яру готовий інвестувати Світовий конгрес українців
Культура
$20 млн у проєкт Бабиного Яру готовий інвестувати Світовий конгрес українців
Українська діаспора готова фінансово підтримати реалізацію державного проєкту меморіалу Бабиного Яру...
У Кенії презентували перший україномовний аудіогід
Культура
У Кенії презентували перший україномовний аудіогід
У межах проєкту культурної дипломатії перша леді України Олена Зеленська презентувала аудіогід українською мовою в Кенії, який звучатиме в історичній пам’ятці XVI ст. – «Форті Ісус»...
Три українські фільми покажуть на Венеціанському кінофестивалі
Культура
Три українські фільми покажуть на Венеціанському кінофестивалі
На 78-му Венеціанському кінофестивалі покажуть три українські фільми. Серед них – «Носоріг» Сенцова і «Цензорка» Керекеша...
Українка стала першою диригенткою на Байройтському фестивалі
Культура
Українка стала першою диригенткою на Байройтському фестивалі
Українка Оксана Линів, стала першою жінкою, яка диригувала оркестром за 145-річну історію відомого оперного фестивалю у німецькому Байройті...