У Франції почався суд по справі про російські домагання на церкву і кладовище в Ніцці

У Франції почався суд  по справі про російські домагання на церкву і кладовище в Ніцці

У Ніцці - новий виток протистояння між російською державою та історичним православним приходом російської традиції, який з 1923 року представлений асоціацією ACOR-Nice. Дев'ять років тому Росія відсудила у ACOR-Nice Свято-Миколаївський собор, а тепер намагається взяти під контроль церкву святих Миколи та Олександри і парафіяльне кладовищі Кокад.

У вівторок, 17 листопада, суд у Ніцці приступив до розгляду питання про законність російських претензій.

Церква святих Миколи та Олександри на вулиці Лоншан в Ніцці, зведена наприкінці 1850-х, - найстаріший російський православний парафіяльний храм в Західній Європі. У 1927 році храм перейшов до місцевої православної асоціації ACOR-Nice.

До 2011 року ACOR-Nice володіла і Свято-Миколаївським собором на бульварі Царевича, відкритим в 1912 році. Однак дев'ять років тому по суду собор перейшов Росії і зараз є частиною Корсунської єпархії РПЦ. Це рішення залишили в силі апеляційна та касаційна інстанції.

«Громаді тоді довелося заново організувати парафіяльне життя в споконвічних своїх двох храмах (побудованих в XIX столітті), храмі Св. Миколая та Св. Мч. Олександри і каплиці на парафіяльному кладовищі Кокад», - зазначає у своєму повідомленні для преси староста ACOR-Nice Олексій Оболенський.

Відсудивши собор, Росія в 2014 році пред'явила претензії на стару церкву на вулиці Лоншан і на кладовище Кокад в Ніцці, яке відкрите в 1867 році і є другим за розміром російським цвинтарем у Франції після Сент-Женев'єв-де-Буа. Оголосивши себе власниками цих об'єктів, представники Корсунської єпархії РПЦ, діючи «від імені російського посла в Парижі», навіть змінили замок на цвинтарної огорожі.

За словами Олексія Оболенського, «подібні дії вписуються в агресивну стратегію держави Росії, що має на меті будь-якими способами привласнити православні храми, побудовані за межами Росії до більшовицької революції».

У 2015 році православна асоціація ACOR подала в суд на Російську Федерацію. У минулий вівторок суд в Ніцці почав розглядати питання про законність нотаріальних актів, пред'явлених Росією в 2014 році в обгрунтування своїх претензій на церкву, кладовище і ще три земельні ділянки біля Свято-Миколаївського собору.

Російська сторона заперечує акт від 1927 року і наполягає на своєму праві володіння цією територією, купленої в XIX столітті, вважаючи себе правонаступницею Російської імперії. У ACOR-Nice наполягають, що ці території були викуплені не державою (Російською імперією), а приватними особами - вихідцями з Росії, що проживали в Ніцці. Про це в інтерв'ю російській службі RFI сказала представниця ACOR-Nice Тетяна Ширинська-Аболен, яка була присутня на суді 17 листопада.

Свято-Миколаївський собор був побудований в 1912 році на землі, придбаній російським імператором Олександром II. За орендним договором (емфітевзис), укладеним в 1909 році на 99 років, власник цієї землі Микола II передав собор в користування російській громаді, яка пізніше, в 1923 році, створила асоціацію ACOR. З 2006 року, коли дія цього договору оренди закінчилася, Росія почала оскаржувати собор у місцевої православної громади і в підсумку виігрила суди. Хоча сама ACOR наполягала, що договір оренди від 1909 роки не може вважатися дійсним, тому що підписантів не існує: не існує ні Російської імперії, ні тодішній церковної організації Ніцци.

Але, як підкреслює Оболенський, у випадку з церквою Миколи і Олександри, кладовища Кокад і земель навколо собору ситуація інша. На них ніколи не розповсюджувался дія орендних договорів. Землі під них були куплені в XIX столітті не Російською імперією, а вихідцями з Росії - приватними особами які жили в Ніцці і хотіли побудувати свою церкву.

У 1927 році митрополит Євлогій, який на той момент керував російськими православними проходами Московського патріархату в Західній Європі, вирішив надати право власності на все церковне майно місцевим культовим асоціаціям. У Ніцці він передав нотаріальним актом в користування ACOR все церковне майно, включаючи Свято-Миколаївський собор, церкву Миколи і Олександри і цвинтар Кокад.

Адвокат ACOR-Nice Жан-Марк Жепетовскі в ході засідання звинуватив Росію в тому, що вона знайшла «некомпетентного нотаріуса», який змінив нотаріальний акт від 1927 року, в якому власником церкви і кладовища призначається місцева громада. За його словами, з того часу парафія «публічно і недвозначно» володіла церквою Миколи і Олександри, сплачуючи податки, отримуючи субсидії, підтримуючи стан будівлі (яка є історичною пам'яткою) і проводячи там богослужіння.

Адвокати Російської Федерації Рой Шпіц і Андреа Пінна стверджують, що асоціація ACOR-Nice ніколи не володіла церквою і кладовищем, а тільки ними розпоряджалася. На їхню думку, ця ситуація аналогічна ситуації з Свято-Миколаївським собором.

Судове рішення по справі про російських домагання на церкву і кладовище в Ніцці очікується 25 лютого 2021 року.

У 2019 парафія російської традиції в Ніцці увійшла до складу Румунської церкви на тлі розколу в колишньому російському екзархаті Константинопольського патріархату, в результаті якого архієпископ Іоанн (з 2019 з титулом РПЦ «Дубнинський») і частина парафій руської традиції у Франції перейшли в канонічне підпорядкування Московського патріархату.

Теги
Схожi
В Україні найбільш популярними є релігійні свята - опитування
Релігія
В Україні найбільш популярними є релігійні свята - опитування
Найбільш популярними в Україні є релігійні свята, зокрема, Великдень та Різдво...
Папа Римський Франциск закликав до припинення насильства в Єрусалимі
Релігія
Папа Римський Франциск закликав до припинення насильства в Єрусалимі
«Я з особливим занепокоєнням стежу за тим, що відбувається в Єрусалимі. Я молюся, щоб він був місцем миру і діалогу, а не жорстоких зіткнень », - заявив Франциск...
6 травня - Юріїв день: прикмети та звичаї
Релігія
6 травня - Юріїв день: прикмети та звичаї
У народі цей день завжди називали Юр'євим і вважали, що він символізує прихід весни і звільняє сили природи до їх повного розквіту й життя...
Християни Сходу і Заходу повинні Великдень святкувати разом - кардинал Курт Кох
Релігія
Християни Сходу і Заходу повинні Великдень святкувати разом - кардинал Курт Кох
Говорячи про Великдень у східному християнстві, закономірно постає питання про часову різницю між святкуванням Великодня на Сході та на Заході...
Гундяєв занепокоєний тим, що в Росії гряде великий переділ і «зачистка» майна РПЦ
Релігія
Гундяєв занепокоєний тим, що в Росії гряде великий переділ і «зачистка» майна РПЦ
Патріарх Російської Православної Церкви Кирил раптово заговорив про тиранію в Росії...