У Франції почався суд по справі про російські домагання на церкву і кладовище в Ніцці

У Франції почався суд  по справі про російські домагання на церкву і кладовище в Ніцці

У Ніцці - новий виток протистояння між російською державою та історичним православним приходом російської традиції, який з 1923 року представлений асоціацією ACOR-Nice. Дев'ять років тому Росія відсудила у ACOR-Nice Свято-Миколаївський собор, а тепер намагається взяти під контроль церкву святих Миколи та Олександри і парафіяльне кладовищі Кокад.

У вівторок, 17 листопада, суд у Ніцці приступив до розгляду питання про законність російських претензій.

Церква святих Миколи та Олександри на вулиці Лоншан в Ніцці, зведена наприкінці 1850-х, - найстаріший російський православний парафіяльний храм в Західній Європі. У 1927 році храм перейшов до місцевої православної асоціації ACOR-Nice.

До 2011 року ACOR-Nice володіла і Свято-Миколаївським собором на бульварі Царевича, відкритим в 1912 році. Однак дев'ять років тому по суду собор перейшов Росії і зараз є частиною Корсунської єпархії РПЦ. Це рішення залишили в силі апеляційна та касаційна інстанції.

«Громаді тоді довелося заново організувати парафіяльне життя в споконвічних своїх двох храмах (побудованих в XIX столітті), храмі Св. Миколая та Св. Мч. Олександри і каплиці на парафіяльному кладовищі Кокад», - зазначає у своєму повідомленні для преси староста ACOR-Nice Олексій Оболенський.

Відсудивши собор, Росія в 2014 році пред'явила претензії на стару церкву на вулиці Лоншан і на кладовище Кокад в Ніцці, яке відкрите в 1867 році і є другим за розміром російським цвинтарем у Франції після Сент-Женев'єв-де-Буа. Оголосивши себе власниками цих об'єктів, представники Корсунської єпархії РПЦ, діючи «від імені російського посла в Парижі», навіть змінили замок на цвинтарної огорожі.

За словами Олексія Оболенського, «подібні дії вписуються в агресивну стратегію держави Росії, що має на меті будь-якими способами привласнити православні храми, побудовані за межами Росії до більшовицької революції».

У 2015 році православна асоціація ACOR подала в суд на Російську Федерацію. У минулий вівторок суд в Ніцці почав розглядати питання про законність нотаріальних актів, пред'явлених Росією в 2014 році в обгрунтування своїх претензій на церкву, кладовище і ще три земельні ділянки біля Свято-Миколаївського собору.

Російська сторона заперечує акт від 1927 року і наполягає на своєму праві володіння цією територією, купленої в XIX столітті, вважаючи себе правонаступницею Російської імперії. У ACOR-Nice наполягають, що ці території були викуплені не державою (Російською імперією), а приватними особами - вихідцями з Росії, що проживали в Ніцці. Про це в інтерв'ю російській службі RFI сказала представниця ACOR-Nice Тетяна Ширинська-Аболен, яка була присутня на суді 17 листопада.

Свято-Миколаївський собор був побудований в 1912 році на землі, придбаній російським імператором Олександром II. За орендним договором (емфітевзис), укладеним в 1909 році на 99 років, власник цієї землі Микола II передав собор в користування російській громаді, яка пізніше, в 1923 році, створила асоціацію ACOR. З 2006 року, коли дія цього договору оренди закінчилася, Росія почала оскаржувати собор у місцевої православної громади і в підсумку виігрила суди. Хоча сама ACOR наполягала, що договір оренди від 1909 роки не може вважатися дійсним, тому що підписантів не існує: не існує ні Російської імперії, ні тодішній церковної організації Ніцци.

Але, як підкреслює Оболенський, у випадку з церквою Миколи і Олександри, кладовища Кокад і земель навколо собору ситуація інша. На них ніколи не розповсюджувался дія орендних договорів. Землі під них були куплені в XIX столітті не Російською імперією, а вихідцями з Росії - приватними особами які жили в Ніцці і хотіли побудувати свою церкву.

У 1927 році митрополит Євлогій, який на той момент керував російськими православними проходами Московського патріархату в Західній Європі, вирішив надати право власності на все церковне майно місцевим культовим асоціаціям. У Ніцці він передав нотаріальним актом в користування ACOR все церковне майно, включаючи Свято-Миколаївський собор, церкву Миколи і Олександри і цвинтар Кокад.

Адвокат ACOR-Nice Жан-Марк Жепетовскі в ході засідання звинуватив Росію в тому, що вона знайшла «некомпетентного нотаріуса», який змінив нотаріальний акт від 1927 року, в якому власником церкви і кладовища призначається місцева громада. За його словами, з того часу парафія «публічно і недвозначно» володіла церквою Миколи і Олександри, сплачуючи податки, отримуючи субсидії, підтримуючи стан будівлі (яка є історичною пам'яткою) і проводячи там богослужіння.

Адвокати Російської Федерації Рой Шпіц і Андреа Пінна стверджують, що асоціація ACOR-Nice ніколи не володіла церквою і кладовищем, а тільки ними розпоряджалася. На їхню думку, ця ситуація аналогічна ситуації з Свято-Миколаївським собором.

Судове рішення по справі про російських домагання на церкву і кладовище в Ніцці очікується 25 лютого 2021 року.

У 2019 парафія російської традиції в Ніцці увійшла до складу Румунської церкви на тлі розколу в колишньому російському екзархаті Константинопольського патріархату, в результаті якого архієпископ Іоанн (з 2019 з титулом РПЦ «Дубнинський») і частина парафій руської традиції у Франції перейшли в канонічне підпорядкування Московського патріархату.

Теги
<
Новини партнерiв
Схожi
Олександру Лукашенку білоруська Православна Церква оголосила анафему
Релігія
Олександру Лукашенку білоруська Православна Церква оголосила анафему
Предстоятель Білоруської Православної Автокефальної Церкви архиєпископ Святослав Логін відлучив від Церкви Олександра Лукашенка...
Священникам, які критикували владу, прокуратура Білорусі винесла попередження
Релігія
Священникам, які критикували владу, прокуратура Білорусі винесла попередження
Генпрокуратура Білорусі винесла офіційні попередження про неприпустимість порушення закону двом представникам найбільших релігійних конфесій...
Владика Філарет виступає проти легалізації одностатевих шлюбів в Україні
Релігія
Владика Філарет виступає проти легалізації одностатевих шлюбів в Україні
Владика повідомив, що якщо Верховна Рада буде розглядати таке питання на законодавчому рівні, то церква буде непримиримо з цим боротися...
Скандал у Ватикані: Папа Римський лайкнув сідниці Instagram-моделі
Релігія
Скандал у Ватикані: Папа Римський лайкнув сідниці Instagram-моделі
Тепер у Ватикані за цим фактом проводять внутрішнє розслідування ...
УПЦ МП: «Ми проти приїзду Патріарха Варфоломія в Україну»
Релігія
УПЦ МП: «Ми проти приїзду Патріарха Варфоломія в Україну»
Президент Зеленський повинен знати, що цей візит може стати новим поштовхом до більш глобальним релігійним протистоянням...