[]

Узбецька кухня: можна втрати не лише голову, але й здоров’я

Узбецька кухня: можна втрати не лише голову, але й здоров’я

У чому феномен узбецької кухні? З чим пов’язаний ріст популярності та чи справді узбецька їжа несе смертельну небезпеку?

Яка вона – узбецька кухня?

Узбекистан завжди був відомий своєю смачною та неповторною кухнею. Як у країні з аграрним розвитком, тут завжди готували висококалорійні страви, щоб робітники на полях мали достатньо сили працювати.

Ці страви зазвичай складаються з жирного м'яса, зокрема овечого, а також борошна, рису, овочів та олії. Полюбляють узбеки й спеції – кмин, перець, коріандр, корицю, лавровий лист тощо. З такими інгредієнтами вони продовжують вражати світ своїми стравами – від пельменів до супів та кебабів.

Узбецькі рецепти страв дуже різні і змінюються від одного району до іншого, проте рецепти «національних страв» залишаються однаковими у цілій країні.

Всім відомими є:

Сомса – випічка, наповнена зазвичай м'ясом та цибулею, запечена у тандирі (глиняній печі);

Лагман – м'ясний суп, який перед подачею змішують з локшиною, (може бути як супом, так і другою стравою);

Нарин – суп з домашньої локшини та м'яса;

Шурпа – популярний суп з м'ясом та овочами;

Шашлик (кебаб) – м'ясо зі спеціями, що готується на грилі.

Проте найпопулярнішою стравою все-таки залишається плов.

Історія походження та приготування плову

Згідно з історією, ця страва з'явилася  під час правління відомого узбецького завойовника Тимура, який започаткував імперію Тимуридів у XIVстолітті. За легендою, Тимур повинен був прогодувати свою величезну армію під час походу, і саме плов, напрочуд висококалорійна страва,  допомогла йому у цьому. Після війни цей простий, але смачний рецепт страви поширювався солдатами, які повернулися.

Сьогодні виникає багато суперечок щодо того, із чого складався Тимуровий плов. Одні кажуть, що головними були м'ясо, рис та морква, інші вважають – здоровенна порція висококалорійної олії.

Пройшло чимало часу і зараз плов готують за різними технологіями. Для прикладу, у різних невеликих регіонах Узбекистану до рису з м'ясом додають яйця, часник, цибулю, помідори, перець, різні спеції тощо.

Узбеки готують плов на всі особливі події, у вихідні дні й рідше у будні.

Проте, на думку експертів, хорошого у таких стравах не так вже й багато.

Чим небезпечна узбецька кухня?

На початку цього року The Lancet опублікував глобальне дослідження смертності, що пов’язана з харчуванням.  У результаті дослідження було встановлено, що у 2017 році кожна п’ята смерть була спричинена поганою їжею – насамперед споживанням занадто великої кількості солі,  та надто малою кількістю у раціоні цільних зерен, фруктів та овочів. Країною з найвищим рівнем смертності, пов’язаної з харчуванням, став Узбекистан. Таке твердження про «смертельну» кухню у світі засмутило багатьох узбеків, які пишаються своєю їжею, особливо зараз, коли країна приваблює туристів своєю культурою та кухнею зокрема.   

Лола Абдурахімова, узбецька гастроентерологиня, стверджує, що питання полягає не в самій їжі, а в зміні звичок життя узбеків. Вона пояснює, що для аграрного суспільства, яке наполегливо працює протягом цілого дня, узбецькі страви в помірному обсязі підходять.

Проблеми зі здоров’ям, за її словами, виникають через три сучасні зміни способу життя: переїдання, малорухомість та відсутність різноманітності в харчуванні. Оскільки узбеки урбанізувалися, вони стали менш активними й спалюють менше калорій, але не змінюють свій раціон. До того ж, важливим є той факт, що спілкування для узбеків зазвичай проходить під час їжі і може тривати годинами, що спричинює переїдання.

За словами Абдурахімової, у сучасному узбецькому раціоні також не вистачає фруктів та овочів. Раніше ці здорові продукти часто вживали у якості перекусу, але сьогодні їх замінюють на іноземні фастфуди, такі як гамбургери та дьонер-кебаб.

«Проблема у тому, що наші люди не знають, коли зупинитися. Коли нормальна порція становить чотири манти, дехто їсть вісім або десять», – каже Абдурахімова.

Чи є майбутнє в узбецької кухні?

Узбецька їжа відома і надзвичайно популярна у всій Співдружності Незалежних Держав (СНД), коаліції дев'яти колишніх республік СРСР. Наприклад, у більшості міст Центральної Азії легко знайти повністю зайняті ресторани, що спеціалізуються на узбецькій кухні.

Широка популярність узбецької їжі також представлена в Інтернеті. Равшан Ходжиєв, який три роки розповідає про узбецьку їжу на своєму YouTube-каналі «Provedu» (російською), підрахував, що 60% його десятків тисяч підписників – не узбецькі члени СНД. Люди з різних країн і різних національностей стежать  за ним, аби дізнатися більше, як готуються справжні узбецькі страви. Важливо, цей інтерес лише зростає.

З талановитими кухарями, унікальними і смачними стравами та урядом, який прагне просувати країну за кордон, можна передбачити, що узбецька кухня матиме вплив на світовій кулінарній арені. І якщо вона готова пристосувати свої традиційні рецепти до мінливого способу життя місцевих жителів та споживачів закордонного ринку, які все більш вибагливо ставиться до здорової їжі, то зможе позбутися свого статусу «смертельної кухні».

 

 

 

[]
Теги
Схожi
Незабаром візитівкою Вінниці стане борщ на вишнях
Їжа
Незабаром візитівкою Вінниці стане борщ на вишнях
Близько двадцяти закладів-амбасадорів Вінницького стандарту гостинності планують ввести спільні позиції в меню у вигляді страв з вишнями...
Крафтові цукерки і пастила без цукру від української компанії OGsweets
Їжа
Крафтові цукерки і пастила без цукру від української компанії OGsweets
Крафтові цукерки і пастила від української компанії OGsweets повністю змінять уявлення про солодке...
Для військових ЗСУ волонтери приготували найбільший в Україні шашлик
Їжа
Для військових ЗСУ волонтери приготували найбільший в Україні шашлик
Рекорд України за кількістю приготованого шашлику поставили в мотопіхотному батальйоні окремої мотопіхотної Маріупольської бригади оперативного командування «Південь»...
Лікар назвала найнебезпечніший маринад для шашлика
Їжа
Лікар назвала найнебезпечніший маринад для шашлика
Деякі рецепти маринаду для шашлику можуть виявитися дуже шкідливими...
Новий скандал з борщем: чи справді Google визнав борщ російським?
Їжа
Новий скандал з борщем: чи справді Google визнав борщ російським?
Окрім українського борщу, в матеріалах проєкту як російські страви назано грузинські хінкалі та осетинські пироги......