Україна стала третім імпортером зброї у світі, США - найбільший імпортер, в рф - спад - SIPRI

Україна стала третім імпортером зброї у світі, США - найбільший імпортер, в рф - спад - SIPRI

Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI) випустив нове зведення даних про глобальні постачання озброєнь. З нього випливає, що частка експорту озброєнь з країни-агресора в період з 2018 по 2022 роки знизився на 22% порівняно з попередніми п'ятьма роками. Частка американського експорту навпаки зросла із 33% до 40%. На світовому ринку також зросла вага Франції, третього найбільшого експортера озброєнь, пише AFP.

Заснований у 1966 році шведський незалежний аналітичний центр SIPRI займається проблемами миру та конфліктів, спеціалізується насамперед на питаннях контролю над озброєннями та роззброєння, публікуючи дані про глобальні постачання зброї.

У новому зведенні експерти SIPRI розповідають про те, як за останні роки змінилися обсяг і частки глобальних поставок зброї з основних країн-експортерів. Експерти порівнюють два п'ятирічні періоди: з 2013 по 2017 роки та з 2018 по 2022 рр включно. Таким чином, звіт охоплює майже рік повномасштабного російського вторгнення в Україну.

П'ятьма найбільшими експортерами зброї в період з 2018 по 2022 роки були США, росія, Франція, Китай та Німеччина. На них припало 76% усього світового експорту озброєнь.

Як нагадують у SIPRI, у торгівлі озброєннями довгий час домінували США та рф, які три останні десятиліття є першим та другим найбільшими експортерами озброєнь відповідно. Проте розрив між США та росією останнім часом поглибився, а між рф та Францією скоротився. Можна говорити про посилення домінування США у цій сфері.

Скорочення експорту російської зброї та посилення домінування США

Якщо докладніше, обсяг експорту американських озброєнь збільшився на 14% у період із 2018 по 2022 роки. порівняно з попередніми п'ятьма роками (2013—2017 рр.) В останні п'ять років на США припало 40% усього світового експорту зброї. Що стосується росії, її обсяг експорту за цей період знизився на 31%.

Таким чином, частка російського збройового експорту на світовому ринку знизилася з 22% до 16%.

У SIPRI зауважують, що постачання російської зброї скоротилося у 8 із 10 основних країн-отримувачів. Так, обсяг експорту до Індії — найбільшої країни-отримувача російських озброєнь — скоротився на 37% у 2018—2022 роках порівняно з 2013-2017 pp. А експорт зброї з рф до інших семи країн у середньому скоротився на 59%. Втім, на 39% збільшилися російські постачання зброї до Китаю та на 44% — до Єгипту. Вони стали другим та третім за обсягом одержувачами російської зброї.

«Ймовірно, що вторгнення в Україну ще більше обмежить експорт російської зброї. Це пов'язано з тим, що росія приділятиме пріоритетну увагу постачанням у свої збройні сили, а попит з боку інших держав залишиться низьким через торгові санкції щодо рф та посилення тиску з боку США та їхніх союзників», — вважає Пітер Веземан, старший науковий співробітник Програми постачання зброї SIPRI.

Основними напрямками для французького експорту зброї стали країни Азії та Океанії, а також Близький Схід. На Індію припало 30% експорту французької зброї у 2018–2022 роках, і Франція витіснила США як другого постачальника до Індії після рф.

«Франція отримує дедалі більшу частку на світовому ринку озброєнь, тоді як російський експорт зброї скорочується, як видно, наприклад, в Індії. Ця тенденція, ймовірно, продовжиться, оскільки до кінця 2022 року у Франції було набагато більше невиконаних замовлень на експорт зброї, ніж у росії», - зазначив Пітер Веземан.

Що стосується Китаю та Німеччини, що займає четвертий і п'ятий рядок у списку найбільших експортерів зброї, їх обсяг постачання озброєнь знизився на 23% і 35% відповідно.

Різке збільшення постачання зброї до Європи

Незважаючи на те, що загалом у світі обсяг міжнародних постачань зброї знизився приблизно на 5%, імпорт зброї до Європи збільшився у 2018—2022 роках. на цілих 47%. Стрибок у постачанні зброї до країн Європи, що є членами НАТО, ще сильніший — тут збільшення на 65%.

«Незважаючи на те, що постачання озброєнь скоротилося загалом у світі, постачання зброї до Європи різко зросло через напруженість між рф та більшістю інших європейських держав», — зазначив Пітер Веземан із SIPRI. "Після вторгнення Росії в Україну європейські держави хочуть імпортувати більше зброї та швидше", - додав він.

Україна - третій у світі імпортер зброї у 2022 році

Експерти SIPRI зазначають, що Україна з 1991 до 2021 року імпортувала «мало» важких озброєнь. Проте з початком повномасштабного вторгнення росії внаслідок підтримки з боку США та багатьох європейських держав Україна стала третім у світі імпортером зброї після Катару та Індії та 14-м найбільшим імпортером зброї за період із 2018 по 2022 р.

На тлі загального скорочення імпорт озброєнь зріс в окремих регіонах підвищеної геополітичної напруженості, наприклад у Східній Азії. Обсяг імпортованих озброєнь підвищився у цьому регіоні на 21%. Обсяг постачань зброї до Японії зріс на 171%, до Південної Кореї — на 61%.

У SIPRI це пов'язують з тим, що країни регіону сприймають загрозу з боку Китаю та Північної Кореї як таку, що збільшується. Попит виріс на ударні озброєння великої дальності.

Загалом регіон Азії та Океанії залишається основним за обсягом імпорту озброєнь. У період із 2018 по 2022 роки на нього припало 41% усіх поставок. Шість країн цього регіону - десятки найбільших імпортерів озброєнь: Індія, Австралія, Китай, Південна Корея, Пакистан і Японія.

США та Франція - лідери з постачання зброї на Близький Схід

Зазначається, що велику кількість озброєнь продовжують імпортувати країни Близького Сходу, де спостерігається загальний спад імпорту на рівні 9%. 

Три країни регіону — Саудівська Аравія, Катар та Єгипет — у десятці найбільших імпортерів зброї у світі. Імпорт зброї до Катару збільшився на 311% між 2013—2017 роками. та 2018-2022 рр. Основний постачальник зброї на Близький Схід – США (54%), на Францію припадає 12%, на росію – 8,6%, на Італію – 8,4%.

Арабські держави тільки в регіоні Перської затоки розмістили замовлення на ще більше 180 бойових літаків, тоді як 24 літаки замовив у росії Іран, який не імпортував майже жодних великих озброєнь у період з 2018 по 2022 рр, йдеться у звіті SIPRI.

Український Дощ писав раніше, що Австралія закупить у США протитанкові ракети Javelin на $60 млн, а також, що Іран уклав угоду на закупівлю понад 20 російських винищувачів Су-35.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
На росії запропонували включити витрати на роботу ППО в платежі за комуналку
Економіка
На росії запропонували включити витрати на роботу ППО в платежі за комуналку
Жителів Брянської області рф хочуть зобов'язати платити за протиповітряну оборону...
Виплати 9000 грн через Дію виявилися шахрайством
Економіка
Виплати 9000 грн через Дію виявилися шахрайством
У Facebook та Telegram в Україні масово поширюються оголошення про виплату 9000 грн соцдопомоги через Дію на картки Ощадбанку та Райффайзен Банку...
G7 має намір зберегти стелю цін на російську нафту на рівні $60 за барель - WSJ
Економіка
G7 має намір зберегти стелю цін на російську нафту на рівні $60 за барель - WSJ
Естонія, Литва та Польща запропонували знизити ціну на нафту з росії з 60 до $51,45 за барель...
Вперше за 30 років інфляція в Аргентині перевищила 100% 
Економіка
Вперше за 30 років інфляція в Аргентині перевищила 100% 
Аргентинські ЗМІ припускають, що головною причиною такого різкого стрибка стали ціни на м'ясо - воно зросло в ціні на 20% лише за місяць...
Опалювальний сезон в Україні може завершитися достроково: названо дату
Економіка
Опалювальний сезон в Україні може завершитися достроково: названо дату
Опалювальний сезон в Україні може завершитися раніше, ніж зазвичай. Тепла погода дозволяє розпочати відключення опалення в деяких регіонах уже з 20 березня...